Gerçekler Can Yakıyor: 30 Yaşından Önce Evlenebilmek İçin Gençlerin İhtiyacı Olan 17 Şey

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Hepimiz iyi bir üniversite eğitimi, oturmuş bir iş hayatı ve ardından iyi bir evlilik yapıp mutlu bir yaşam hayal ediyoruz. Fakat özellikle evlenip o mutlu yaşam ulaşabilmek adına ihtiyacımız olan bazı şeyler var. Onedio da biz gençlerin bu ihtiyaçlarını ve kaygılarını harika bir şekilde bir araya getirmiş! Biz de sizlerle paylaşmak istedik.

1) İyi bir eğitim

İlk önce iyi bir eğitim gerekiyor. Eğitim ailede başlar. Daha sonra örgün eğitim sistemine katılırız ve zorunlu eğitimi tamamlarız. Örgün eğitim sistemi içerisinde daha iyi eğitim alabilmek ve yeteneklerimizi daha önce fark edebilmek istiyoruz. Tabii bütün bu değerlendirmeleri belki de en erken üniversitede yapabiliyoruz.
Türkiye’deki üniversiteler dünyada ilk 500’de tek tük yer alırken ve eğitim sistemi sürekli değişirken bunu ne kadar başarabiliyoruz bir düşünmek lazım. PISA sonuçları ortada.
2) KYK borcu

Gençlerimiz üniversite okuyabilmek için paraya ihtiyaç duyuyor. Okumak bedava değil malum. Bugün büyükşehirde en az 1 sene üniversite okuyabilmek için aylık temel masraflar ne kadar hiç hesaplayan oldu mu?
İşe girilemediği için KYK borcu ödenemiyor. Mezuniyet sonrası gençlerimiz 3-0 geride başlıyor. Asgari ücretle bir işte çalışsanız borcunuzu ne kadar sürede ödeyebileceğinizi hiç hesapladınız mı?


3) Ruh sağlığı

Mezuniyet sonrası biraz kafa dinlenir. Sonra iş aramaya başlanır. Çevrenin, akrabaların ve ailenin soruları ile muhattap olmak iyi bir sabır gerektirir. Bu süreç uzadıkça sinirler yıpranır. Depresyon artar.
Ruh sağlığını iyi korumak gerekir.

4) Kendi alanıyla ilgili iş bulabilmek

Peeeeeeeh.
5) Açlık sınırının altına kalmamak

Yani asgari ücret veriliyor en azından buna da şükür.


6) İşsiz bir şekilde dolaşırken çevrenin acınası bakışları altında ezilmemek veya bu da iş aramıyor boş boş geziyor düşünceleri ile muhattap olmamak

Ya bu durum için ne denir ki? Kaç gencimiz bu durumdan şikayetçi.

7) İş bulunsa dahi hayallerimize göre bir gelecek kaygısı taşımamak

Kaç gencimiz kendi yeteneklerine ve istediklerine göre iş bulabiliyor ki? Sevmediğiniz bir işte çalışmak motivasyonu ve geleceğe dair hedefleri baltalıyor. Hele ki bunu dillendirirseniz bir çevreniz size “İş beğenmiyor bu da bak sen hele!” yaftasını yapıştıyor.
Pek çok kişi gençlerin ne istediğini sormuyor bile.
8) Evlenebilmek için en az 70-80 bin TL’lik bir birikimin yapılabilmiş olması

Ortalama rakamların üzerinde bir iş bulsanız ve her ay kenara 2 bin TL atsanız dahi bir yıl sonunda sadece 24 bin TL birikim yapabiliyorsunuz. Bu parayla ne iyi bir otomobil ne de bir düğün yapabilirsiniz. Ya da iyi kötü bir iş bulup çekin krediyi 10-15 yıl borç ödeyin.


9) Para para para

Bu maddeye kadar anlattıklarımızı yapabilmeniz için gereken itici güçlerden birisi para. Gençlerimiz paraya boğulmak istemiyor. Sadece hayatlarını kendileri kurup yönetebilecek, ailelerine mahcup olmayacak kadar yeterli bir miktarda, emeklerinin karşılıklarını almak istiyorlar. Hepsi bu kadar.

10) Umutsuz bir şekilde İŞKUR’a başvurup gündelik veya kısa sürelik işlerin en büyük hayal olmaması

Son yılların en popüler iş bulma platformu İŞKUR oldu. İŞKUR’da açılan ve en azından 6 aylık sözleşmeli işlerde asgari ücretle çalışabilen gençlerimiz hiç olmazsa bir yıllık giderimizi kendimiz karşılayabiliriz diye düşünüyorlar. Hiç yoktan iyi değil mi?

11) İşsiz bir şekilde gezerken arkadaşlar ile çok masraf olmasın diye buluşamamak veya arkadaşlarına yük olmayı istememek.

Bu sosyal ilişkileri de öldüren bir durum. Bu durumda olan gençler daha sonra içlerine kapanıyor ve ağır depresyon yaşıyorlar.
12) Temel ihtiyaçların genç bireylerin kendisince karşılayabilmesi

Bakın burası önemli. Kadınlarımız, erkeklerimiz çok temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda zorluk yaşamamalı.


13) Akbili ya da toplu taşımanın dert olmaktan çıkıp yurt dışında en azından 3 gün kalabilmek

Ya döviz yükseldi, yurt dışı bir süre olmasa da olur. Kendi imkanlarıyla şehir dışına çıkıp rahatça gezebilen kaç gencimiz var?

14) Maddi durumlar çok iyi olsa da çalışmak ve yaşamak için yurt dışına gitmeyi düşünmemek

Gidiyorlar bu ülkeden…


15) İş olsa dahi maaşlarını düzenli alabilmek

Yorumsuz.

16) Sürekli olarak yaşanan kötü ve feci olaylara yenisinin eklenmemesi

Ne denir ki…
17) Yaşanan bazı olayların önüne geçememek ve insanların zihniyetlerinin değişmemesi

Peki sizce 30 yaşından önce evlenebilmek için neler gerekiyor? Yorumlara bekliyoruz. ?

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/