Araştırmacılara Göre Köpeğinizi Kaybetmek Sevdiğiniz Bir İnsanı Kaybetmek Kadar Acı Verici Olabilir

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Daha önce bir köpeğiniz olduysa ve kaybettiyseniz, bunun inanılmaz derecede acı verici bir deneyim olduğunu biliyorsunuzdur. Sonuçta, bir evcil hayvan sadece sahip olduğunuz bir hayvan değildir, onu ailenizin bir üyesi olarak da görürsünüz. Onlarla özel bir bağ kurar ve en yakın arkadaşınızın yerine koyarsınız.
Çoğu zaman köpek sahipleri, çok sevdikleri köpeklerini kaybettikten sonra hayatlarına geri dönmek için zamana ihtiyaç duyarlar. Çevredeki bu acıyı yaşamayan insanlar bunu anlamamakta ısrar edebilirler ve bu kadar üzülecek ne var ki gibi saçma cümleler kurabilirler. Ancak, bu sadece acıyı kötüleştirir.
Bilim, çok sevilen bir köpeğin kaybıyla birlikte büyük bir yas tutmanın olağandışı olmadığını ve aslında gerçek ve geçerli bir deneyim olduğunu kanıtladı. Aslında bu araştırma, bir evcil hayvanın ölümünün üstesinden gelmenin, bir insanı kaybettikten sonra iyileşmekten daha zor olabileceğini göstermektedir.

Neden köpeğinizi kaybetmek sevdiğiniz bir insanı kaybetmek kadar zor?

Bazen bir hayvanı kaybetmek, bir insanı kaybetmekten daha acı vericidir, çünkü onu seviyormuş yapmak zorunda değildiniz. – Amy Sedaris


1) Bağlar

Human Behavior and Evolution Study dergisine göre, köpeklerle insanlarla oluşturduğumuz bağlara çok benzer bağlar kuruyoruz. Beynimiz bu bağ faaliyetlerini aynı şekilde yorumluyor. Diğer bir deyişle, insanlarla ve köpeklerle bağ kurduğumuzda vücudumuzun tam olarak aynı hormonları üretiliyor.

2) Yas

Köpeklerle ve insanlarla aynı şekilde bağ kurulduğu tespit edildi. Ama bir köpek arkadaşı geçtiğinde, insanlar için yaptığınız gibi onlar için yas tutamazsınız. Vefat yakın olduğun bir insan, tedavi veya danışmanlık alın, arkadaş, aile desteği, sevdiklerini, ya da tutmak ya da bir cenaze töreni.
Ancak bir köpeğiniz öldüğünde olabildiğince çabuk kendinize gelmelisiniz, çünkü başkalarının kabul edilebilir gördüğü şey budur. Sosyal olarak çökemezsiniz ya da iş yerinde daha yavaş bir performansa gösteremezsiniz, çünkü Telegraph’a göre diğerleri bir evcil hayvanın kaybını yas tutmaya değer bir şey olarak görmüyorlar. Buna ek olarak, böyle bir şey için tedaviye katılmak olumsuz sosyal yansımalara neden olabilir.

3) Sevgi ve Rahatlık

Evcil hayvanınız öldüğünde sadece bir köpeği kaybetmiyorsunuz. Çevrelerindeki hislerini kaybediyorsun. Sevgilerini kaybediyorsun, varlıklarının verdiği rahatlık ve sağladıkları arkadaşlığı da. Tek seferde kaybettiğiniz onca şeyden sonra nasıl hissedersiniz ki?
Ayrıca, köpekler insan annelerine ve babalarına, insanlarda gerçekten bulamayacağınız koşulsuz sevgiyi verirler. Kaybetmek için gerçekten çok acı veren bir aşk.

4) Anılar ve Rutinler

Bir köpeğiniz varsa muhtemelen sizinle yaşıyorlardı, zamanınızın çoğunu evde onlarla birlikte geçirdiniz. Küçük dostunuzu kaybettiğinizde eviniz size çok farklı gelecektir. Artık besleme veya yürüyüş rutinleriniz olmayacak, evin içinden koştuklarını duymayacaksınız. Bu durum kaybolmuşluk hissine sebep olabilir.


5) Suç

Bazen köpeğinizin hayatı hakkındaki karar sizin elinizde olabilir. Eğer acı çekiyorlarsa, onları uyutma zamanının geldiğine karar vermek zorunda kalabilirsiniz. -Umarım bu durumu hiç düşmezsiniz.- Yavru için en iyi seçimi yapmış olsanız bile suçlu hissedebilirsiniz.
Bu suçluluk duygusunu yanında taşımak, vedayı daha da zorlaştırabilir. Yapabileceğiniz başka bir şey olmasa bile, daha fazlasını yapmanız gerektiğini hissedebilirsiniz.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Bir köpeği ya da herhangi bir hayvanı kaybetmek kalbinizi parçalayabilir. Duygularınızın kesinlikle gerçek olduğunu ve onlar için yas tutmanın güçsüz olduğunuz anlamına gelmediğini unutmayın. Eğer diğer insanlar bunu anlamamakta ısrar ediyorlarsa onlara duygularınızın bilimsel olarak da desteklendiğini söyleyin.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/