İnsanları Zombiye Dönüştüren Uyuşturucu: Flakka

Flakka, asıl adı ‘sentetik katinon’ olan ve halk arasında banyo tuzu olarak bilinen uyarıcı maddedir. İlk bakışta kaya tuzuna benziyor. Amfetamin tarzında uyarıcıların ortaya çıkardığı fiziksel ve psikolojik etkileri bulunan Flakka, euphoric uyarıcıların yeni versiyonları arasında yer alıyor. Bu sentetik madde, kullanan kişiye anormal bir güç veriyor. Yüksek miktarda dopamin salgılatıyor ve vücut ısısını aşırı derecede artırıyor.
Alpha-PVP adı verilen bir kimyasalın ana bileşeni olduğu madde, en az kristal meth ya da kokain kadar zararlı. Etkisi ortalama 6 saat devam eden Flakka, vücuda girdiği andan itibaren halisünasyonlar ve saldırganlık hissini ortaya çıkarıyor. 

Flakka kullanımının Delirium denen ve nadir olarak görülen aşırı güçlü yan etkide kaygı, halüsinasyonlar, disoryantasyon, yüksek vücut ısısı, ağrıya ve acıya duyarsızlık ve hiper-saldırganlık görülüyor. Videolarda görüntülenen zombi etkisi ve et yeme gibi semptomların ise henüz bilimsel bir dayanağa sahip olmaması sebebiyle neticelenmediği belirtiliyor.

‘Zombi hapı’ olarak bilinen ‘Flakka’ adlı sentetik uyuşturucu, Uluslararası Posta İşleme Merkezi’ne gelen bir postayla İstanbul’da ilk kez ele geçti. Narkotik dedektör köpekler eşliğinde gerçekleştirilen rutin kontrolde, İspanya’dan gönderilmiş ve alıcısı İstanbul’da Ü.K. olan posta gönderisinde ‘Ocean Burst’ yazılı 50 adet küçük paket olduğu görüldü.

Paketlerin içindeki beyaz renkli toz maddenin analizinde ‘Flakka’ isimli sentetik uyuşturucuda kullanılan bir kimyasal olan ‘Alpha-PVP hydrochloride’ belirlendi.
Bunun üzerine başlatılan operasyonda Esenyurt Posta Dağıtım Merkezi’ne gelen ve alıcı kısmında ismi yer almamasına rağmen postanın kendisine ait olduğunu söyleyen S.O.’ya gönderi teslim edildi. S.O. gönderiyi teslim aldıktan sonra gümrük muhafaza memurları tarafından gözaltına alındı. S.O.’nun üst aramasında üzerinden sarı basın kartı çıktı. Gazeteci S.O.’nun daha önce ‘Flakka’ hakkında bir kanalda haber yaptığı tespit edildi. S.O.’nun ifadesinde, gönderinin alıcısı olarak görünen Ü.K.’nın kuzeni olduğunu beyan ettiği öğrenildi. Uyuşturucuya el konulurken, şüpheliler hakkında Küçükçekmece savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
Kategoriler: Bilim, Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/