Cebinize Gün Işığını Koyan Teknoloji

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

“Mobil cihazınızdan 2 milyon uygulamaya ulaşabilirsiniz ama piliniz bittiğinde bu uygulamalar ne işe yarayacak?” diye soruyor bu durumun önemini 1990’larda Bolivya Ordusu’nda görev yaparken zor yoldan öğrenen yatırımcı Mario Aquilera ve cevaplıyor: “Hiç!”
Mario Aquilera özel kuvvetler ile yaptığı görevlerde medeniyetten uzakta haftalarca vakit geçirmek durumunda kalmış. Ancak her seferinde GPS ve uydu telefonu için gereken elektrik sorun olmuş. Ormanda bu problemlerle boğuşurken aklında tek şey vardı: “Her şey mobil oluyor, enerji de mobilolmalı!” Bu düşünce onun peşini bırakmadı ve orduyu terk ettikten sonra 2013 yılında Helsinki’de mobil enerji firması Tespack’i kurdu.
Tespack’in güneş enerji panelleri ile mobil enerji üretimi yapılıyor.
Tespack, sökülebilir güneş panelleri olan sırt çantaları da dahil olmak üzere çeşitli mobil enerji üretimi ve depolama ürünleri geliştirdi. Hedef kitleleri ise yürüyüş yapanlar, tırmanışçılar ve ekstrem sporlarla uğraşan, kötü hava koşullarıyla sık karşılaşan ve medeniyetten uzakta oldukları için GPS ve diğer ekipmanları için enerjiye ihtiyaç duyan insanlardı.

Güneş panelleri ile çalışan bataryalar çok yeni bir konu değil ancak Tespack’in ürettikleri eşsiz. Çünkü ağırlık ve enerji verimliliği olarak çıtayı oldukça yükseğe taşıyorlar. Şirketin şimdiden Finlandiya Savunma Kuvvetleri ve Birleşmiş Milletler gibi müşterileri olsa da Mario’nun amacı bu teknolojiyi herkesin ulaşabileceği bir teknoloji haline getirmek.

Marka, 20 yıl içinde her cihazı mobil olarak şarj etmeyi planlıyor.
Tespack bugün Helsinki’de bulunan ve içinde 10 start-up’ı barındıran GE Enerji Köyü’nde çalışıyor.  Enerji Köyü projesi geçen yıl başladı ve Sağlık İnovasyonu Köyü gibi benzer projeler de GE tarafından yürütülüyor. Köyün diğer sakinleri gibi Tespack’de GE’den geliştirme konularında destek alıyor. 2017 yılı içerisinde şirket, oldukça ilgi çekecek bir ürün grubunu tüketicilerine duyurmayı planlıyor ve bu ürünler arasında bir akıllı telefonu dakika içerisinde şarj edebilecek teknolojiler de bulunuyor. Mario Aguilera 20 yıl içerisinde her cihazı mobil olarak şarj edebileceğimizi söylüyor.

Bütün bunlara ek olarak Tespack ismi bu yazıyı okurken size tanıdık geldiyse bunun bir sebebi var: Bu markayı daha önce Türkiye’de duydunuz! Tespack ilk ödülünü Türkiye’nin en büyük start-up festivali olan Startup Turkey’de aldı. Tespack’in “En İyi Yatırım Potansiyeli” ödülünü alma hikayesini ise GE İnovasyon Ağı sayesinde gerçekleşmişti.

Kategoriler: İş, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/