Ünlü CEO’ların Tuhaf Alışkanlıkları

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Onları hep zeki, ilham veren, başarılı, kusursuz insanlar olarak gördük, ancak onların da hepimizin olduğu gibi kendilerine has bazı alışkanlıkları varmış. Bu yazımızla, şirketlerinin zirvesinde olan 10 CEO’nun birbirinden tuhaf alışkanlıklarına gelin hep birlikte göz atalım:   


Mark Zuckerberg (Facebook)

trk4

Genç milyarder, her sene yılbaşında sene içinde gerçekleştirmek üzere bir meydan okuma seçiyor ve bunu bir çeşit disiplin testi gibi görüyormuş. Ayrıca bu meydan okumalarını Facebook’ta da paylaşıp insanları bunlara teşvik ediyor. 2009 yılında işe her gün kravatla gitmek, 2011’de sadece kendi öldürdüğü hayvanları yemek, 2016’da ise her gün yaklaşık 1.6 km koşmak olan Zuckerberg’in 2017 için belirlediği meydan okuma ABD’nin her eyaletinden insanlarla tanışmak. Kolay gelsin Mark!


Bill Gates (Microsoft)

trk1

Dünya’nın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, düşünürken sandalyesini ileri geri sallıyormuş. Hatta çalışanlarının söylediğine göre kendini öyle kaptırıyormuş ki, heyecanlandığında hızlanıyor, toplantıya ilgisi azaldığında ise daha yavaş sallanıyormuş.


Elon Musk (Tesla, SpaceX)

Gerçek dünyanın Tony Stark’ı (Iron Man) olduğu söylenen Elon Musk, günde ortalama 6 saat uyuyormuş ve az uyumasının sebebinin de uyumayı imkânsız hale getiren az ilmekli (200 ilmek) çarşaf kullanmasıymış.


Steve Jobs (Apple)

trk7

Zamanın en büyük dâhilerinden olan Apple’ın kurucusu Steve Jobs, bazen haftalar boyunca tek çeşit yiyecek yiyormuş. Bunlardan en ünlüsü elma ve havuç. Hatta bir dönem aşırı havuç tüketmekten renginin turuncuya döndüğünün söyleyenler bile var. 🙂


Larry Page (Alphabet)

Google’ın kurucusu ve Alphabet’in CEO’su olan Page, zaman kaybetmemek için, tuzlu krakeri tek lokmada yiyormuş, böylece yemek işini atlatıp bir sonraki göreve çabucak geçebiliyormuş.


Mark Parker (Nike)

Denge konusuna çok önem veren Mark Parker’ın beyninin iki tarafını da dengede tutmak için sürekli yanında taşıdığı defterinin bir tarafını çeşitli illüstrasyon ve karalamalar için kullanırken, diğer tarafını da işle ilgili beyin fırtınaları için kullanıyormuş.


Marissa Mayer (Yahoo!)

İşkolik olmasıyla bilinen Yahoo’nun eski CEO’su Mayer, uykuya yeterli zaman bulamadığı için 4 ayda bir tatile çıkıyormuş. Ayrıca ayrıntılara da çok önem veren Mayer, her gün 2 ile 7 arasında kuru üzüm içeren mısır gevreği yiyormuş.


Indra Nooyi (Pepsi)

Biri ışığı biraz kıstığında, Nooyi onu hemen hızlıca açar, sonra yavaşça artırır, sonra biraz daha kısar… Doğru ışığı ayarlamak için çok titiz davranırmış. Işık ayarlayıcısını kullanmak çok basit bir şey gibi görünebilir ancak bu, onun her alanda ne kadar titiz ve detaycı olduğunu gösteriyor.


Warren Buffett (Berkshire Hathaway)

Dünyanın en büyük 2. Holding şirketinin CEO’su olan Warren Buffett 6 yaşında bir çocuk gibi beslendiğini, günde 5 şişe kola içtiğini söylemiş. Patates kızartması ve dondurmayı da çok fazla tüketen Buffett, istatistiklere baktığında en düşük ölüm oranının 6 yaşında olduğunu, bu yüzden 6 yaşındaki bir çocuk gibi beslenmeye karar verdiğini söylemiş.


Richard Branson (Virgin Grup)

Ve kapanışı çılgın patron Richard Branson’la yapıyoruz: Kendisi, şaka yapmayı çok seviyormuş! Hatta 1989’da yaptığı 1 Nisan şakası, tarihe geçen efsane şakalardan… O gün, binlerce kişi UFO benzeri ışıklı uçan bir cismin şehre indiğini görüp hemen polise haber vermiş. Polisler olay yerine gittiğinde aracın içinden gümüş rengi kıyafetiyle 36 yaşındaki Richard Branson’ın çıktığını, UFO’nun ise özel yaptırdığı bir sıcak hava balonu olduğunu görmüşler. Tabii Branson, paçayı kurtarmak için balonu Hyde Park’a indirmek istediğini, rüzgâr yüzünden tarlaya iniş yaptığını söylemek zorunda kalmış. Gerçekten çılgınsın Richard!

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/