Paslanmaz Çelik

       Hayatımızın birçok noktasında karşımıza çıkmasına karşın hakkında pek bir bilgi sahibi olmadığımız paslanmaz çeliğe biraz daha yakından bakalım.
        Paslanmaz çelik günümüzde hemen her yerde karşımızı çıkmaktadır. Metrobüs beklediğimiz duraklar, üst geçitlerde ve alışveriş merkezlerinde ki korkuluklar ve süs havuzlarında kullanılan fıskiyelerde dahi paslanmaz kullanılmaktadır. Bunlar gün içinde gördüğümüz fakat fark etmediklerimiz birde görmediklerimiz var. Mesela boya fabrikalarında ki boya hatları, kimyevi madde kullanılan hatlar, atık su tesisleri ve gıda sanayinde kullanılan tüm ekipmanlar paslanmaz çelik malzemeden üretilmiştir. Öyle ki içtiğimiz su dahi damacanalara doldurulurken paslanmaz boru hatlarından geçerek damacanalara ulaşmaktadır.
    Peki hayatımızda bu denli yer sahibi olan paslanmaz neden tercih edilir. 
Paslanmaz dekoratif amaçla tercih edilebilir çünkü parlaktır ve göze hoş gelir. Paslanmaz dış ortamlarda tercih edilir çünkü yağmur çamur gibi dış ortam kaynaklı etkilere karşı uzun süre direnç gösterebilir. Paslanmaz boya ve kimya fabrikalarında kullanılır çünkü asit ve diğer yıpratıcı maddelere karşı korozyon direnci oldukça yüksektir. Paslanma ürünler gıda sanayinde kullanılır çünkü hijyeniktir. 

İşte hayatımızda yoğun bir biçimde kullanılan paslanmaz bu nedenlerden dolayı tercih edilmektedir.

Yorumlar (0) Yorum Yap

/