Yeni Bakış Açıları Kazandıracak Çocuk Yetiştirme Konulu 9 Başarılı TED Konuşması

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

İnternette oldukça etkileyici birçok TED konuşması var. Bir kere izlemeye başladığınızda, düzenli olarak izlemek isteyebiliyorsunuz. İnternet üzerinde hiçbir amacı olmayan birçok içerik olduğunu düşününce TED konuşmalarına takıntılı olma fikri kulağa çok da kötü gelmiyor. Her ebeveynin izlemesi gereken bu 9 konuşma, herkesin hayatına bir şeyler katabilecek güçte.
*YouTube video ayarlarından Türkçe altyazıyı seçmeyi unutmayın.
1) Jennifer Senior – Ebevenyler İçin Mutluluğun Çıtası Oldukça Yüksek

Kaygı bozukluğu, birçok ebeveynin çok da uzak olmadığı bir sorun. Özellikle bir kitapçının çocuk yetiştirme ile ilgili bölümünde, günümüz ebeveynlerinin yaşadığı paniği gözlerinizle görebilirsiniz. Bu raflarda hemen hemen her konuda yol gösterici kitaplar bulunuyor. Jennifer Senior’ın deyimiyle; “Yeni yürümeye başlayan çocuğunuza bir nükleer bombayı nasıl etkisiz hale getireceğini öğreten, hemen hemen her şey için bir kılavuz var.” Peki, ebeveynler neden bu kadar kaygılı oldu? Senior, bu akıcı konuşmasında bizlere çocuklar için daha nazik ve ulaşılabilir hedefler sunuyor.
2) Rita Pierson – Her Çocuğun Bir Kahramana İhtiyacı Vardır

40 yıldır öğretmenlik yapan Rita Pierson, bu konuşmada eğitimcilere öğrencilerine inanmaları ve onlar ile bir bağ kurmaları için çağrıda bulunuyor. Pierson, bir meslektaşının “Öğrencileri sevmem için bana para ödemiyorlar.” demesinin üzerine, çocukların sevmedikleri insanlardan bir şeyler öğrenmediklerini bu işi yapan olabildiğince çok kişiye duyurması gerektiğini düşündü.


3) Robert D’Angelo&Francesca Fedeli – Bebeğimizin Hikayesi, Bir Yaşam Dersi

Robert D’Angelo ve Francesca Fedeli çocuklarının felçli olduğunu doğumdan 10 gün sonra fark ettiler. İsmi Mario olan bu küçük arkadaşımızın vücudunun sol tarafını kontrol edemiyor olması elbette birçok soruna yol açıyordu. Ailesinin tek istediği Mario’nun hayatını dolu dolu yaşayabilmesiydi. İkili, bu etkileyici konuşmada yüzleştikleri korkularını ve bu durumu nasıl tersine çevirdiklerini anlatıyor.
4) Sarah Kay – Eğer Bir Kızım Olsaydı

Sarah Kay’ın alkış yağmurlarına tutulan bu konuşmasına “Bir kızım olursa, bana anne yerine B noktası diyecek…” diyerek başlıyor. Kendisinin bebeklikten kendini anlatma gücüne sahip çocuklar yetiştiren bir öğretmene dönüşme sürecini anlatan Kay, etkileyici konuşmasına nefes kesen iki de şiir performansı ekliyor.


5) Adira Svitak – Yetişkinler Çocuklardan Ne Öğrenebilir?

Adira bu konuşma sırasında yalnızca 12 yaşındaki bir çocuk. Adira’ya göre dünyanın daha ‘çocuksu’ düşünmeye ihtiyacı var; cesur fikirler, çılgın yaratıcılık ve iyimserlik… Yetişkinlerin çocuklara bir şeyler öğretmek kadar onlardan bir şeyler öğrenmeye de çalışmaları gerektiğini gösteren bu konuşma bizlere, çocuklara “Bunu yapamazsın.” demekten vazgeçmemiz gerektiğini hatırlatıyor.
6) Jamie Oliver – Her Çocuğa Yiyeceklere Dair Bir Şeyler Öğretin

TED Ödülü sahibi Jamie Oliver, çocuklara gerçek yemeğe dair bir şeyler öğretmek isteyen oldukça tutkulu bir aşçı. Bu konuşmasında, yürütmekte olduğu “Anti-Obezite” projesine ait etkileyici öyküleri paylaşırken besinler konusunda oldukça umursamaz olduğumuz gerçeğini yüzümüze vuruyor.


7) Rufus Griscom&Alisa Volkman – Çocuk Yetiştirme Hakkında Tabular

Rufus ve Alisa, gerçek hayattan çocuk yetiştirme anlarının paylaşılabildiği Babble.com’un yaratıcıları. Bu eğlenceli konuşmada ebeveynlerin asla kabul etmediği ancak kabul etmeleri gereken 4 tabuyu paylaşıyorlar.
8) Reshma Saujani – Kızlara Cesareti Öğretin Mükemmelliği Değil

Reshma Saujani, kız çocuklarını mükemmel olmaları, erkek çocuklarını ise cesur olmaları için yetiştirdiğimizi söylüyor. Toplumu daha da ileri götürebilmek için gereken iki beceriyi; risk alabilmeyi ve programlama dillerini kız çocuklarına da öğretmek gerektiği gerçeğini anlatan konuşmasında, nüfusun yarısını geride bırakarak ilerleyemeyeceğimiz vurgusunu yapıyor.


9) Gever Tulley – Çocuğunuzun Yapmasına İzin Vermeniz Gereken 5 Tehlikeli Şey

Tinkering Okulu kurucusu Gever Tulley, çocukları gerçekten bu kadar korumamız gerekip gerekmediğini sorgulamamızı sağlayan bu konuşmasında gerçek tehlikeleri gösterirken çocuklarımızın güvenli bir şekilde tehlikeli şeyler yapmasına nasıl izin verebileceğimizi anlatıyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/