Empati Yeteneğinizin Geliştirmenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 3 Yolu

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Karşınızdaki insana kendinizi aktarırken düşüncelerimizi çoğu zaman uygun bir dille aktarmaya özen gösteriyoruz ya da empati dediğimiz bir yolla kendimizi daha yakın hissetmeye çalışıyoruz. Bazı zamanlar ise karşımızdakiyle kurmak istediğimiz bağ zorlaşıyor. İletişimin en güçlü silahlarından biri olan empati, etkisiz bir hale gelemeyecek kadar önemli bir konumda.
1) Yabancılarla daha çok vakit geçirin.

2015 yılında İsviçreli bir grup üzerinde yapılan bir araştırmada, insanların tanımadığı insanlarla vakit geçirmeye başlamaları üzerine iletişim için daha çok çaba sarf ettiklerini ve olumlu geri dönüşlerin daha yüksek olduğunu gözlemlemişlerdir. Daha sonrasında tanıdıklarıyla iletişime geçtiklerinde daha anlayışlı oldukları da gözlenmiştir.
2) Stresli olun.

“Nasıl yani?” diye sorabilirsiniz. Ancak zıt kutupların çekim gücü gibi, kendi içinizde oluşturduğunuz zıtlıklar, sizi uzak olduğunuz şeylere yakınlaştıracaktır. Stresli olmanız, yapacağınız ya da yapamayacağınız şey için de daha fazla kafa yormanıza sebep olur. Empati de uğraş ister. Siz çabaladıkça empati size daha yakın olacaktır.
3) Daha fazla insanla tanışın.

McGill Üniversitesinin yaptığı araştırmada duyu alıcılarımızın, acı üzerinde verdiği tepkiler gözlenmiştir. Kişilerden, arkadaşlarının kollarını soğuk suya daldırmaları istenmiştir. Arkadaşlarının acısına ortak olsalar da kişiler kendi acılarını daha yüksek bulmuş, ancak arkadaşlarının hissettiği acıyı da hissedebilmişlerdir.
Empati duygusunu arttırabilmek için iyi ve kötü deneyimlere açık olabilmek önemlidir. Aileniz, çevreniz veya arkadaşlarınıza karşı empati duygunuz yüksek oldukça sizlere yaklaşımları da farklı olacaktır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/