Çöpçü Balığı (Corydoras) Hangi Koşullarda Nasıl Yaşarlar?

Corydoras

Çöpçü balıkları, Siluriformes (yayıngiller) takımının Callichthyidae familyasına yer alan türlerdir. Callichthyidae familyasına ait 161 tür olduğu bildirilmektedir. Bu 161 türün 130 tanesi ise Corydoras çöpçü balığı türü ve bu türün varyasyonlarından oluşmaktadır. Corydoras bu nedenle familyanın en büyük grubunu teşkil etmektedir.


Türün Dağılımı

Doğal ortamlarında, Corydoras türlerinin Güney Amerika’daki çok çeşitli nehirlerde ve daha çok Amazon Nehri’nin kollarında, yumuşak zemine sahip, sığ sularda bulundukları bildirilmektedir. Corydoras, Brochis ve Aspidoras türleri daha küçük akarsularda ve nehirlerde, durgun sularda, göletlerde ve bataklık ortamlarda yaşamaktadır.


Çöpçü Balığı Nasıl Beslenir?

çöpçü balığı Corydoras

Corydoras ve akrabaları omnivorlardır. Genellikle dipte beslenirler, ancak aç olduklarında yiyecek için yüzeye çıkmayı öğrenebilirler. Çöpçü balığı, doğal ortamında kurtlar, küçük kabuklular, böcekler ve bitkisel gıdalarla beslenir. Akvaryumda, en iyi sonuçları elde etmek için çeşitli yüksek kaliteli yemlerle besleyebilirsiniz. Balıklarınızın diyetini düzenli olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Günde bir veya iki kez, yalnızca balığınızın 2 ila 3 dakika içinde tüketebileceği kadar besinle besleyin.


Çöpçü Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

İçinde çöpçü balığı beslenecek en uygun akvaryumun büyüklüğü 1/8 m2 ebatlarında olmalıdır. Akvaryum suyunun pH değeri 6,5 – 7,5 arasında olması gerekiyor. Akvaryumun sıcaklığı ise 22 – 26°C aralığında olmalıdır. Akvaryumda, nesil devamı için 18×12×12 cm2 ebatlarında (1 dişi 2 erkek) olmalıdır.

30 galonluk bir akvaryum çoğu tür için en iyisidir, ancak C. hastatus, C. habrosus ve C. pygmaeus gibi cüce Corys daha küçük akvaryumlarda tutulabilir. Bu balıklar gruplar halinde toplanmayı sevdikleri için tankın ön tarafına yakın açık alanlar bulunmalıdır. Ayrıca sığınmaları için bir miktar örtü de sağlanmalıdır. Alt tabaka, kenarları yuvarlatılmış kum veya ince çakıl olmalıdır. Dip boyunca dolaşırken bıyıklarına zarar verebilecek pürüzlü malzemelerden kaçınmak gerekir.


Çöpçü Balıkları Kendi Türleri ile Uyumlu Mudur?

Corydoras, Brochis ve Aspidoras türleri sürü balıklarıdır, yani birlikte takılmayı severler. Farklı türler karıştırılabilir ve genellikle birlikte gruplanmaktadır. En iyi sonuç için 5 veya daha fazla grup halinde satın alınmalıdır. Bu yayın balığı bazen havayı yutmak için yüzeye fırlar. Bu davranış normaldir. Ancak yüzeyde sürekli nefes alma, su kalitesi sorunlarının veya düşük oksijen içeriğinin bir göstergesi olabilmektedir. Gececi ve ketum olabilen birçok yayın balığının aksine, Corys ve akrabaları gündüzleri dışarıda olma eğilimindedir. En barışçıl topluluk balıklarıyla tutulabilirler. Farklı türler yetişkin olarak çeşitli boyutlara ulaşır, bu nedenle tür seçimi tank boyutuna ve beslediğiniz balık türlerine göre yapılmalıdır. Akvaryumunuz için yeni bir balık satın almadan önce daima bir akvaryum uzmanına danışın.

Kaynak: 1


Nesli Tükenme Tehdidi Altında Olan Hayvanlar

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/