Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun

Yolda yürürken sanki ben buradan geçmiştim ya da daha önce yapmıştım dediğimiz durumlar elbet oluyordur. Beynimizin bizimle oynadığı bu oyunların acaba bir gerçeklik payı var mı?

1) Deja Vu

bjdd9p - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Bir olayı daha önceden yaşanmamışlık ve görme hissiyatı ile karşılaştığımız durumlara denir. Daha önce yaşadığımız hissiyatında genellikle detaylar hatırlanmaz. Ancak bu bir hastalık değildir. Bu beynin işlevinde ki küçük bir anomaliden kaynaklanmaktadır.

2) Deja Vecu

9gm7p4 - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
İnsanların deja vu yaşadıklarını düşündüklerinde başlarına gelen şeydir. Deja vu da daha önce görme hissine sahipken, deja vecu ise olayı önceden görmekten ziyade kokuları ve sesleri tanımaktır. Ve devam eden durumda, olayın bazı kesitlerini tahmin etme gibi bilgi durumları eşlik eder.

3) Deja Senti

u97k06 - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Deja Senti, bir şeyi daha önce hissetme olgusudur. “Daha önce de böyle hissetmiştim” cümlesi bu durumu özetler. Bu zihinsel bir durumdur ve zamanla hafızamızdan silinebilir. Çoğu epileptik hasta da deja senti durumu deneyimlenmektedir.

4) Deja Vize

ueu3ky - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Bu durum pek da yaygın değildir. Açıklanamayan bir durumda yeni bir yeri bilme hissiyatı içerir. Mesela, ilk defa gittiğiniz bir yerde daha önceden bulunmamış olmanıza rağmen çevrenizdeki yeri (şehir veya manzara) bilme durumudur.

5) Jamais Vu

4o73ls - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Genellikle deja vu’nun karşıt fenomeni olarak kabul edilir. Tanıdığımız durumu tanımama halidir. Kişi, durumu daha önce deneyimlediğini bilmesine karşın, durumu tanımıyordur.

6) Presque Vu

f129eo - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
“Tam dilimin ucunda” dediğiniz durumlar işte buna örnektir. Kişi bir şeyler söylemeye hazırdır, ancak sesli bir biçimde ifade edemez.

7) L’esprit de l’escalier

12llr3 - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
L’esprit de l’escalier, gecenin bir yarısında yarıda bırakmış olduğunuz bir sorunun cevabının aklınıza gelmesi, yeni bir fikirin otobüste parlaması durumudur. Gelecek de işe yarayacak fikirler zamansız gelebileceği gibi, gecikmiş fikirlerin de akla gelmesi mümkün olabilir.

8) Capgras Delusion

ykidif - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Aslında bu durum sanrısal bir bozukluktur. Kişiler yakınlarının, akrabalarının veya nesnelerin ikizleriyle yerlerinin değiştirdiklerine inanırlar. Kişi, annesinin ya da babasının yer değiştirdiğine onların yerine şeytanın veya istenmeyen bir varlığın geçtiğine inanır.

9) Fregoli Delusion

7e231s - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Fregoli Sendorumu olarak bildiğimiz bu durum insanların görünümlerinin değiştiğine dair sanrısal bir durumdur. Genel de bu kişiler belirledikleri bir kişiyi her yerde görmeye başlarlar. Herkes tek bir kişiye dönüşür.

10) Prosopagnosia

08iz90 - Her İnsanın Yaşadığı ve Aklımızın Bize Oynadığı 10 Bilimsel Oyun
Prosopagnosia, kişilerin yüzlerini veya nesneleri tanıyamama durumudur. Kişileri kullandıkları parfümlerden, ses tonundan ya da saç şekillerinden tanıyabilmektedirler.

Görüş Bildirin!

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için
görüşlerinizi bekliyoruz