Yaşlı Bir Hemşireden: Ölüm Döşeğindeki İnsanların En Çok Pişman Olduğu 5 Şey

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Birçoğumuz “keşke” demekten korkar halde yaşıyor ve bunu önemsiyoruz. Sanki bu bir içgüdüymüş gibi hayatımız boyunca bununla hareket ediyoruz ve hayatımızı pişman olmadan yaşamanın yollarını arıyoruz.
Hepimiz bir şekilde ölüm döşeğinde olacağız ve o andan itibaren geçmişe dönüp baktığımızda daha az “keşke” demek için bugün ne yapıyoruz? Madem henüz vaktimiz var o halde bunları dikkatlice okuyun. Önemli bir çalışmadan bahsedeceğiz. Avustralyalı hemşire Bronnie Ware, meslek hayatı boyunca çok sayıda hastanın ölüm döşeğindeki hallerine tanık oluyor. Görev yaptığı hastanedeki hastaların son 3 aylarını onlarla geçiriyor. Bronnie hastaların hayatlarında genellikle benzer şeylerden pişmanlık duyduklarını fark etmiş ve bunları bir araya getirmiş. İşte o etkileyici çalışma:
1) Keşke duygularımı söyleyecek cesaretim olsaydı.

Aşık olup açılamadıklarımız… Bazılarımız başkalarıyla iyi geçinmek adına duygularını içine atıyor. Bu sebepten dolayı psikolojik zarar görüyorlar. İşte bunu sakın yapmayın! Ne olursa olsun gidin ve açılın. En kötü ihtimalle ölüm döşeğindeyken keşke ona açılabilseydim pişmanlığını yaşamazsınız. Peki buna değer mi? Kesinlikle evet!
2) Keşke insanların istediği şekilde değil de, kendi istediğim şekilde yaşasaydım.

Hastaların en çok “keşke” dediği konu ne yazık ki buymuş. İnsanlar yaşamın sonuna gelip arkalarına baktıklarında istedikleri şeylerin henüz yarısını bile gerçekleştiremediklerini görmüşler. Bu gerçekten üzücü. Başkası, başkaları mutlu olsun diye değil, kendiniz için yaşayın!
3) Keşke bu kadar çok çalışmasaydım.

Neredeyse tüm erkek hastaların söylediği bir şeymiş bu. Gece gündüz demeden çalışmaktansa aileleri ile daha fazla zaman geçirmeyi isterlermiş. Elbette çalışmayı abartmamak gerekiyor fakat tembel de olmayınız.

4) Keşke arkadaşlarımdan kopmasaydım.

Zamanla bazı dostluklar unutuluyor. Hatta bazen en iyi arkadaşlıklar bile hiç hatırlanmıyor. Arkadaşlıklara, dostluklara gereken önemi vermeyenler de ölüm döşeğindeyken hep arkadaşlarını özlediklerini söylüyorlarmış.
5) Keşke mutlu olmama izin verseydim.

Bu “keşke” içeren cümledeki asıl mesaj şu:

“Eski alışkanlıklarınızı değiştirmeyerek mutlu olmanızı engellemeyin.”

Bu alışkanlıkları değiştirmekten korkmayın. Konfor alanınızı terk edin ve rahatınızı bozun. Hangi durumda mutlu hissetmiyorsanız değişin. Yani mutlu olmanıza izin verin!

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/