İnternet Tarihinin İlkleri

İnternet, dünyanın en geniş bilgilenme ve haberleşme ağı olup, çağa damgasını vuran bir iletişim ağıdır. Hayatımızın her anına dokunan internet tarihinin ilklerini hiç merak etmiş miydiniz? İlk arama motoru hangisidir?İlk e-postayı kim gönderdi? İlk alan adı hangisidir? Gibi soruların yanıtlarını beraber inceleyelim.

İlk E-Posta

Ray Tomlinson tarafından 1971 yılında ilk e- posta gönderilmiştir. Sistemin kişileri ayırt etmesi için “@” sembolünü kullanan Tomlinson, ilk e posta iletisinde klavyenin üst sırasında yer alan “QWERTYUIOP“ harfler topluluğuna yer vermiştir.
İlk Tweet

Twitter,2006 yılında kullanıcıların 140 karakter ile sınırlandırılmış “tweet” adı verilen gönderiler yazabildiği bir sosyal ağdır.

 21 Mart 2006 tarihinde Twitter kurucularından olan Jack Dorsey tarafından atıldı. Tarihte ilk olma özelliğini taşıyan bu tweette “Just setting up my twttr” yazıyordu.

İlk Arama Motoru

Arama motoru dendiğinde aklımıza ilk Google geliyor ama tarihte kullanılan ilk arama motoru farklıdır. İnternet dünyasının ilk arama motoru, McGill Üniversitesi öğrencisi Alan Emtage tarafından 1990 yılında kuruldu. Dosya arama üzerine kurgulanan Archie adını taşıyan bu arama motoru herkese açık FTP sunucularının dosya listelerini depoluyordu. Böylece herkese açık dosyaları bulmak ve indirmek çok kolay bir hale geliyordu. 1990’lı yılların ortalarına doğru WebCrawler , Megallan, Excite, Infoseek gibi farklı arama motorları ile tanıştık. 
İlk Alan Adı

15 Mart 1985′te tescillenen symbolics.com, internetteki ilk alan adı olma özelliğini taşımaktadır. Her yıl binlerce kişi symbolics.com’u ziyaret ediyor. Halen 320 milyondan fazla alan adının ilk ve en eski kayıtlı alan adı olma özelliğini taşıyor.

İlk Blog

Hepimiz biliyoruz ki sosyal medya platformu içinde yer alan blog önemi hem markalar hem de bireysel kullanıcılar için her geçen gün daha da artmaktadır. Geleneksel medyaya göre her geçen gün artan blogların temelini aslında Justin Hall başlatmıştır. “Justin´s Links from the Underground” isimli bloğu 1994′te yayınlanmıştı.

İlk Web Sayfası

Tarihin ilk web sitesi CERN’de bilgisayar profesörü olarak çalışan Tim Berners-Lee tarafından 1990’larda World Wide Web(Dünya Çapında Ağ) olarak açılmıştır.

İlk Banner Reklamı

AT&T’de 1994’te bannerı kullanan ilk firma oldu. Çalışmasında “Buraya hiç tıkladın mı?” cümlesi kullanıcıyı harekete geçirebilecek call to action yaratmaktadır.

İlk Hashtag

 #barcamp hashtagi Chris Messina‘nın 2007 yılında Twitter üzerinden paylaştığı tweetinde ilk hashtag olmuştur.

İnternete Yüklenen İlk Fotoğraf

Hızla gelişen teknoloji ile günümüz 300 milyondan fazla kullanıcı olan İnstagram’ın günlük fotoğraf yükleme sayısı 70 milyon civarındadır. Yandaki fotoğraf size sıradan bir fotoğraf gibi görünse de, tarihte internete yüklenen ilk fotoğraf albüm kapağı olma özelliğini taşıyor. World Wide Web’in kurucusu tarafından, Les Horrible Cernettes albümünün fotoğrafını yüklemiştir.


İnternete Bağlanan İlk Telefon

İnternete ilk defa giren mobil cihaz Nokia´nın 9000 Communicator modelidir. 1998’li yıllarda piyasaya sunulmuştur.

İlk Youtube Videosu

2005 yılında YouTube’un kurucularından olan Jawed Karim tarafından gönderilen ilk Youtube videosu 18 saniye olup ismi ise “Me at the zoo” dur.

Kategoriler: Bilim, Dijital, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/