Neden Bir Şeylere Bağımlı Oluruz?

Uyuşturucu, alkol, bilgisayar oyunları, yemekler veya sevgi insanların benzeri sebeplerden dolayı bağımlı oluyor. Peki kritik soru, neden bağımlı oluyoruz.
Fare Deneyi
Bu deneyde farelerin bir uyuşturucuya ne tür durumlarda bağımlı olup olmadığını ölçmek için Bruce K. Alexander ve ekibi kolları sıvamıştır.
Bruce K. Alexander, fareler için basit toplum ihtiyaçlarını karşılayacak bir park oluşturur. Yeterli yiyecek, arkadaş ve eş bulunan bu parkta toplam 20 küsur fare bulunmaktadır. Bu parkın içinde iki su kabı konulmuştur. Birinde normal musluk suyu eklenirken diğerinde uyuşturuculu su eklenmiştir.

Bu parkın dışında ayriyeten ana parktan izole edilmiş ayrı bir park bulunmakta ve içerisinde morfin, eroin gibi uyuşturucuların olduğu su kapları konulmuştur.
Deneyde bir grup fare sosyalleştikten sonra izole edilmiş diğer parka alınmış. Ve burada uyuşturucu kullanımları ölçülmüştür.

Bulgular
1. Ana parktan tecrit edilen fareler izole edilmiş yeni parkta, ana parktaki uyuşturucu kullanımından tam 19 kat daha fazla uyuşturucu kullanıldığı kayıtlara geçmiştir.

2. Ana parkta yaşayan fareler morfinli su yerine normal suyu tercih ettiği raporlanmıştır.

3. 57 gün boyunca izole parkta yaşamlarını devam ettiren fareleri tekrar ana parka götürülmesi durumunda izole olan farelerde morfin kullanımı ciddi oranda azalma gördüğü yazılmıştır.

Sonuç
Bruce K. Alexander ve ekibi bu deneye bakarak şöyle bir sonuç çıkarmışlardır. Bağımlılık; izolasyon, yalnızlık, umutsuzluk, ümitsizlik ve yetersiz yaşam koşulları gibi çevresel faktörlere bağlı olarak geliştiği sonucuna ulaşmıştır. Gerekli ortam sağlanınca da bağımlı olan bireylerin bağımlılıklarının ciddi oranda düşebileceğini de gözlemlemiştir.

Bu içerik Instagram@Girişimzel sayfası tarafından hazırlanmıştır. Lütfen takip etmeyi unutmayınız! Teşekkürler.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/