Sonbahar Depresyonu Gerçekmiş: 5 Maddede Sonbahar Kaygısı ve Nedenleri

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Sonbaharı sevseniz de sevmeseniz de bu mevsim, birçok yeniliği ve dolayısıyla stresi beraberinde getirir. Üstelik bir de Covid-19’un yarattığı stres bu sonbaharın daha zor geçmesine sebep olacak. Sonbahara özgü bu duygu durumu bozukluğu çok uzun yıllardır yaşanıyor. Neyse ki, yaşadığımız bu depresif durumun sebeplerini bilmek bile üzerimizdeki stresi azaltmamıza yardımcı oluyor.

“Sonbahar birçok yeni şeyle dolu: yeni programlar, yeni işler, yeni ödevler… Tüm bunları işlemeye çalışırken yaşanılan kalp çarpıntılarına şaşmamalı.” – Therese Borchard
1) Kısalan Günler

Sonbahar ve kış aylarında çoğumuzun kaygı sorunları ve depresyon ile baş etmesinin en önemli sebeplerinden biri gün ışığına daha az maruz kalmak. Günler kısaldıkça birçoğumuz dışarıda daha az zaman geçiriyor ve güneş ışığından yeterince faydalanamıyoruz. Bu da vücudumuzda D vitamini eksikliğine yol açıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda D vitamini eksikliğinin anksiyete ve depresyona yol açtığı bulundu. Neyse ki, D vitamini takviyesi almak bu konu ile mücadele etmemizi kolaylaştırabiliyor.
2) Tatil sonrası okula/işe dönüş

Başlayan okul dönemi birçok kişide sonbahar kaygısına yol açıyor. Okula dönmek sizi mutlu ediyor olsa bile okulun zaman zaman çok stres yarattığı bir gerçek. Ayrıca, rahatlatıcı bir yaz döneminin üstüne sonbahar koşuşturmasına dönmek çok da kolay bir şey değil. Değişen hava, kısalan günler, alınan yeni dersler… Aniden gelen bir sürü değişiklik çoğu kişi için uğraşılması zor şeyler.


3) Mevsimsel alerjiler

2009 yılında yapılan bir araştırma enfeksiyon ile savaşan birinin yaşadıklarının o kişinin depresif ya da manik olduğu zamanlarda yaşadığı şeyler ile çok benzer olduğunu gösterdi. Ayrıca, polenin çok ve az olduğu mevsimsel değişimlerin yüksek anksiyete ve depresyon ile oldukça bağlantılı olduğu bulundu. Yani, sonbaharda hem alerjik hem de kaygısal problemler yaşıyorsanız, alerjilerinizi tedavi ettirmek size mental açıdan da yardımcı olacaktır.
4) Daha az spor yapmak

Bir egzersiz programına başlamak ve bağlı kalmak zor olabilir. Ancak, egzersiz yapmak kaygı sorunları yaşayan biri için kesinlikle gereklidir. Ne yazık ki, sonbaharda egzersiz yapmak diğer mevsimlerdekine göre daha zordur. Açık havada spor yapmayı tercih edenlerdenseniz günlerin azalması ve soğuyan havalar dışarı çıkmanıza engel olabilir. Spor salonlarını sevenler için ise, gelen yeni sorumluluklar programınızı dolduracağından vakit ayırma sorunları ortaya çıkabilir. Sonbahar kaygısından muzdarip olanlar ne olursa olsun biraz zaman ayırıp egzersizlerini aksatmamalı, zira vücudunuzun o endorfinlere her zamankinden daha çok ihtiyacı var.


5) Artan sorumluluklar

Yeni şeyler denemek beynimiz için oldukça faydalı. Aktif bir sosyal yaşam kaygılı insanlar için harikalar yaratabilir. Kaygı sorunları yaşayan birinin ihtiyacı olan son şey oldukça dolu bir programla uğraşmaktır. Bu, zorlayıcı olabilir çünkü birçok kişi sonbahar döneminde ‘üretken’ bir moda girer. Eğer sonbahar kaygısı yaşıyorsanız, yeni bir kitap kulübüne, yemek dersine ya da gönüllü etkinliklere kaydolun. Kendiniz için yeterli vakit ayırmayı ihmal etmeyin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/