Sushi: Popüler Bir Japon Yemeği ve Çeşitleri

sushi

Sushi, geleneksel Japon mutfağının en popüler yemeklerindendir. Pirinç sirkesi ve şeker ile tatlandırılmış haşlanmış pirinç ile deniz ürünleri veya sebze gibi malzemeler ile servis edilir. Japonya menşeiili yemek olmasına rağmen, Uzakdoğu ülkelerinde de oldukça sevilir.

Sushi, Birleşik Devletler’de de bu popüleritesini sağlayarak, füzyon mutfağının en önemli unsuru haline gelmiştir. Sushi yapımında kullanılan malzemeler ve yapılış farklılıkları da bir çok çeşidi olmasına vesile olmuştur.


Sashimi

sashimi

Sashimi, çiğ balık faktöründen dolayı, suşi ile en çok karıştırılan yemektir. Sashimi, dikdörtgen şeklinde dilimlenen çiğ balık yemeğidir. Sunumu oldukça sadedir. Sushi için en temel malzeme olan sirkeli pirinç, sashimi bünyesinde bulunmaz.


Onigiri

onigri

Görüntüsü sebebiyle, sushi ile karıştırılan başka bir yemek de onigiridir. Sushi sirkeli pirinç, şeker ve tuz ile yapılır. Onigiri ise tuzlu pirinç pilavından yapılır.


Nigiri

sushi nigiri

Top haline getirilip el ile preslenen pirincin üzerine, bir dilim balık ya da deniz ürünü konulmasından oluşur.


Chirashi

sushi chirashi

Bir kase sirkeli, şekerli ve tuzlu pirincin üzerine, sebze ya da deniz ürünlerinden oluşan garnitürlerin konulmasıyla yapılır. Hızlı ve kolay yapılmasından dolayı en sık tüketilen sushi çeşididir. Her yıl Mart ayında Hinamatsuri’de ve Mayıs ayında Kodomonohi’de yenir.


Maki

maki

Bambu bir hasır kullanılarak, nori (kavrulmuş yosun) içerisine sirkeli pirinç ve ortasına da garnitür sarılan sushi çeşididir.

İçeriğine ve boyutuna göre farklı çeşitleri bulunur.

• Futomaki içerisinde çeşitli malzemeler bulunan büyük rulolardır.
• Hosomaki; pirincin içerisindeki dolgunun tek bir malzeme içermesiyle oluşan, küçük rulolardır.
• Temaki; koni şeklindeki norinin içerisine pirinç ve garnitür doldurularak yapılır. Büyük olması nedeniyle genelde el ile yenir.
• Gunkanmaki, el ile yuvarlanmış pirincin çevresine nori sarılmasıyla yapılır. İstiridye, ikura (somon yumurtası), tobiko (uçan balık yumurtası) gibi garnitürler, ortasına çukur açılarak eklenir.


California Roll

California Roll

Sushinin bu türünde, nori sarmasının dış katmanında pirinç bulunur. Avokado, yengeç veya salatalık gibi garnitürler içerir.


Tempura Roll

tempura roll

California Roll gibi, dışında pirinç bulunur. İçerisine kızartılmış karides, avokado ya da salatalık gibi meyveler konur ve nori ile sarılır.


Baharatlı Tuna Roll

sushi

 

Baharatlı mayonez ile karıştırılmış çiğ ton balığı nori ile sarılarak yapılır. Bu sushi türünde de pirinç dışarıdadır.


Dragon Roll

suşi

İçerisinde, karides tempura, avokado, salatalık içerdiği ve dışında pirinç ve susam bulundurur. Tobiko ile, rulo üzerine ince avokado dilimleri vardır. Üzerine unagi ve baharatlı sos eklenir.


Spider Roll

sushi

 

Yağda kızartılmış yumuşak kabuklu yengeç ile yapılır. İçindeki dolguda salatalık, avokado, daikon filizi ya da marul, balık yumurtası ve baharatlı mayonez bulunur.

This post is also available in: English

Kategoriler: Kültür, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/