Matematik Çalışmak İçin İzlenmesi Gereken 8 Yol

Matematik çalışmak aslında kafanızda büyüttüğünüz kadar zor değil! Matematik çalışmanın mutlaka sizin için de kolay ve hızlı yollarını bulabilirsiniz. İlk bakışta ne kadar gözünüzde büyüse de, aslında size komplike gelen tüm o sembolleri bir kere öğrendiğinizde her şey sizin için çok daha kolay olacak. Düşündüğünüzden çok daha hızlı bir şekilde matematik çalışabilir ve tabii ki düşündüğünüzden çok daha kolay bir şekilde matematik öğrenebilirsiniz. Peki, bunun için ne mi yapmalısınız?


Matematik Çalışmak Düşündüğünüzdan Daha Kolay

Öncelikle korkmayın ve kafanızda büyütmeyin. Matematik çalışmayı kendinize işkence haline getirerek kafanızda büyütmeyin. Tam tersi, size en kolay gelen konulardan bir tanesinden başlayarak kendinize inanın ve masa başına oturun.


Matematik Çalışmak İçin İzlemeniz Gereken Yollar

1) Adım adım matematik öğrenin.

matematik çalışmak

Matematik çalışırken mutlaka bir konu sıralaması takip etmeniz tahmin edebileceğiniz gibi çok önemli. Unutmayın ki bir konuyu tamamen özümsemeden bir diğerine de geçmemelisiniz. Bu şekilde matematik çalıştığınız takdirde aklınızda bazı boşluklar kalacak ve bir önceki konuyu iyi özümseyemediğiniz için gelecek tüm konularda o boşluk sizin eksik ya da yanlış öğrenmenize neden olacaktır. O yüzden takip ettiğiniz kaynağı önünüze alın ve yavaş yavaş, özümseyerek ilerlemeye gayret edin.


2) Matematik çalışırken disiplinli olun.

Her konuda olduğu gibi hızlı ve emin adımlarla ilerlemenin ilk koşullarından bir tanesi disiplinli olmaktır. Matematik çalışmak da disiplin ister. Bir konuyu çalışmaya başladığınızda konuyu özümsemek için soru çözdüğünüzden emin olun. Her konu için en az 10 soru çözün ve soruları çözdükten sonra mutlaka ve mutlaka sağlamalarına bakın. Böylelikle çözüm yolunuzun doğruluğundan da emin olacak ve soruyu çözerken konuyu tam anlamıyla özümseyebileceksiniz.


3) Not alın ve dersi iyi dinleyin.

not almak

Matematik çalışırken konu anlatımını iyi dinlediğiniz ve dinlerken formülleri not aldığınız zaman daha hızlı ilerleme kaydedeceğinizi göreceksiniz. Ders derste öğrenilir diye boşuna dememişler, konu anlatımlarını dinlerken iyi kulak kesilir, notlarınızı tamı tamına alırsanız matematik çalışmanın düşündüğünüz kadar zor olmadığını ve iplerin bir çorap söküğü gibi söküldüğünü göreceksiniz.


4) Formülleri not alın.

matematik çalışmak

Matematikte formülleri öğrendiğiniz zaman önünüze hangi soru gelirse gelsin rahatlıkla çözebilirsiniz. O yüzden matematik çalışırken formülleri iyice özümsemeniz çok önemli. Bunun için de yapabileceğiniz en etkili yöntem not almak. Formülleri birkaç kez farklı kağıtlara yazabilir, baş ucunuzda tutabilir, çalışma odanızın duvarına asabilirsiniz. Ne kadar çok maruz kalırsanız o kadar hızlı beyniniz o formülleri özümseyecektir.


5) Ezberden kaçının, öğrenin.

matematik çalışmak

Ezberlenen şeyler ihtiyacımız olmadığı anda yavaş yavaş beyinden silinmeye başlar. Matematik çalışırken ise belki yıllar önce öğrendiğiniz bir formüle yıllar sonra ihtiyacınız olabilir. Dolayısıyla ezberlemekten ve anı kurtarmaktan kaçının. Derinlemesine öğrenmeye, formüllerin ardında yatan mantığı ve ne işe yaradıklarını gerçekten anlamaya çalışın. Unutmayın ki matematik çalışmak öğrenmek ile daha başarılı hale getirilir.


6) Soru çözümleri izleyin.

soru çözümü

Çalıştığınız konulara dair videolar ve soru çözümlerini mutlaka izleyin. YouTube üzerinden kolaylıkla her konuya dair soru çözümleri bulabilirsiniz. Matematik çalışırken çözdüğünüz soruların çözüm yollarını videolardan kolaylıkla bulabilir ve böylelikle konularınızı hızlı ve kolay bir şekilde pekiştirebilirsiniz.


7) Uygun öğretmen bulun.

matematik çalışmak

Matematik çalışırken karşıda size konuyu anlatan öğretmenin anlatım metodunun sizin için uygun olması da oldukça önemlidir. Size hitap eden ve anlatımından keyif aldığınız bir öğretmenle ilerlemek her zaman için ilerlemenizi ivmelendirecektir. Dolayısıyla kendinize uyan, anlatım biçiminden keyif aldığınız bir öğretmen bulmanız ya da böyle bir öğretmenin videolarını izlemeniz oldukça önemlidir.


8) Matematiği sıkıcılaştırmayın.

matematik çalışmak

Aslında matematik çalışmak önyargılarınızı bir kenara bıraktığınızda oldukça keyiflidir. Özellikle soruları çözmeye başladıkça çözebilmekten aldığınız keyif içinizde rekabetçi yapıyı kamçılayarak daha fazla soru çözme isteği uyandıracaktır. Bu duygularınızı matematik çalışırken daha fazla verim alabilmek için kullanın. Aklınızda matematik çalışmanın ne kadar sıkıcı ve yorucu olduğunu düşünmek yerine çözdüğünüz sorulardan aldığınız keyfe odaklanın.

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Bilim, Eğitim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/