Uçak Yolculuklarında Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?

Muhammed Yavuz

Muhammed Yavuz

visita interiora terra rectificando invenies occultum lapidem. Porto, Portugal.

 

Heyecanla okuyup, takip ettiğim, büyük ilgi duyduğum havacılık sektöründeki yenilikleri herkes dört gözle beklemekte. Bu haberi kendim derleyip, paylaşmak istedim. Uçak yolculukları ne kadar yorucu olsa da bir çok insanın sevdiği konulardan: Havacılık ve Uçak Sektörü, Havayolu ulaşımına ve uçak yolculuğuna olan ilginin gün geçtikçe artması yadsınamaz bir gerçek. Geçmişten günümüze gelen birçok çalışma ile hava yolu ulaşımı gerçekten artarak rağbet görmeye devam ediyor. Günden güne yeni haberlerle en çok genişleyen endüstrilerden birisi olduğu gözümüze çarpıyor, Ayrıca kendi içinde de rekabetçi ve öne geçmek isteyen bir çok firma bulunduğundan, uçak yolculuklarında yeniliklerin olmasını kaçılınmaz bir durum olarak yer alıyor. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, bu alanda 5, 10, 20 ve 50 yıl içinde yaşanabilecek gelişmeleri yazdı. Ve bu habere göre sektörde birçok alanda birçok gelişme kapıda. Aşağıda bu gelişmeleri bulabilirsiniz.

5 Yıl İçinde

Pasaportlar artık tarih oluyor.

 

 

Gelişen teknoloji ile yüz tanıma teknolojisinde de ileri bir noktaya adım atılmış bulunuluyor. Dubai Ulusalar arası Havaalanında bu yıl içerisinde yüz tanıma teknolojisi ile birlikte uygulamaya girecek yeni sistem yolcuların yüzünü tanıyıp, dijital pasaport fotoğrafları ile kıyaslayabilecek özelliğe sahip olacak. Birçok kolaylığı ve hızlılığı sağlayacak bu sistem, ayrıca suç oranını azaltabilir ve aranan suçluların yakalanma olasılığını arttırabilecek gibi duruyor. Geniş artıları olan bu teknolojinin de eksileri olacak mı acaba? 

Ayrıca, Avustralya da “temassız” pasaport kontrolüne geçmeye hazırlanıyor. Mart 2019’da devreye girmesi beklenen sistemle, dış hat yolcuları, iç hatlardaki gibi hiçbir kontrolden geçmeden terminalden çıkıyor olacak.

 

Uçakta Spor Yapılabilir.

 

Evet, uzun yolculuklarda uçakta sürekli olarak oturmak sağlıklı bir yol olarak görünmemekte. Airbus’ın üzerine çalıştığı modüler konseptle, uçaklarda farklı amaçlar için kullanılabilecek bölümler olabilir.  Havayolu şirketlerine yeni gelir kapıları yaratmayı hedefleyen bu konsept, uçaklarda spor salonları da olmasını içeriyor. Özel birçok uçakta bu tarz toplantı odası vb. bölümler yer almakta fakat sivil havacılıkta bu tarz büyüklükte bölümlerin nasıl olacağı gerçekten merak konusu, Ayrıca kendi yorumum olarak yerde spor yapmayan bir çok insana havada spor yapmak tatlı gelebilir. Spor yapmak için uçağa binmek. Enteresan bir yenilik daha.

 

Havada Starbucks 

 

Airbus’ın bir başka projesi de uluslararası kahve zincirlerinin uçaklarda kahve satması. Acaba burada da mekanı işgal edenler olacak mı? , ve Starbucks kahvesinin 30.000 feette tadı değişir mi merak konusu?

 

Oyun Salonu

 

Bu modüller, çocuklar için oyun alanı olarak da kullanılabilecek. Aileler için ses yalıtımlı odalar da planlar arasında. Bu gerçekten olması gereken bir şey, bebeklerin ve çocukların ağlamaları uçak yolculuklarını çekilmez hale getirebiliyor ama ucuz uçuşlarda böyle şeyler pek beklenmemeli bence. 

 

Yolcular değil, havayolu şirketleri para ödeyecek

 

Uzmanlara göre yolcuların bilet için para ödemeleri tarihe karışabilir. Otel ve araç kiralama gibi ilave hizmetlerin hava yolu şirketlerine koltuk için talep edilen ücretlerden daha fazla gelir getirebileceği hesaplanıyor.

Bu durumda havayolu şirketlerinin, bu hizmetleri satın alacak müşterilere bedava bilet verebileceği belirtiliyor.

Deneyimlerini sosyal medyada paylaşan yolculara ödeme yapılması da gündemde.
Bavulsuz seyahat

1

 

Ekim’de AirPortr com adlı İngiliz şirketi, yolcuların bagaj işlemlerini evlerinden yapabilmesini sağlayacak bir hizmet başlatıyor. Bavullar evden alınıp uçağa verilecek. Bavulların kaybolması endişesi de ortadan kalkacak. Zira, üzerine kablosuz cihazlar iliştirilen bavulların nerede olduğu tespit edilebilecek. TUMI adlı şirket, bu amaçla bu ay “Global Locator” (Küresel yer bulucu) adlı bir ürün çıkardı. Bu konu da bagaj konusunda insanların rahat hareket etmesine büyük kolaylık sağlayacak gibi gözüküyor.

Manzaralı yolculuk

Fokker Technologies, Boeing için panoramik pencereler tasarladı. 2018’den itibaren bazı uçaklarda, business class’ta 137 santimetre uzunluğunda, 45 santimetre genişliğinde camlar olacak. Akvaryumlu pencereler de olabilir mi acaba?

 

1

Şelaleli havaalanları

 

 

Terminalde uçak beklemek birçok kişi için sıkıcı olabilir. Gelecekte havaalanları da çok değişecek. Singapur’daki Changhi Havaalanı’nın bir terminali 1 milyar 700 milyon dolar harcanarak yenilendi. Ormanlık alan içindeki terminalde beş kat bahçe, şelaleler, yüzlerce restoran ve bir otel bulunuyor.

 

10 Yıl İçinde

Ayakta uçak yolculuğu

Uçaklara daha fazla kişi almak için ayakta yolcu taşıma düşüncesi yeni değil. VivaColombia şirketi, yolcuları bar taburelerine benzer koltuklarda taşıma fikrini inceliyor. Bu fikri 2003’te Airbus ortaya atmıştı.

Süpersonik uçaklar

 

Yolcuların bir yerden bir yere ses hızında seyahat etmesini sağlayacak süpersonik uçuşlar yeniden gündemde.

İngiliz iş adamı Richard Branson, geçen yıl süpersonik uçak prototipi geliştiren Boom adlı teknoloji şirketine destek sağladı.

Boom yöneticileri, “Concorde’un tasarımcılarının uygun fiyata ses hızında yolcu taşıyacak teknolojisi yoktu, bizim var. Şirket, bu uçakların Londra-New York arasındaki yolcuğu 7 saatten 3.5 saate indireceğini söylüyor.

NASA da, ses hızında giden ancak Concorde’dan yüzde 50 daha az sessiz olan bir uçağı 2020’de denemeyi planlıyor.

 

20 Yıl İçinde

Daha fazla rötar

Gelecekte hava trafiğinin yoğunlaşmasıyla rötarlar da artacak. İngiltere’de 2030’a kadar rötarların 44 kat artacağı hesaplanıyor.

Daha fazla türbülans

 

Bilim insanları, iklim değişikliği nedeniyle uçuşlar sırasında türbülansların daha da artacağını söylüyor.

 

50 Yıl İçinde

Pilotsuz uçak

Uzmanlar, 50 yıla kadar pilotsuz uçakların hizmet vermeye başlayabileceğine inanıyor. Ticari uçaklar, halihazırda otomatik olarak kalkabiliyor, gidiyor ve inebiliyor. Ancak bu uçakların henüz acil durumlarda iniş yapma yeteneği yok. 

2016’da Tianjin Dünya Ekonomik Forumu’nda PiBot adlı bir robot pilotun tanıtımı yapılmıştı. 

 

Pilotsuz uçaklar ve Robot Pilotlar hakkında kaynaklar ile karşılaştım bu konu uzun süre alacak gibi gözüküyor ve yapılan bir ankete göre de insanlar Robot Pilotlar veya Pilot olmayan uçaklarda uçmak istemiyor, bunun yanı sıra ayakta uçak yolculuğu, evde bagaj teslimi, uçak ile seyahati ileriye taşıyacak yenilikleri duymakta çok hoş gerçekten. Büyük kolaylık ve hızlılık sağlayacak başlıklar olabilir. Uçak yolculuklarında en sıkıcı noktalardan birisi de beklemek. Bu başlıklar ile bunun çözümüde sağlanabilir. Umarım bu yenilikler olumlu bir şekilde yürütülebilir ve gerçekten güvenli olan uçak yolculukları daha güvenli ve eğlenceli bir noktaya taşınabilir.


 

Kategoriler: Seyahat, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/