Bullet Journal Methodu İle Hayatınızı Daha Kolay Organize Edin

Bullet Journal; ajanda, günlük ve not defterinizi aynı platformda kendi sisteminize göre inşa edebileceğiniz, bir Kickstarter Projesi olarak başlayan ve oldukça yaygınlaşan bir method.

Geleceği planlamaya ek olarak, gününüzü organize edebilmek hatta geçmişe dair tamamladığınız görevlerinizle ilgili fikir alabilmek için kullanılabilmesiyle de oldukça faydalı bir sistem.

Bullet Journal Nasıl Oluşturulur?
Öncelikle Bullet Journal için kullanmanız gereken defter bir ajanda olmamalı, gün ve tarih ayrımını aylar ilerledikçe siz oluşturacaksınız. Sadece her sayfanın numaralanmış olması yeterli, defterde hazır olarak sayfa numaraları mevcut değilse siz kendiniz numaralandırın. İlk sayfa, her sayfa numarasına göre başlıkları bulabileceğiniz bir “İçindekiler” kısmı oluşturmak ile başlıyor; defterinizin haziran ayı kısmının başladığı sayfa ya da üzerinde çalıştığınız bir projeyle ilgili topladığınız dataları not ettiğiniz sayfa numarası gibi. Hemen ardındaki kısımda görev, tamamlanmış görev, notlar gibi anahtar kelimeleri belirleyecek sembolleri kendinize göre belirliyorsunuz.
“Key” kısmından sonra kendinize “Future Log” kısmı oluşturmalısınız. Bu kısmı, yılın tüm aylarını günlere bölerek yazdığınız mini bir takvim olarak düşünebilirsiniz Genelde doğum günleri gibi tarihi kesinleşmiş ya da bileti alınmış festivaller gibi organizasyonların hatırlatılması için kullanılır.
Tüm bunlardan sonra planlamak istediğiniz ay için bir “Monthly Log” oluşturmaya başlayın. Bu kısım; aylık tüm işlerinizi gün gün alt alta görebileceğiniz genel konular bölümünden, tarihi veya bitiş süresi olmayan sadece o ay içerisinde gerçekleşmesi gereken yapılacaklar bölümünden ve o ay içerisinde gitmek istediğiniz yerlerden, izlenecek filmlerden, yapılması gereken spor aktivitelerinden içmeniz gereken günlük su miktarına kadar basit ya da karmaşık her türlü hedefinizi yazabileceğiniz bölümlerden oluşacak.
Aylık görünümü biraz daha yakınlaştırmak istiyorsanız, haftalık genel bakış muhtemelen tam aradığınız şeydir. Aylık panodan sonra hafta hafta panolara indirgeyerek daha planlı programlar yapabilirsiniz.
Hafta içerisinde gerçekleştirdiğiniz tüm görevleri görebilirsiniz ve kendinizi ertesi gün etkinliklerine hazırlayabilirsiniz. Amaçlarınızı ya da görevlerinizi de kişisel, kariyer, sağlık, sosyal gibi kendinize göre belirlediğiniz temalara göre ayrı ayrı düzenleyebilirsiniz.
 
Olayları bu şekilde belirlemek, belirli bir zamanda ne yapmanız gerektiğine dair genel bir fikir oluşturacağı için hayatınızın daha fazla kontrol altına alınmasına yardımcı olur. 
 
Kendi Bullet Journal’ınızı oluştururken size örnek teşkil etmesi açısından şu videolara göz atabilirsiniz:

Kategoriler: Strateji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/