Bilimsel Açıklamalarıyla Beraber 5 Maddede Sosyal Medyanın Zararları

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

8 Ağustos 2020

Sosyal medya artık hepimizin hayatında azımsanmayacak bir yere sahip. Az ya da çok hepimiz sosyal medya bağımlısıyız desek yanlış söylemiş olmayız. Hal böyleyken sosyal medyanın etkileri konusunda tartışmalar da giderek artıyor. Ne kadar kullanılmalı? Ne kadar faydalı? Ne kadar anlamlı? gibi sorular hem uzmanlar hem de kullanıcılar tarafından daha cesur bir şekilde sorulmaya başlandı.
Giderek daha fazla insanın sosyal medyanın değerini sorgulamaya başladığı bu dönemde, bilimsel açıklamalarıyla sosyal medya kullanımının, bizi nasıl etkilediğine değineceğim.

1) Acı ama kanıtlandı: Aptallaştırıyor

Bir grup bilim insanı, 100 gönüllü insanla birlikte bir araştırma yaptılar ve bu araştırmayı Journal of the Royal Society Interface’de yayınladılar. Araştırmada sosyal medyanın, insanların bilgiyi işleme ve anlama yeteneklerini nasıl etkilediğini ölçtüler. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Şöyle ki sosyal medya, insanların karmaşık sorulara karşı daha iyi cevaplar seçmelerine yardımcı oluyordu ama mantıklı düşünme ve akıl yürütme tam tersine negatif bir etkiye sahipti.Sosyal medya sayesinde tüm bilgiler parmak uçlarımızda fakat onu gerçekten iyi bir şekilde kullanamıyoruz. Daha iyi ya da daha akıllı olamıyoruz, kendimizi geliştiremiyoruz. Sadece hazır bilgileri alıyoruz ve biraz daha dikkatsiz bir insana dönüşüyoruz.
İlgili makaleye buradan⇗ ulaşabilirsiniz.


2) Sosyal ilişkilere zarar veriyor.

Sosyal medyanın en sağlıklı ilişkiler için bile zarar verici olabildiğini görüyoruz, duyuyoruz hatta deneyimliyoruz. Bu noktada sosyal medyadan da öte bir sorunumuz var. Cep telefonunun sadece varlığı bile çevremizdeki insanlarla olan etkileşimimizi etkiliyor.Akşam yemeğinde ya da randevuda telefonunuz tarafından rahatsız edilmekten ziyade sadece görüş hattı içinde bir telefon olması bile davranışlarımızı negatif etkileyebiliyor. Odada bir cep telefonu olması, bir çiftin samimi, duygusal bir bağlantı kurma yeteneğini bozmak için yeterlidir.


3) Narsisizmi tetikliyor.

Herkesin kendini benzersiz olarak gördüğü bir dünyada yaşıyoruz. İnsanlar göstermek için kupa alıyorlar, fotoğraf çektirmek için geziyorlar ve sonunda büyük tatminsizlikler yaşıyorlar. Her nesil bu tarz eleştirilerle karşı karşıya kalsa da, sosyal medya narsisizmi kesinlikle açık bir şekilde gözler önüne seriyor.Son birkaç yıl içinde düzinelerce çalışma ve makale, dostluk kurma ve ağ oluşturma ilkeleri yerine narsisistik eğilimleri teşvik eden sosyal medyaya atıfta bulundu. Batı Illinois Üniversitesi’nden bir araştırmacının yürüttüğü çalışmada insanların Facebook’taki sosyal davranışlarının gerçek hayattaki asosyal davranışlarıyla paralellik gösterdiğini keşfetti.


4) Depresyona sebep oluyor.

Pittsburgh Üniversitesi’nde araştırma yapan bir ekip, sosyal medyayla olan ilişkilerini ve depresyon eğilimlerini ölçmek için 1,787 Amerikalı üzerinde bir çalışma yaptı. Katılımcıların dörtte birinin yüksek derecede depresif olduğunu açıkladılar. Daha da kötüsü ekip, sosyal medyada harcanan zaman miktarı ve depresif olma olasılığı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösterdi.Hepimiz elimizden geldiğince iyi bir şekilde yaşamaya çalışıyoruz. Ancak sosyal medyamız sahte haberler, akıllı ürün reklamları ve genellikle kötü haberlerle dolu olduğunda, hepsine olumlu bakmak gerçekten zor olabilir.


5) Çalışma performansını kötü etkiliyor.

Bergen Üniversitesi’nden bir çalışma, iş yerindeki sosyal medya kullanımı ile çalışma performansı arasında bir ilişki olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmaya göre iş yerinde sosyal medya kullanımı arttıkça çalışma performansı düşüyor. Yaklaşık 11.000 katılımcıya sahip olan çalışma, bu sonuçların yaş, cinsiyet ve kişilik gibi şeylere göre değişiklik gösterdiğini de söylüyor.Eğer daha verimli bir iş hayatına sahip olmak istiyorsanız, iş saatleri içinde telefonla olan ilişkinizi en aza indirmeniz oldukça faydalı olacaktır.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir: ?

Yorumlar (1) Yorum Yap

Muzaffer

Sosyal medyanın zararları olduğu kadar avantajları da var. Son günlerde sosyal medya dolandırıcılığında büyük artışlar başladı ve bir çok kişi bu konudan muzdarip. Bende sizin yazınıza ek olarak en çok yapılan sosyal medya dolandırıcılığı yazısını paylaşmak isterim. https://www.muzaffercevik.com/sosyal-medya-dolandiriciligi/

/