Seyahat Ederken Hayat Kurtaran Mobil Uygulamalar

Seyahat etmek her zaman özellikle biz gençlerin tutkusu olmuştur. Ucuz yolla gezebildiğin kadar gez. Hayali tabi ki güzel ama bu hayali gerçeğe dönüştürürken işimize çok yarayacak kolaylıkları bilmeliyiz yoksa bu eğlence biranda çileye dönebilir. Gelin seyahat ederken işinize çok ama çok yarayacak mobil uygulamalara göz atalım. Not: benimde her seyahatimde kullandığım uygulamalardır kendileri.
1-Harita
Hiç bilmediğiniz bir yeri gezmenin en iyi yoludur haritaya kullanmak. Genelde ülkemize gelen Avrupalı ve Asyalı turistlerde gördüğümüz bildiğimiz haritalar yerine çok daha kullanışlı bir harita uygulaması önereceğim size. Üstelik en güzel yanı da İNTERNET GEREKMİYOR. Bu kullanışlı uygulamamızın adı MAPS.ME. Bu uygulama çevrimdışı harita hizmeti sunuyor bizlere, yapmamız gereken tek şey konumumuzu aktif hale getirmek. Gideceğiniz şehrin haritasını telefonunuza indiriyorsunuz ve iş bitiyor. Şehir de gezilecek, görülecek nereler varsa müzelerden tutun barlara hepsini size gösteriyor. Sesli yol tarifi özelliği de eklendiğinden beri daha da kullanışlı hale geldi kendisi. Kaybolmadan, her yeri görerek gayet rahat kullanacağınız bir uygulama.
2-Çeviri
Gittiğiniz yerin anadilini bilmiyorsanız da problem değil artık. Bu sefer internet gerektirmeyen iki uygulamadan bahsedeceğim sizlere. Kriz anında sizi kurtaracak çok iyi uygulamalardır kendileri. Birincisi hepimizin bildiği GOOGLE ÇEVİRİ. Alışkın olduğumuz bu uygulamayı çevrimdışı kullanmak için dil paketlerini indirmeniz gerekiyor. Örneğin İngilizceden Türkçeye çevrimdışı çeviri yapmak için Türkçe dil paketini indirmeniz gerekiyor. Çok uzun cümleler kurmadığınız sürece gayet başarılı bir uygulama. İkinci uygulamamızda MİCROSOFT ÇEVİRMEN. Google çeviri uygulamasına göre daha farklı bir ara yüze sahip kendisi. Bu uygulamada da çevrimdışı kullanmak için dil paketleri var istediğimiz dili indirip rahatça çeviri yapabiliyoruz. Gayet beğendiğim bir çeviri uygulamasıdır seyahatlerimde hep kullanırım bu uygulamayı.
3-Kur Hesaplama
Birçok döviz kuru hesaplama uygulaması bulunsa da beni tavsiyem XE CURRENCY. Para transferi özelliği dahi olan uygulamada bütün para birimlerini rahatça kullanabilirsiniz.
4-Yolculuk
Bu uygulamamız bize mesafeleri gösterip ne kadar sürede gidebileceğimizi gösteriyor. Tren, otobüs, özel araçla hesaplayabiliyorsunuz. Toplu taşımaların kalkış ve varış saatlerini, istasyonları, güzergahı buradan bulabilirsiniz. Ayrıca bilet fiyatlarını da burada bulabilirsiniz. Bu güzel uygulamamızın adı da ROME2RİO.
5-Kalacak yer
Gittiğiniz şehirde güzel kalacak yer bulmak zor bir iş açıkçası ince eleyip sık dokumak lazım. Önereceğim uygulamalardan ilki hepimizin bildiği TRİPADVİSOR. Uygulamanın içinde kalacak yer bulmanın dışında gezilecek yerleri de bulmanız mümkün. Kullanıcı yorumları, fotoğrafları bulabileceğiniz, fiyat karşılaştırabileceğiniz kullanışlı bir uygulama. İkinci önerim de ADOSA. Kalacak hostel arıyorsanız tavsiye ederim. Kullanıcı yorumları, hostel fotoğrafları bulabileceğiniz bu uygulamada kalacak yer seçimi yapabilirsiniz. Diğer bir uygulama da AİRBNB. Gideceğiniz yerde yaşayan insanların kiraladığı ev veya odalarda kalabileceğiniz bir uygulama. Hotel ve hostellere alternatif bir uygulamadır kendisi. Daha ucuza kalacak yer arıyorsanız bakmanızı öneririm.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/