Ölümü Kandırıp,Durmadan Patlayan Yıldız

Berk Buldanlı

Berk Buldanlı

E-Commerce Specialist Digital Transformation Enthusiast and yes,long live rock'n'roll !

iPTF14hls adlı yıldız son üç yıldır patlıyor ve gökbilimcilerin raporlarına göre önceden aynı yıldızın 2 kere daha patladığı gözlemlendi.
Bu yorulmak bilmeyen süpernova,anti-maddeyi yıldız çekirdeğinde yakmayı içeren önerilen bir patlamaya ilk örnek olabilir. Veya tamamen yeni bir şey de olabilir.

University of California’da Astrofizikçi olan Iair Arcavi “Süpernova bir kerelik bir şeydir-yıldız patlar,ölür ve her şey biter.Bir daha patlayamaz.” diye belirtiyor ve “Bu gördüğümüz en garip süpernova. Yıldız sanki ölmekten vazgeçmiyor.” diyerek olayın garipliğini belirtiyor.

IPTF14hls yıldızı, Eylül 2014’te San Diego yakınlarındaki Palomar Gözlemevinde gökyüzünü düzenli olarak bir teleskop ile tarayan Intermediate Palomar Geçici Fabrikası tarafından keşfedildiğinde, yaklaşık 500 milyon ışık yılı uzaklıkta bir galakside sıradan bir Tip-2 süpernova gibi gözüküyordu. 
Bu patlamalar, yıldızın güneş kütlesinin sekiz ila 50 misli (SN: 2/18/17, s.24) “ölüm yorgunluğunu” işaret ederler ve genellikle kararmaya başlamadan yaklaşık 100 gün boyunca parlarlar. 
IPTF14hls’nin olağandışı olduğunun ilk işareti,keşfinde birkaç hafta sonra parlaklığının arttığının gözlemlenmesi ile birlikte geldi. 
Eylül 2014’ten Haziran 2016’ya kadar olan veriler süpernovanın 600 günden uzun bir süredir parlak olduğunu gösteriyordu. 

University of California’dan teorik fizikçi Stanford Woosley “Bu duyulmamış bir şey. Normal bir süpernova bunu yapmaz.” diyerek şaşkınlığını belirtiyor.

Ne yazık ki şimdi ki veriler ışığında şov bitiyor olabilir. Arcavi’nin söylediğine göre,en son veriler iPTF14hls’nin nihayet solmakta olduğunu gösteriyor. Gazın dış katmanları serin ve şeffaf hale geldiğinde,patlamanın çekirdeğindeki her şey ortaya çıkarılabilir. Bu yüzden Arcavi ve takımı yıldızı gözlemleyip,izlemeye devam edeceklerini belirtiyor. 

Arcavi “Bu şey hakkında daha fazla tahmin yapmıyorum. Her seferinde bizi şaşırtıyor.” diyerek,olayın hala belirsiz olduğunu açıklıyor.

Kategoriler: Bilim, Uncategorized @tr

Yorumlar (0) Yorum Yap

/