Geleceğin Alternatif 4 Yenilenebilir Enerji Kaynağı

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Her geçen gün artan insan nüfusu gereği enerji ihtiyacı da oranla artmakta. Doğal kaynakların
tüketiminde sınırı aştığımızdan beri jeotermal ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla elektrik ve enerji üretimi çalışmaları hızla artmış ve uygulanmaya başlamıştır. Gelecekte adını çokça duyacağımız enerji sistemlerine beraber bakalım.

1) Uzay Tabanlı Güneş Enerjisi

Bu enerji bir çeşit uzaydan gelen güneş enerjisini toplama yöntemidir. Atmosferin dışında kalan güneş ışınları mikrodalgalara dönüştürür ve dünyanın dönüşünden dolayı meydana gelecek kayıpları önlemeye çalışır. 2015 yılında Çin Akademisi Uzay Teknolojileri Bölümü bu enerji sistemini Gelişim Konferansı’nda ayrıntılı olarak ele aldı.

2) İnsan Enerjisi

Son zamanlarda yenilenebilir enerji üretmenin en büyük kaynağının insan gücü olduğuna dair düşünceler artmaya başladı. İngiltere de araştırmacılar yürürken elektrik toplayan bir dirsek geliştirdi. Piezoelektrik olarak adlandırılan materyal mekanik enerjiyi elektrik enerjisine çevirebiliyor. Amerika da gerçekleşen bir maratonda yolun kenarlarına piezo yerleştirildi ve yüksek oranlarda elektrik sağlandığı tespit edildi.

3) Hidrojen Enerjisi

Enerji başına hacmi yüksek olan kirlilik yaratmayan yüksek enerjiye sahiptir. Enerji üretimi sırasında çevreye su buharı yayılır. NASA tarafından uzay çalışmalarında son yıllarda yakıt pilleri kullanılmaya başlamıştır. Yüksek verim sağlamaları sebebiyle ulaşım sektöründe de geniş kullanım alanı bulmuştur. Toyota, Honda, Hyundai gibi büyük otomobil markaları gelecekte kullanım olanı olacak enerji sistemine eğilim göstermeye devam ediyor.

4) Jeotermal Yenilenebilir Enerji: Magma Enerjisiyenilenebilir enerji

Coğrafya derslerinden hatırladığımız en önemli jeotermal enerji kaynaklarından biri olan magma, jeotermal enerji kaynaklarında olduğu gibi doğal kaynaklı sıcak su sayesinde türbinleri çalıştırıp elektrik enerjisi üretmeyi amaçlıyor. Bu alanda çalışmalar yürüten İzlanda Eyjafjallajökull Yanardağı’nın magmasından yararlanarak İngiltere’nin ısıtılmasını planlanıyor. Bu sayede daha az kuyu suyu ile jeotermal enerjiden daha fazla faydalanabilecektir.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/