Ne İstediğini Bulmak için İzlemeniz Gereken 7 Yol

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Ne istediğini bulmak her zaman kolay değildir. “Büyüyünce ne olmak istediğimi hala bilmiyorum.” Arkadaşımın 40 yaşlarındaki babası sık sık bu cümleyi kullanırdı. Pek çok insan hayatta ne istediğini bilmeden yaşıyor. Durup bir düşünenler, genelde “Berbat bir hayatım var.” demekten öteye gidemiyor. Gerçekten hayatınızda ne istediğinizi bilmiyorsanız yalnız değilsiniz. Dünyada binlerce hatta milyonlarca insan kendilerini her gün bu soruyu soruyor. Hala ne istediğini bilmemek üzerine düşünüyorsanız bunu öğrenmenin tam zamanı!

Hayatta ne yapacağını bilememek kadar hayattan ne istediğini bilmemek de özellikle son süreçte pek çoğumuzun boğuştuğu düşüncelerdendir.

“Ne istediğini bilmeyen insan ne yapmalı?”, “Ne istediğimi bilmiyorum.”, “Hayatta ne yapmak istediğimi bilmiyorum.” ve benzeri sorular ve söylemlerle geçiriyorsanız günlerinizi gelin birlikte bu sorulara nasıl cevap bulabilirsiniz bakalım. Unutmayın, hiçbir şey için geç değil! Söylediklerimize kulak verin.


Ne İstediğimizi Nasıl Anlarız?

1) Bencil olun.

ne istediğini bulmak

Eğer sürekli diğer insanların hayalleriyle vaktinizi harcıyorsanız, hayatta ne istediğinizi tam olarak bilemezsiniz. Önce kendinizi kendinizin yerine koyun ve sorun: “ İşim, ailem, arkadaşlarım ya da herhangi bir şeye bağlı olmasaydım şu an ne yapmak isterdim?” Her zaman bu soruyu hatırlayın, kendinizin farkına varın; çünkü yapmazsanız, kimsenin umrunda olmazsınız.


2) Pişman olmayın.

ne istediğini bulmak

Asla bencilliğiniz sizi kötü hissetirmesin. Bu hayatın kuralı böyle. Tam olarak istediğiniz hayatı yaşamanın zamanı geldi. Eğer sürekli bir şeylerden pişman oluyor ya da geçmişinizde pişman olduysanız, onu şimdiye ve geleceğe taşımayın. Geçmişte yaşamayın. Şu anı ve geleceğinizi düşünün!


3) İhtiyaçlarınızı anlayın.

ne istediğini bulmak

Bazen ihtiyaçları anlamak zordur. Oturun ve sakince düşünün: “Benim neye daha fazla ihtiyacım var? Aileme mi? Özgürlüğe mi? Aşka? Finansal güvenliğe mi?” Eğer işe yaracağını düşünüyorsanız önceliklerinizi yazdığınız bir liste hazırlayın. Ayrıca geçmişte bırakmak istediğiniz şeyleri de düşünebilir ve listenin yanına bunları da ekleyebilirsiniz.


4) Gerçekten neyden rahatsız olduğunuzu belirleyin.

ne istediğini bulmak

İstemediğiniz bir şeyi yapmak zorunda değilsiniz. Neyde mutsuzsanız belirleyin (spesifik bir şey olabilir). İşinizden nefret ettiğinizi söylemeyin. Tam olarak neden nefret ettiğinizi belirleyin. Patronunuz mu? İş yükü mü? Konumunuz mu? Sizi rahatsız eden ne ve bunu nasıl çözebilirsiniz? Bunu ne kadar düzeltmek istiyorsunuz?


5) Gerçekten sizi neyin mutlu ettiğini belirleyin.

mutluluk

Ne istediğini bulmak için yapmanız gerekenlerden birisi de gerçekten sizi neyin mutlu ettiğinin bilincinde olmaktır. Mutluluğunuzun kaynağı tutkularınızdır. Şimdi sizi neyin mutlu ettiğini düşünün. Seyahat? Çocuklarla olmak? İş hayatınızdaki başarılarınız? Finansal özgürlük? Önce sizi en çok mutlu eden şeyi belirleyin. Eğer hayatınız için çabalarsanız, güzel fikirlere sahip olabilirsiniz.


6) Çevrenizdeki insanlar için başarılarınızı dile getirin.

arkadaşlık

Tutkularınızı ve amaçlarınızı içinizde tutmayın. Haykırın ki can bulabilsinler. Eğer insanlara neyin üstesinden geldiğinizden bahsederseniz, daha fazla takdir ve destek alır, yeni fikirlere ilham kaynağı olmuş olursunuz. Bazen anneler en iyisini bilir. 🙂


7) Olumlu düşünün.

mutluluk

Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmez. Planlarınız başıboş kaldı diye korkuya kapılmayın. Kontrol sizin elinizde. Korkunuzu bir kenara bırakın. Güzel günler gelecek. Belki güzel günlerin gelmesi uzun sürebilir fakat buna rağmen sakin bir davranış gösterip umudunuzu ve pozitifliğinizi elinizde tutmalısınız.

This post is also available in: English

Kategoriler: Strateji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/