Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Yolda yürürken sanki ben buradan geçmiştim ya da daha önce yapmıştım dediğimiz durumlar elbet oluyordur. Beynimizin bizimle oynadığı bu oyunların acaba bir gerçeklik payı var mı?

1) Deja Vu

Bir olayı daha önceden yaşanmamışlık ve görme hissiyatı ile karşılaştığımız durumlara denir. Daha önce yaşadığımız hissiyatında genellikle detaylar hatırlanmaz. Ancak bu bir hastalık değildir. Bu beynin işlevinde ki küçük bir anomaliden kaynaklanmaktadır.

2) Deja Vecu

İnsanların deja vu yaşadıklarını düşündüklerinde başlarına gelen şeydir. Deja vu da daha önce görme hissine sahipken, deja vecu ise olayı önceden görmekten ziyade kokuları ve sesleri tanımaktır. Ve devam eden durumda, olayın bazı kesitlerini tahmin etme gibi bilgi durumları eşlik eder.

3) Deja Senti

Deja Senti, bir şeyi daha önce hissetme olgusudur. “Daha önce de böyle hissetmiştim” cümlesi bu durumu özetler. Bu zihinsel bir durumdur ve zamanla hafızamızdan silinebilir. Çoğu epileptik hasta da deja senti durumu deneyimlenmektedir.

4) Deja Vize

Bu durum pek da yaygın değildir. Açıklanamayan bir durumda yeni bir yeri bilme hissiyatı içerir. Mesela, ilk defa gittiğiniz bir yerde daha önceden bulunmamış olmanıza rağmen çevrenizdeki yeri (şehir veya manzara) bilme durumudur.

5) Jamais Vu

Genellikle deja vu’nun karşıt fenomeni olarak kabul edilir. Tanıdığımız durumu tanımama halidir. Kişi, durumu daha önce deneyimlediğini bilmesine karşın, durumu tanımıyordur.

6) Presque Vu

“Tam dilimin ucunda” dediğiniz durumlar işte buna örnektir. Kişi bir şeyler söylemeye hazırdır, ancak sesli bir biçimde ifade edemez.

7) L’esprit de l’escalier

L’esprit de l’escalier, gecenin bir yarısında yarıda bırakmış olduğunuz bir sorunun cevabının aklınıza gelmesi, yeni bir fikirin otobüste parlaması durumudur. Gelecek de işe yarayacak fikirler zamansız gelebileceği gibi, gecikmiş fikirlerin de akla gelmesi mümkün olabilir.

8) Capgras Delusion

Aslında bu durum sanrısal bir bozukluktur. Kişiler yakınlarının, akrabalarının veya nesnelerin ikizleriyle yerlerinin değiştirdiklerine inanırlar. Kişi, annesinin ya da babasının yer değiştirdiğine onların yerine şeytanın veya istenmeyen bir varlığın geçtiğine inanır.

9) Fregoli Delusion

Fregoli Sendorumu olarak bildiğimiz bu durum insanların görünümlerinin değiştiğine dair sanrısal bir durumdur. Genelde bu kişiler belirledikleri bir kişiyi her yerde görmeye başlarlar. Herkes tek bir kişiye dönüşür.

10) Prosopagnosia

Prosopagnosia, kişilerin yüzlerini veya nesneleri tanıyamama durumudur. Kişileri kullandıkları parfümlerden, ses tonundan ya da saç şekillerinden tanıyabilmektedirler.
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/