İKİGAİ Felsefesiyle Tanışın: Yataktan Çıkıp Hayata Devam Etmenizi Sağlayan Güdü

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Öncelikle “ikigai” kelimesinin neyi anlatmak istediğine bakalım. “iki” hayat, “gai” ise amaç, hedef anlamına geliyor. Sözcük anlamından da anlaşılacağı üzere İkigai, hayattaki hedefiniz için yaşamanızı ele alıyor.
İkigai, Japonya’da sıkça kullanılan ve bilinen bir terim. Onlar için uzun ve mutlu bir yaşamın sırrı. Özellikle İkigai felsefesini sabah yataktan çıkmaya iten sebep olarak yorumluyorlar. Bu sebebi bulmak ise çok önemli. Çünkü sebebiniz tüm hayatınız boyunca bıkmadan yapacağınız tek uğraşınız olabilir. Bunun başka bir nedeni de Japonların hayatlarında emeklilik kelimesine yer vermiyor oluşu. Onlar hayatlarındaki hedeflerini yani ikigailerini bulduklarında bunu ömürlerinin sonuna kadar sürdürmeyi planlıyorlar.
İkigai’nin ne olduğu ise önemli değil. Belki mesleğiniz, belki bir hobiniz, belki de hayata katmak istediğiniz sizden herhangi bir detay. Bu felsefe de önemli olan sizi siz yapan bir şey olması…
Japonlara göre; uzun, mutlu, başarılı ve cesaret verici yaşamın temel sırrı bu. Peki sorumuz, sabahları yataktan çıkmanızı ağlayan şey ne? Çoğumuzun aklına gelen ilk cevap sorumluluklarımız olacaktır. Fakat sorumlulukların bittiği günün hayali bizi mutlu ediyorsa bu bir “ikigai” olamaz. Bu noktada hayatınızın sonuna kadar sürdürebileceğiniz hayat gayenizi bulmak önemli. Peki nasıl bulacağız “ikigai”mizi? Kendinize şu soruları sorun:

Neyi seviyorum?

Dünyanın neye ihtiyacı var?

İyi olduğum şeyler neler?

Neyden ücret alıyorum?

Soruların cevabını bulduğunuz gün hayattaki amacınızı da bulmuş olacağınızı öngörüyor Japonlar. Hayata mutlu, stressiz ve başarılı bir şekilde devam etme güdüsünü elde edeceğinize inanıyorlar. Belki de bu keşifle, hayallerinizin peşinden gitmek de eskisi kadar zor olmayacaktır. Kim bilir?
Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/