Endüstri 4.0 ile Gelen Derin Değişimler

İnsanoğlunun yeryüzündeki yaşam tarzına ve bu yaşam tarzının uğradığı değişimlere bakacak olursak ilk değişimin adını “tarım devrimi” olarak koyabiliriz. İnsanoğlu avcılık ve toplayıcılık yaparak yaşarken hayvanların ehlileştirilmesiyle birlikte tarımsal topluma geçiş yaptı. Sonrasında buhar makineleriyle gelişen toplum, elektriğin sunduğu imkanlar sayesinde bir üst topluma geçiş yaptı. Bunu bilgisayarların icadı izledi ve bilgisayar veya dijital devrim olarak adlandırılan süreç başladı. Ve nihayet içinde bulunduğumuz zaman diliminde Endüstri 4.0 olarak adlandırılan yaşam düzeyine geçiş yaptı.

İlk kez Almanya’da Hannover fuarında dillendirilen Endüstri 4.0 teriminin kastetmiş olduğu teknolojik gelişimler insanlığın geleceğinde inanılmaz değişimler yaratacak güçle gelişiyor. Fabrikaları “akıllı” hale getiren bu değişim sayesinde sanal ve fiziksel dünyanın birbirleriyle uyum içinde ve daha esnek bir şekilde işbirliği yapmasına imkan sağlıyor ve böylece müşteriye özel ürünlerin ve yeni hizmet biçimlerinin üretilmesine olanak sağlıyor. Bu iş birliği sayesinde Endüstri 4.0 devrimi sadece imalat sistemlerini dönüştürmekle kalmıyor insanlığın yaşam tarzını, ulaştığı medeniyet seviyesini ve hatta insanlığın biyolojisini de dönüştürmeye imkan sağlamıştır. Gen dizilimlerinden nanoteknolojilere, yenilenebilir enerjiden kuantum bilgisayarlara kadar yaşanan bu ileri atılımlar Endüstri 4.0 devrimini diğer devrimlerden farklı kılıyor.

Endüstri 4.0 ile gelen devrimler ve bu devrimlerin ortaya çıkardığı derin değişimleri incelediğinizde gelecekte her şeyin şimdiden çok daha farklı olacağını görecek ve kimi gelişmelerden heyecan duyarken kimi gelişmelerden de endişe duyacaksınız. Tıpkı Yin ve Yang gibi…

Kategoriler: Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/