Ünlü Girişimcilerinde Kullandığı 20 Saatte Öğrenme Kuralı

Yeni şeyler öğrenmeye hazır mısınız? Bir ayda kendinizi istediğiniz alanda hiç beklemeyeceğiniz kadar ilerletebilirsiniz.

Beynimiz yeni öğrenmek isteğimiz uyaranlarla karşılaştığında onlara önem veriyor onlara karşı daha duyarlı davranıyor ama zaman geçtikçe sürekli aynı şeylerle karşılaşmaya başladıkça beynin gücü ve bu uyarana ilgisi azalıyor.
Peki 20 saatte hiç bilmediğimiz bir şeyi nasıl öğrenebileceğiz? Bilim insanı Josh Kauffman’a göre öğrenmedeki tırmanış evresi konuyla ilgilendiğimiz ilk 20 saat. Kauffman’a göre iyi öğrenme için uygulanacak formül, günümüzde 5 saat kuralı olarak da bilinen Benjamin Franklin’in “planlı öğrenme” metodudur.
Bu yöntemi Franklin şöyle kullanıyordu. Pazartesi’den Cuma’ya hafta içi her gün en az bir saatini yeni bir şeyi öğrenmeye ayırıyordu. Yeterince iyi bir noktaya ulaştığını hissettiğinde de, başka bir konuyu öğrenmeye koyuluyordu. Bu durmadan böyle devam ediyordu.
Kaufmann’a göre, 5 saat kuralını 4 hafta boyunca uygularsak, bir ayda istediğimiz bir konuyu yeteri kadar öğrenebiliriz.
Tanıdığımız pek çok girişimci ve tv sunucusu da bu yöntemi kullanıyor.
Ceo olan Elon Musk , Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ve tv programcısı Oprah Winfrey, başarılarını neye borçlu oldukları sorulduğunda aynı sistemi birkaç ufak değişiklikle uyguladıklarını anlatıyorlar.
Kısacası planlı öğrenme için gerekli iki şey: “Kendimiz” ve zaman ayırma konusundaki “irademiz”.
Kategoriler: Bilim, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/