Sosyal Medya Mutluluk Seviyenizi Büyük Oranda Etkiliyor

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Günümüz şartları, teknolojinin geldiği nokta ve yüzyıllardan süregelen “kıyaslama” dürtülerimiz yüzünden sosyal medya, hepimiz için yeme-içme, barınma gibi temel ihtiyaçlar listesinde yerini aldı dememiz mümkün. Fakat çoğumuzun çokça vakit geçirdiği bu sosyal mecraların aslında bizi mutlu etmekten çok mutsuz ettiğinin ne kadar farkındayız?
Danimarka Kopenhag Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, sosyal medyada başkalarının hayatlarını gözlemleyerek geçirilen vaktin kıskançlığa ve kişinin kendini kötü hissetmesine sebep olduğu sonucuna ulaşıldı. Böyle hissedilmesinin bir diğer sebebi ise başkalarının mükemmel görünümü vermeye çalıştığı hayatına bakan kişinin, inanması ve sonrasında da kendi hayatını sorgulaması.
Araştırma çoğunluğun kadın olduğu 1300’den fazla kişinin üzerinden gerçekleştirildi. Araştırma sonucunda, sosyal medyanın kullanıcılar üzerinde tatmin duygusunu ve duygu durumunu olumsuz yönde etkilediğine dair bulgulara ulaşıldı.
Bu noktada psikologlar, sosyal medyada geçirilen vaktin sosyal yaşamınıza ve çevrenizdekilerle iletişime geçmek için ayrılması gerektiğini söylüyorlar. Özellikle de bir hafta boyunca sosyal medya kullanımını en aza indirgemeyi veya kullanımının o hafta içerisinde tamamen bırakılmasını öneriyorlar.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/