Erişim Engelleri Karşısında Kullanılan VPN Nasıl Çalışır? Kullanmak Riskli midir? 

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Erişiminiz engellendiği zaman, kurtarıcı olarak bilinen Virtual Private Network (VPN) sanal özel ağ anlamına geliyor ve sizleri bir başka yerdeki fiziksel bir ağa yönlendiriyor. Yönlendirildiğiniz ağa bağlanırken IP adresi kullanılır ve VPN sayesinde bu hizmet güvenli bir hale getirilir.

VPN nasıl çalışır?

VPN sizi bir başka yerde bulunan ağa fiziksel olarak bağlarken birçok farklı protokolü takip eder ve teknolojiden yararlanır. Bir köstebeğin gizli bir tünel kazması gibi gözükebilir bu durum. Dışarıdaki insanlar aşağıda kazılmış tüneli göremezler.
VPN, kullandığınız teknolojik alet üzerinden bir ağ sürücüsü kurar ki bu mobil cihazlarda gömülü bir şekilde bulunur. Karşıdaki ağlardan bir IP adresi verir ve bu sayede erişim sağlamış olursunuz.

Neden VPN kulllanılır? VPN kullanmanın riskleri var mı?

Bahsettiğimiz gibi kısıtlı veya yasaklı adreslere erişimde VPN başvurduğumuz ilk şey oluyor. Youtube, Twitter gibi sitelere ulaşamadığımız zaman, VPN programlarının hizmetleri devreye giriyor.
Bizler depolamayı sevdiğimiz için bir şeyler indirmek günlük aktivitelerimiz arasında oluyor. indirme engellerini ortadan kaldırmak için VPN’e başvuruyoruz. Dosyaları indirirken VPN kullanmanız güvenlik açısından da daha korunaklı olacaktır.
Farkında bile olmadığımız çoğu internet sitelerinde aslında alt yapısında bir koruma vardır. Özellikle uzaktan erişim sağlamak istediğimiz sitelerde güvenlik duvarı örmüştür. İşlem gerçekleştirebilmek için VPN kullanırız. En basit örneği; okulların web sayfalarıdır.
Konumuz internet olunca güvenlik önemli bir unsur haline geliyor. Bilgilerinizin bir başkasının eline geçmesi Kişisel verilerin gizliliğinin korunmasını engeller ve ihlal eder. İnternet güvenliği ve kişisel bilgileriniz denilince aklınızda bulunması gereken bir diğer konu ise Kişisel Verilerin Korunmasıdır. 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunun amacı, başta özel hayat gizliliği olmak üzere insanların temel hak ve özgürlüklerini korumak ve kişisel verilerinizin gerçek veya tüzel kişilerin ellerine geçmesi halinde yükümlülükleri düzenlemektir.
Tam da bu noktada kişisel verileri korunması devreye girer ve VPN aracılığı ile de banka hesap bilgeleriniz gibi özel bilgileriniz koruma altına alınır.
Her ne kadar köstebek gibi tünel kazıyor desek de VPN sizi görünmez bir hale sokmaz, sadece yapacağınız işi daha güvenilir bir şekilde yapmanızı sağlar.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/