X Harfi Neden Hep Bilinmeyeni Temsil Ediyor?

Berk Kır

Berk Kır

Student of Art History | Portrait Photographer

Hepimizin aldığı matematik derslerinden bilinmeyen olarak tanıdığımız X için şimdi bir saniye durun ve kendinize şunu sorun: Neden X hep bilinmeyen?
New York’ta bulunan Radius Foundation‘ın yöneticisi Terry Moore, internet sitesinde belirtildiği üzere bilim, din, felsefe ve estetik alanlardaki farklı kavramsal sistemleri ve paradigmaları keşfetmek ve anlamak için çalışmalar yürütüyor. Terry Moore X harfinin neden bilinmeyeni temsil edegeldiğini de muhtemelen bu çalışmaları sırasında keşfetti.
Milattan sonraki ilk birkaç yüzyılda Persliler, Araplar ve Türkler tarafından Arapça’da al-jebra denilen ve Türkçe’de cebir olarak bilinen matematik sistemi kuruldu. Matematiğin farklı coğrafyalara yayılmasıyla birlikte, bu sistemin farklı dillerde yolculuğu da başlamış oldu. Terry Moore yaklaşık dört dakikalık TED konuşmasında X harfinin bilinmeyeni temsiliyetinin Arapça, İspanyolca ve Latin dillerinde matematik biliminin gelişimi ve tercümesi sırasında oluştuğunu anlatıyor.
Konuşmanın sonunda Terry Moore‘un da belirttiği gibi, bugün gündelik hayatımızın en bilinmeyen bileşeni haline gelen X’in neden bilinmeyeni temsil ettiği, kökeni ve matematiksel yolculuğunun hikayesi paylaşılmaya değer.
Terry Moore‘un eğlenceli anlatımı ve Türkçe altyazı ile X harfinin neden bilinmeyeni temsil ettiğinin yanıtını aşağıdaki TED konuşmasından dinleyebilirsiniz.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/