Vücutlarını Teknolojiyle Birleştirerek Tüm Dünyanın İlgisini Çekmeyi Başarmış 7 Ünlü Cyborg

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Günümüzde birçok insan kendisini insan vücudunun kapasitesini arttırmaya adamış durumda. Bunu başarabilmek için insan vücuduna çeşitli cihazlar eklemeye “biohacking”, kendisini çeşitli cihazlarla donatanlara da “cyborg” deniyor. Vücutlarına yerleştirdikleri sibernetik cihazlar sayesinde renkleri duyabilir, depremleri hissedebilir ya da koluna bakarak kahve yapabilir hale gelen bazı ünlü Cyborg’ları sizler için derledim.

1) Stelarc

Kıbrıs doğumlu 72 yaşındaki performans sanatçısı Stelarc, yaptığı “Biohacking” ile insanı gerçekten hayretler içerisinde bırakıyor. Daha çok insan vücudunun yeteneklerini arttırmaya yönelik performanslar sergileyen Stelarc’ın sol kolunda kan dolaşımı olan canlı bir kulak var. Yaklaşık 10 yıllık zorlu bir sürecin sonunda ortaya çıkan bu kulağın duyma yetisi olmasa da Wi-fi olan her yerde internete bağlanabilme yeteneği mevcut.

2) Neil Harbisson

Dünyanın ilk Cyborg sanatçısı Neil Harbisson bir ressam. Harbisson, dünyayı siyah ve beyaz olarak görmesine yol açan nadir görülen bir renk körlüğü çeşidi olan Akromatopsi ile doğmuş. Cyborg’a başvurmasının temel sebeplerinden biri de bu aslında. 2003 yılında, kafasında karınca antenine benzer bir cihaz yerleştirerek renkleri duymayı sağlamış. Anten aslında bir kameraya bağlı ve ışık dalgaları halindeki renkleri ses dalgalarına çevirerek Harbisson’ın gerçekten renkleri duymasını sağlıyor. Konuyu merak edenler kendisinin daha önce TED konuşmasına buradan ulaşabilirsiniz.

3) Rich Lee

Bir diğer ünlü biohacker Rich Lee, birçok implantı ile öne çıkıyor. Kulak kepçesinde müzik dinlemesine ve telefon ile konuşmasına olanak sağlayan bir hoparlör, ön kolunda vücut sıcaklığını ölçen bir cihaz, parmaklarında ise mıknatıs özelliğinde implantlar olan Rich Lee’nin en ünlü projesi ise kendisini vibratöre dönüştürmek. Kasıklarına taktığı Lovetron 9000 ismini verdiği implant sayesinde özel bölgelere titreşim yollayabiliyor.

4) Moon Ribas

Bir diğer ünlü Cyborg artisti Moon Ribas aynı zamanda bir performans sanatçısı. Kolunda dünyadaki tüm depremleri hissetmesini sağlayan bir cihaz bulunuyor. Bu cihaz yaşanan depremin büyüklüğüne göre kolunu sarsarak aslında Ribas’ın ünlü koreografilerini hazırlamasına yardımcı oluyor. Teknolojinin insanları doğadan uzaklaştırmasını değil, insan algısını genişleterek onu doğaya yaklaştırmasını savunan Ribas’ın performansından kısa bir parçayı aşağıda bulabilirsiniz.

5) Rob Spence

Küçük yaşta geçirdiği pompalı tüfek kazası sonrasında gözünün birini kaybeden Rob Spence aslen bir film yapımcısı. Tek göz ile yaşamak istemeyen Spence, uzun süren uğraşlar sonucunda “eyeborg” adını verdiği bir biyonik göz oluşturuyor. 24 saat boyunca kayıt yapabilen eyeborg, dünyanın tek wireless kamera özelliği olan gözü. Tamamen normal duran bir gözün dışında, Spence kendisini terminatöre benzetmek için kırmızı led ışık yayan yeni bir versiyonunu daha yapmış.

6) Tim Cannon

Bioteknoloji şirketi kuran yazılımcı Tim Cannon, vücuduna sensörler yerleştiren ilk kişi olarak biliniyor. Cildinin altına yerleştirdiği “circadia” ismindeki bu sensör Cannon’ın vücut sıcaklığını ve nabzını ölçerek telefonuna gönderiyordu. Sensör başarısını kanıtladıktan sonra vücuttan çıkarıldı. Tim’in bir sonraki hedefi ise yapay kalp üretmek.

7) Kevin Warwick

Kaptan Cyborg ünvanına sahip akademisyen Kevin Warwick’in kolunda içinde bulunduğu bina ile arasında bağ kurmasını sağlayan bir çip bulunuyor. Örneğin, kolundaki çipe komut vererek ofisinde size bir kahve hazırlayabiliyor. Bunun yanında insanların duygularını anlayarak Warwick’e sinyaller gönderen bir çipi daha var. Warwick, şuan ise felçli insanlara yardımcı olacak çipler üretiyor.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/