Sertap Erener’in de Denediği Telomer Tedavisiyle Yıllara Meydan Okumak Mümkün mü?

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Sertap Erener’le adını duyduk ve bugünlerde oldukça popüler bir hale geldi Telomer tedavisi. Telomer, hepimizin hücre kromozomlarında bulunan bir yapı. Bu yapı her hücre kromozomunun sonunda bulunuyor ve içinde bulunduğu hücre yapısındaki sarmalın kısalmasını önleyip uzatmaya çalışmakla görevli.
Telomerler bir nevi yaşlanmamızı önlemek için çalışıyorlar. Çünkü kromozomlarımızdaki telomerler kısaldıkça hücrelerin bölünmesi de bir o kadar azalıyor. Hücreler bölünemediği içinde cildimiz yenilenemiyor.
Sertap Erener telomerleri şöyle tanımlıyor, “Ayakkabı bağcıklarının ucundaki koruyucu plastik.” Sertap Erener yıllardır sağlığı ve güzelliği için sağlık sektöründe birçok gelişmeyi takip ediyor ve uygulamaya çalışıyor. Haliyle kendisi Telomer tedavisini uygulayan birkaç kişiden biri. Sertap Erener 6 aydır bu tedaviyi bir “deney” olarak görüyor.
Telomer tedavisi ile 150 yaşına kadar yaşamak istediğini, 100 yaşına geldiğinde de bugün ki gibi sahnelerde olmanın harika bir şey olacağını söylüyor Erener. Bu tedaviyle birlikte kendini deyim yerindeyse ıspanak yiyen bir Temel Reis gibi güçlü hissettiğini de sözlerine ekliyor ünlü şarkıcı.
Birçok bilim insanı Telomer tedavisi üzerinde çalışıyor. Onlardan biri de Bill Andrews. Bu konu hakkında birçok araştırmaya öncülük etmiş ve bu konuda Sertap Erener’e danışmanlık veren isim de yine o.
Telomer tedavisi insan ömrünü sağlıklı bir şekilde uzatmayı hedeflese de bu uygulamaya karşı çıkan bilim insanları da yok değil. Tedavinin ülkemizde gündeme gelmesiyle Canan Karatay ve Osman Müftüoğlu’da tedaviye karşı çıkan isimlerden. Sebebiyse, tedavide kullanılan ilaçların DNA hücrelerini etkiliyor olması.
Şimdilik Telomer tedavisinin neye yol açacağını bilemiyoruz. Sonuçlarını en yakın örneğimiz olan Sertap Erener’le izleyip göreceğiz.
Kategoriler: Bilim, Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/