Günlük Duyguları Tanımlamak İçin Kullanılan ve Pek Bilinmeyen 15 İngilizce Kelime

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Muhtemelen bunların çoğunu hiç duymamışsınızdır, ancak bu listede aradığınız sözcüğü bulabilirsiniz. ?
Çeyrek milyondan fazla kelime harcadığı göz önüne alındığında, İngilizce dilinin muhtemelen aradığınız kelimeye sahip olma şansı yüksektir. Ancak, tarif edilmesi zor olan duyguları açıklamak söz konusu olduğunda, İngilizcenin eksiklikleri ortaya çıkmaya başlar. (bir Türkçe değil ne de olsa ?)
Yine de bazı duyguları tanımlayan sözcükler bir şekilde sözlüğe girmenin yollarını bulmuşlar. Ve işte, başka türlü tarif edilemeyen duyguları tarif eden 15 İngilizce kelime.

1) Croochie-Proochles

İskoç lehçesinden gelen Croochie-Proochles sözcüğü sıkışık bir pozisyonda (örneğin bir uçakta) oturmaktan kaynaklanan rahatsızlık duygusu anlamına gelir.

2) Nikhedonia

Bir oyun oynuyorsunuz ve birdenbire bölüm sonuna yaklaştığınızı anlıyorsunuz. Veya en sevdiğiniz takımın maçını izliyorsunuz ve saniyeler geçtikçe kazanacaklarını görüyorsunuz. İşte Nikhedonia kelimesi beklenen başarıdan kaynaklanan heyecan veya mutluluk duygusu anlamına geliyor.

3) Alysm

Alysm, uykusuzluğun ya da hasta olmanın getirdiği huzursuzluk hissidir.

4) Shivviness

Shivviness, yeni iç çamaşırı giymekten kaynaklanan rahatsızlık hissi için üretilmiş eski bir Yorkshire lehçesi kelimesidir.

5) Déjà-visité

Anlam olarak da Dejau-vu’ya benzeyen bu kelime Fransızca’dan İngilizce’ye geçmiştir. Daha önce hiç bulunmadığınız bir yerde yolunuzu bilmenin tuhaf hissini açıklar.

6) Presque-Vu

Fransızca’dan İngilizce’ye geçen kelime “dilimin ucunda” anlamına geliyor. Bir şeyi hatırlayamasanız da her an hatırlayabileceğinizi hissetmek anlamına geliyor.

7) Gwenders

Çok fazla üşüdüğünüz zamanlarda, parmaklarınızdaki karıncalanma hissine verilen ad.

8) Misslieness

İskoç lehçesi sözcüğü yanlışlık “sevdiğiniz bir şeyi ya da birisini özlemekten kaynaklanan sadakat duygusu” anlamına gelir.

9) Euneirophrenia ve 10) Malneirophrenia

Euneirophrenia, hoş bir rüyadan uyanmaktan dolayı gelen hoşnutsuzluk hissi iken, Malneirophrenia bir kabustan uyanmaktan kaynaklanan rahatsızlık veya mutsuzluk hissidir.

11) Lonesome-Fret

Çok uzun süre yalnız olmaktan kaynaklanan huzursuzluk duygusu, 18./19. yüzyıl’a ait bir lehçeden gelen bir kelimedir.

12) Fat-Sorrow

“Zenginliklerle hafifletilen üzüntü” ya da başka bir deyişle “maddi şeylerle hafifletilen üzüntü” anlamına gelir.

13) Horror Vacui

Bazı insanların bir duvarda ya da bir odayı döşerken boş alan bırakmalarından hoşlanmama durumudur. 19.yüzyılın ortalarında İngilizce’ye kabul edilen ve aslında Latince bir terim olan Horror Vacui. bazı sanatçıların boşlukları doldurma eğilimine atıfta bulunmak için türemiştir.

14) Crapulence

Hangover kelimesini andırır. Asıl anlamı “İçme veya yeme fazlalığından kaynaklanan hastalık veya rahatsızlık hissi”dir.

15) Huckmuck

Evinizi temizlerken eşyaların yerlerini değiştirdiğiniz anlar olur. İşte hiçbir şeyin yerinde olmadığı andaki o karışıklığa huckmuck denir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/