İlginç Ama Gerçek: Köpeklerin Sahip Olduğu Üzgün Bakışlar İnsanların İlgisini Çekmek İçin Evrimleşti

ABD Bilim Akademisi açıkladı,  PNAS’ta yayımlanan araştırmaya göre köpeklerin üzgün yüz ifadesi göz çevresindeki kaslarının evrimleşmesi sonucu ortaya çıktı. Evrimleşmenin en büyük kanıtını ataları sunuyor. Köpeklerin kaşlarını kaldırmalarına yarayan kaslar, kurtlarda bulunmuyor.

 “Kanıtlar, köpeklerin kurtlardan evcilleştirildikten sonra kaşlarını kaldırabilmek için bu kasları geliştirdiklerini gösteriyor.”

Amerikalı ve İngiliz bilim insanları bu evrime insanların katkısı olduğunu söylüyor.
Köpeklerde yaşanan bu anatomik değişimin nedenlerinden biri de köpeklerin evcilleştirilip insanların yanında yaşamaları. Sahip oldukları ‘yavru köpek bakışları’, insanlar ile bağ kurmalarına yardımcı oluyor. Araştırma ekibinden Portsmuth Üniversitesi öğretim görevlisi Juliane Kaminski bu konuda şöyle diyor:“Köpekler bu hareketi yaptığında, insanlarda onların istediklerini yapmak için güçlü bir arzu uyandırıyorlar. Bu gözlerin daha büyük gözükmesini sağlıyor, insanlardan doğan bebeklere benziyor”

“İnsanlarda onların ihtiyaçlarını karşılama isteği uyandırıyor.”

Duguesne Üniversitesi’nde araştırma ekibinden Profesör Anne Burrows, bu bakışları insanlardan taklit ettiklerini ve kasıtlı yaptıkları bir davranış olduğu konusunda teorileri olduğunu anlatıyor.


33 bin yıl önce kurtlar ile aynı yapıya sahiptiler.

2015 yılında Japonya’da başlamış bir araştırmanın devamı olan bu süreçte köpek kadavraları incelendi ve 33 bin yıl önce kurtlardan ayrı tür olarak evrimleşmeye başlayan köpekler, kurtlar ile karşılaştırıldı.
Bakışlar ‘sevgi hormonu’ salgılanmasını sağlıyor.

Köpeklerin sahip oldukları bakışlar, insanlar ile arasında ‘sevgi hormonu’ olan oksitosini salgılanmasına neden oluyor. Bu konuda Portsmouth Üniversite’si profesörü Bridget Waller ise yüz ifadelerinin iletişim üzerindeki etkisinden bahsediyor;

“Yüzlerin dikkatimizi çekmede ne kadar önemli olabileceğini ve yüz ifadelerinin sosyal etkileşimde ne kadar etkili olabileceğini gösterdi.”

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/