Hepimizin İhtiyacı Var: Psikolojik Sağlığınızı Korumanın 9 Yolu

Kemal Çetin Ozan

Kemal Çetin Ozan

a.k.a. male version of bridget jones

Gerek hayatın içindeki bireysel sorunlar, gerek iş yaşamındaki stres, gerekse ülkede ve dünyada olan üzücü olaylar psikolojik sağlığımızı ciddi şekilde etkiliyor. Özellikle son dönemde ülkemizdeki yangınlar hepimizi derinden üzüyor. Psikolojik olarak yaşadığımız bu sarsıntılar, uyku kalitemizden tutun da beslenmek alışkanlıklarımıza kadar her şeyi etkiliyor. Kaldı ki mevcut sorunlar ile mücadele noktasında da işimizi oldukça zorlaştırıyor. İşte daha sağlıklı bir psikolojiye sahip olmak için uzmanların önerdiği 9 yol!

1) Kendinize Pozitif Şeyler Söylemeyi İhmal Etmeyin

Araştırmalara göre kendiniz hakkında ne düşündüğünüzün nasıl hissettiğiniz konusunda büyük bir etkiye sahip. Ayrıca kendiniz hakkında pozitif söylemlerde bulunmak kendinize verdiğiniz değeri arttırarak daha kararlı ve girişken olmanıza yadımcı oluyor.
2) Minnettar Olduğunuz Durumları, Kişileri ve Olayları Yazılı Olarak İfade Etmekten Çekinmeyin

Uzun vadede etkisini göstermeye başlayan bu durum doğrudan iyi hissetme ile bağıntılı olduğu araştırmacılar tarafından onaylanmıştır. Sahip olduğunuz ve minnet duygunuzun her şeyi yazılı olarak bir kez daha tekrarlamak iyi ve güçlü hissetmek için atılan önemli adımlardan bir tanesi.


3) Kısa Bir Süreliğine Tek Bir Şeye Odaklanın

Yapılan bu odaklanma ile geçmişten getirdiğiniz negatif hisleri ve düşünceleri bir süreliğine beyninizden uzak tutmak oldukça işe yarayan bir yöntem. Kısa süreliğine tek bir olguya veya işe odaklanmak gün içerisinde bu olguyu veya işi bitirdiğinizde yaratacağı tatmin duygusu ile kendinize olan güveninizi yeniden kazandırarak daha güçlü hissetmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca odaklanma, mantıklı karar alma aşamasında oldukça yardımcı olduğu bilinen bir durum.
4) Egzersizi İhmal Etmeyin

Psikolojinin fiziksek boyutu oldukça önem taşımaktadır. Bazı problemlerin ve psikolojik hastalıkların fiziksel aktivite ile bağıntılı olduğu gerçeği bu duruma ne kadar önem vermemiz gerektiğininde bir göstergesi. Günde otuz dakika fiziksel aktivite hayatınızda bir çok şeyi değiştirebilir. Fiziksel aktiviteyi dışarıda ve gün içerisinde yapmaya özen gösterin. Güneşten alacağınız D Vitamını’nin serotonin hormonunu yükselttiğini unutmayın.


5) Ne Yerseniz O’sunuz

Yediğimiz her şey beyin kimyasallarımıza etki etmektedir. Bu da gün içerisindeki modumuzu, davranışlarımızı ve tutumlarımızı doğrudan etkilemektedir. Meyveler ve sebzeler bu durumda oldukça önem taşımaktadır. Beyin kimyasallarını pozitif yönde etkileyen bu besin gurubu iyi hissetmenin anahtarı. Ayrıca, Omega-3’ün bilişsel beyin fonksiyonlarına oldukça yararlı etkileri var. Dengeli beslenmeyi unutmayın!
6) Paylaşın

Aileniz, arkadaşlarınız ve yakın çevreniz nasıl hissettiğinizi ve neler yaşadığınızı bilsin. Bu bilgileri onlarla paylaşmak aranızdaki güven ve sevgi bağını güçlendirerek zorluklarla baş ederken yalnız olmadığınız bilincine sizi kavuşturacaktır. Böylelikle sorunları daha küçük görerek üstesinden gelmeniz kolaylaşacak.


7) Başkaları İçin Harekete Geçin

Araştırmalara göre çevrenize yardım etmek kendine güveni etkileyen en önemli faktörler arasında. İkili ilişkiler arasında özveriyi ve güveni pekiştiren yardım olgusu çevrenizi pozitif yönde algılamanıza dolayısıyla da kendiniz ve seçimleriniz hakkında pozitif yargıya varmanızda oldukça etkilidir.
8) Mola Verin

Yorulduğunuz ve kötü hissettiğiniz zamanlarda kısa molalar vermeyi ihmal etmeyin. Herkesin nefes almaya ve kendini toparlamaya ihtiyacı vardır. 10 derin nefes kuralını asla unutmayın. Arkanıza yaslanın, gözlerinizi kapatın ve 10 derin nefes alın. Vücudumuzdaki oksijen seviyemiz olması gereken boyutlara ulaşınca daha iyi düşünüyor ve daha iyi hissediyoruz. Kısa molalar herkes için oldukça faydalı.


9) Uyku ile Aranızı İyi Tutun

Doğru uyku zamanlarında yeterli sürede uyumak fiziksel yarar sağladığı gibi psikolojik duruma ve uzun süreli modunuza da oldukça etki etmektedir. Yatağa girmeden bir saat önce ekranlarla ilişkinizi kesmek oldukça yarar sağlayacaktır.
Bunları yapmaya bugünden başlayın. İyi hissetmek sizin elinizde olan bir şey. Ayrıca, kendiniz için yeni alışkanlıklar edinmek sizi güçlü hissettirecektir…

This post is also available in: English

Kategoriler: Psikoloji, Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/