Düzenli Yürüyüşün Sağlığımıza Sağladığı 8 Bilimsel Fayda

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Sağlıklı yaşamın anahtarlarından biri de beslenmenin yanında gelen düzenli yürüyüşlerdir. Zihinsel sağlığımızı dinç tutmanın yanı sıra hareket kabiliyetimizi de gündelik yapacağımız 20-30 dakikalık yürüyüşlerle geliştirebiliriz.

1) Ruh sağlığını iyi yönde etkiler.

  Gün içerisinde çok farklı ruh hallerine bürünebiliyoruz. Bizi etkileyen sebepler ne olursa olsun, derin bir nefes alıp başladığınız yürüyüş ile sorunlardan uzaklaşabilirsiniz.

2) Kilo vermenize ve formda kalmanıza yardımcı olur.

 Sporu hayatınıza sokmanın en büyük etkenlerinden biri de kilo kaybı içindir. Çoğumuzun vermek istediği birkaç kilo düzenli hareketle rahatça veda edebileceğimiz türdendir. Bu duruma açıklık getiren Harvard Medical School düzenli yürüyüşün insan vücudunda ki obeziteye yatkın 32 genin etkisinin azaltılabileceğini saptadı.

3) Kanser riskini azaltır.

 Amerikan Klinik Onkoloji Derneğinde yapılan çalışmalarda, üç saat yürümenin meme veya bağırsak kanseri riskini azalttığı gözlemlemişlerdir.

4) Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kış geldiğinde elimizde mendillerle gezmemiz bağışıklık sistemimizin kırıldığının bir göstergesidir. Kuzey Coralina’ da Appalachian State Üniversitesinde yapılan bir araştırmada günde en az 30 dakika yürümenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gözlemlenmiştir.

5) Diyabetin önlenmesinde etkilidir.

Hastalıklara karşı vücudumuzun en güzel silahı aslında spordur. Amerikan Diyabet Derneği bunu bizlere “aerobik egzersiz” in vücudumuzun insülin direncini kullanmasına yardımcı olur diyerek gösteriyor. Bu da yemeklerden sonra yapılan 20 dakikalık bir yürüyüş ile gerçekleşebilir.

6) Tatlı isteğini azaltır.

İngiltere de Exeter Üniversitesinde yapılan bir çalışma da aralıksız 15 dakika yürüyüşün, şeker isteklerini azalttığını gözlemlemiştir. Stresli olduğumuz zamanlarda ise duygusal açlığı bastırmak için yeme isteğimizi azalttığı da gözlemlenmiştir.

7) Kalp ve damar sağlığına faydalıdır.

Bizi ayakta tutan sol yanımız ve vücudumuzu saran damarlarımıza iyi bakmamız hem sağlıklı hem de uzun yaşamın temelleridir. Harvard’ta yapılan çalışmada gündelik 20 dakika yürümenin kalp hastalıkları riskini %30 azalttığı gözlemlenmiştir.

8) Uzun vadede sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Yaşımız ilerledikçe vücudumuz hassaslaşmaya başlar. Fiziksel sağlığımızı ilerleyen yaşlarda korumak düzenli yürüyüşten geçiyor elbet. Amerikan ATB (Amerikan Tabipler Birliği) tarafından yapılan araştırma da genç yaşlarda egzersiz yapan insanların vücutlarının daha sağlam olduğu ve hareket kabiliyetlerinin yaşıtlarına göre daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/