Teknolojisi, Özellikleri, Fiyatı ve Dahasıyla: 12 Maddede iPhone 7

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Apple tarafından 7 Ağustos gecesi tanıtımı gerçekleştirilen yeni iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.


1) Tasarım

“Jet Black” adıyla yeni bir renk seçeneğini ekleyen Apple, standart siyah renk seçeneğini ise mat siyah olarak değiştirerek devam ettirecek. Bahsedildiği üzere anten çizgileri daha az belirgin hale getirilen yeni modelde Rose Gold, Champagne Gold ve Silver modelleri de renk seçenekleri arasında.


2) Home Button

Apple tasarım şefi Phil Schiller söylentilerdeki gibi iPhone 7’de bulunan yeni nesil Home Tuşu’ndan bahsetti. Tamamen özelleştirilebilir, geliştirilebilir ve basınca duyarlı olan bu yeni tuş, bastırıldığında hareket etmeyen, ekranla tümleşik bir yapıda.


3) Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık

Yeni iPhone 7, IP67 standartına sahip. Bu da, Apple Watch’unuzu suyun altında kullanabildiğiniz gibi iPhone’unuzu da kullanabileceksiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda toza karşı da oldukça dayanıklı.


4) Kamera

iPhone 7’deki kamera sistemindeki her şey baştan aşağı yeni. Bir önceki modellerden farklı olarak artık hem iPhone 7 hem de iPhone 7 Plus’da  “Optik Image Stabilisation” özelliği standart. Geniş açılı f/1.8 lense sahip 6 adet lens, %50 daha fazla ışığa duyarlı. Sensör ise %60 daha hızlı ve %30 daha verimli.

Düşük ışıkta çekilen fotoğrafların kalitesi de oldukça iyileştirilmiş durumda. Optik Görüntü Sabitleme LivePhotos için de geçerli.

5 MP’den 7 MP’e çıkarılan Factime HD kamera ile daha keskin, daha geniş ve daha doygun renkli fotoğraflar çekmek mümkün.iPhone 7 Plus ise, x2 Optik Zoom sunan iki adet 12 MP kameraya sahip. X2-x10 zoom ise yazılım ile mümkün hale geliyor.

DSLR makinelerdeki gibi alan derinliğine sahip fotoğraflar çekmenize imkan veren çift kamera sistemi, özellikle portre fotoğraflarını bambaşka bir boyuta getiriyor.


5) Retina Ekran

Yeni iPhone’lardaki Retina HD ekranları da yenilendi. Bir önceki nesle göre %25 daha parlak ekrana sahip yeni iPhone ,  iPad Pro’daki gibi geniş renk skalasına sahip ve  sinema standartlarında renk vaad ediyor.


6) Stereo Hoparlör

Stereo hoparlöre sahip ilk iPhone, 6S’in 2 katı sese sahip. Üst kısmında bulunan diğer hoparlör ile yatay konumda en iyi ses kalitesini sunmayı hedefliyor.


7) Kulaklıklar

Beklenildiği gibi 3.55 mm kulaklık girişini kaldıran Apple lightning girişli kulaklıklarını tanıttı. Kutunun içinden de lightining-3.55mm adaptör çıkacağını da belirtelim.


8) Airpods

Lightning kulaklığa alternatif olarak Apple kendi kablosuz kulaklıklarını tanıttı. Airpod adındaki bu kulaklıklar, hareket sensörüne ve kendi işlemcisine sahip. Kesintisiz kullanımda 5 saatlik pil ömrü sunan kulaklıklar, kendi kutusunda şarj edilerek 25 saat kullanılabilmekte. Ayrıca her bir cihaz için ayrı ayrı eşleşme yapmak yerine iCloud zincirinden kullandığınız tüm cihazlar arası sorunsuz bir şekilde geçiş yapılabilmekte.


9) Performans

Performans tüm iPhone sahiplerinin en memnun olduğu özelliklerinden biri iken, Apple bunu bir adım daha öteye taşımış durumda.

3,3 milyar transistör barındıran, yüksek performans için 2, güç verimliliği için tasarlanmış 2, toplam 4 çekirdeğe sahip A10 işlemci

A10 6 çekirdekli GPU’ya sahip. iPhone 6S’deki A9 işlemcisinden %50, iPhone 6’daki A8’den ise x3 daha hızlı.


10) Batarya

iOS 10 ile birlikte gelecek olan yeni iPhone tüm zamanların en iyi batarya performansını sunuyor. iPhone 6S’e ek 2 saat batarya ömrü sunuyor.


11) Kapasite

Sonunda Apple 16/64/128 GB olan kapasitelerini 32/128/256 GB olarak yeniledi.

Ufak bir detay: Jet Black sadece 128 ve 256 GB kapasitelerinde gelecek.


12) Fiyat

Şuan tam netlik kazanmasa da Amerika’daki satış fiyatları aşağıdaki gibi

iPhone 7 32 GB: 649$ (1.900 TL)

iPhone 7 128 GB: 749$ (2.200 TL)

iPhone 7 256 GB: 849$ (2.500 TL)

iPhone 7 Plus 32 GB: 769$ (2.250 TL)

iPhone 7 Plus 128 GB: 869$ (2.550 TL)

iPhone 7 Plus 256 GB: 969$ (2.850 TL)

Türkiye’deki satış fiyatları henüz belirsiz. Vergiler dahil fiyatları ne olur bilemiyoruz. 

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/