Sadece Üniversite Eğitimi Yeterli Mi?

Selam! Üniversite’ye gitmek her lise öğrencisinin, her çocuğu olan ailenin hayali ve bence olması gereken de o olması lazım. Fakat çağ bu kadar hızlı değişirken sadece üniversiteden mezun olmanın başarılı olma konusunda yeterli olmadığı aşikar.

Üniversiteler, sizlere bir şey öğretmiyor. Siz oradan bir şeyler alıyorsunuz. Ne kadar aktif olursanız o kadar çok şey alabilirsiniz.

Peki Üniversite sadece bilginin öğrenildiği yer mi?
Bence hayır. Naçizane olarak, bir üniversiteye gittiğiniz zaman sadece ortalamanızı yüksek tutmak için bir şeyler yapmayın. Çünkü artık sosyoloji biliminin baskın olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Diplomanız değil, siz iş yapacaksınız. Kendinizi farklı alanlarda geliştirmezseniz bu da çok mümkün olacağa benzemiyor. Peki neler yapabilirsiniz bunlardan bahsedelim.

1- Öğrenci Topluluklarına Üye Olun!

Çünkü en fazla sosyal olabileceğiniz ve üniversite hayatını gerçekten öğrenebileceğiniz ortamlar oralar olacak! Üniversitenizdeki girişimcilik veya gelişim kulüplerine üye olabilirsiniz. O kulüplerdeki etkinliklerde, faaliyetlerde aktif rol almanız emin olun ileri ki süreçte size çok fazla çevre ve deneyim kazandıracaktır. Ayrıca şehrinizde AIESEC şubesi var ise oraya da üyelik için başvurabilir, muazzam tecrübeler alabilirsiniz!

2-İş Deneyimi Edinin!

Bir cafede veya bir mağazada kısmi zamanlı çalışmanız sizi ilerde yaşayacağınız iş hayatına daha kolay adapte olmanızı sağlayacaktır. Hem üniversite okurken kendi paranızı kazanmanızın tadı bir başka oluyor 🙂

3- Sosyal Sorumluluk Projelerine Katılın!

Farkındalıklı bir birey olabilmek için üniversite zamanları çok müsait! Çevrenizde gerçekleşen sosyal sorumluluk projelerine, etkinliklerine katılmaya çalışın. Aktif rol almanız sizin öz farkındalığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır!

4- Farklı şeyler öğrenin!

Bir bilgisayar programı, müzik aleti veya bir yabancı dili öğrenmeniz bu süreçte sizin zihninizi dinç tutmanızı, belki farklı meslek alanlarında faaliyet göstermenizi sağlayabilir. Kim bilir, işletme öğrencisiyken belki bir firmaya freelance olarak back-end developer olarak destek verebilirsiniz 🙂

5- Gezin!

Gezebildiğiniz kadar gezmeye çalışın. Bu gerçekten sizin hayata olan bakış açınızı değiştirecek, size çok farklı tecrübeler kazandıracaktır. Bir hafta sonu arkadaşlarınız ile bir yaylaya, bir deniz kenarına, bir dağ kenarına gidip kamp atmanız veya günü birlik geziler düzenlemeniz hem aranızdaki ilişkiyi güçlendirecek, hem de gerçekten hayatın nasıl bir şey olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır 🙂

Unutmayın,
Üniversite hayatınızda yaptıklarınız, yapmadıklarınızdan daha önemli! 
Emekliliğinizi beklerken “keşke” dememek için, haydi!
Kategoriler: Eğitim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/