Türkiye’nin En Yeşil 8 Üniversitesi

UniverList

UniverList

Hayalinizdeki Üniversiteyi Bulun!

Dünya’nın en yeşil üniversiteleri sıralamasında Türkiye’den 8 üniversite yer aldı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi 360 üniversitesinin arasında 236’ıncı sırada yer alarak Türkiye’nin en yeşil üniversitesi oldu. Listede yer alan Türkiye’den diğer üniversiteler ve sıralamaları ise şu şekilde:

1) Bülent Ecevit Üniversitesi

Bülent Ecevit Üniversitesi’nin kampüslerindeki toplam ekilmiş yeşil alan 65.869 m²’miş. Bu alanda toplam kampüsün %2.5luk kısmının yeşil alandan oluştuğu anlamına gelirmiş. 2014 yılın itibariyle toplam 41.250 adet ağaç, 11.700 adet çiçek ve 1000 adet sarmaşık dikilmiş. 2014 yılında ise ekilen çim alan 10.800 m² ‘miş. 2015 yılında ise bu rakam 75.000 m² ‘ye çıkmış. 2015 yılında 750 adet ağaç, 10.000 adet mevsimlik çiçek ve 12.000 adet lale dikilmiş. Bu rakamları görünce en yeşil üniversite unvanını kazandığına şaşırmamak gerek. Bülent Ecevit Üniversitesi GreenMetric Ranking’de 236. sırada yer alıyor.

2) Karabük Üniversitesi

En yeşil üniversite listesinde olan Karabük Üniversitesi’nin; Biyogaz enerjisine yaptığı yatırımlar, Yenilenebilir Enerji Mühendisliği Araştırma Ve Uygulama Merkezi Faaliyetleri kapsamında yapılan güneş enerjisi panelleri ve güneş enerjisi ile çalışan ‘Güneş Aracı’ imalatı ve kampüs alanı içerisinde bölgenin ekolojik koşulları düşünülerek, çevre ve hava kirliliği gibi çevre ve insan sağlığını tehdit edebilecek unsurların etkilerini azaltmaya ve önlemeye yönelik çalışmalar ve yerleşkedeki erozyon riski taşıyan bölgelerin tespit edilerek, bu riski ortadan kaldırmaya yönelik olarak yapılan peyzaj, rekreasyon ve ağaçlandırma çalışmaları kapsamında çevreci yatırımları, çevreye duyarlı, bilinçli ve sorumlu bireyler yetiştirerek, çocuklar ve gençler arasında sürdürülebilirlik bilincini artıran eğitim kurumu olarak “Karabük Üniversitesi’ne ‘The Global Green Award” takdim ettiler.

3) İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesiçevre dostu üniversite olma hedefiyle yola çıkmış, ve üniversitedeki öğretim üyeleri ve öğrencileri ile birlikte çevresel sorumluluğu arttıracak projeler geliştiriyorlar. İzmir Ekonomi Üniversitesi çevre dostu teknolojilerin gelişmesini destekliyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi GreenMetric Ranking’de 275. sırada yer alıyor.

4) Sabancı Üniversitesi

Sabancı Üniversitesi kampüs inşaatı öncesinde, şimdi yapay gölün bulunduğu alanda 7-8 metre derinliği olan biçimsiz çukurlar bulunduğu için çukurların doldurulması yerine yapay bir göl oluşturma kararı aldı. Önce çukurlar düzeltilmiş daha sonra da yağmur suyuyla dolması zaman alacağı için binaların çatılarından akan suları borular yardımıyla göle aktarmışlardır. Gölde biriken sular, en kurak yıllarda bile kampüsteki yeşil alanların sulama ihtiyacını giderebiliyorken GreenMetric Ranking’de derece almaları ve en yeşil üniversite seçilmeleri doğaya olan duyarlılıklarından ve çevreye verdikleri önemden gelmiştir diyebiliriz.

5) Ankara Üniversitesi

Ankara Üniversite öğrenim dönemi içerisinde öğretim üyeleri ve öğrencileriyle birlikte birçok doğa için proje yapmasıyla birlikte Kampüsüm sloganıyla başlattığı Ağaç Dikme Projesi’ de bir çok insanın dikkatini çekti. Ağaç Dikme Projesiyle Ankara Üniversitesi Gölbaşı Kampüsüne 2000 adet fidan dikildi. GreenMetric Ranking’de Dünya çapında 313. sırada yer alıyor.

6) Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi kampüsü, %60’ı ağaçlandırılmış bir alan üzerine kurulmuş ve modern bakımlı binaları ile üniversitenin kapalı alanları 500.000m²’yi bulmaktaymış. Bilkent Üniversitesi’nin temiz çevresi ve yeşil alanları kampüsün öne çıkan özelliklerinden. Bilkent ÜniversitesiGreenMetric Ranking’de Dünya çapında 341. sırada yer alıyor.

7) İnönü Üniversitesi

İnönü Üniversitesi’nin 7 bin dönümlük çam ağaçları da bulunan yeşil kampüsünü bilmeyen yoktur. Üniversite 1975’te kuruldu, binalar 10 yıl sonra yapılmaya başlandı. Kampus, bölgenin en büyük spor tesislerine sahip. Bir kapalı spor salonu, 8 tenis kortu, 4 halı saha, 7 basketbol sahası, 5 voleybol sahası, 1 futbol sahası, olimpik ölçülerde yüzme havuzu ve plaj voleybol sahası bulunuyor. İnönü Üniversitesi GreenMetric Ranking’de Dünya çapında 344. sırada yer alıyor.

8) Selçuk Üniversitesi

Selçuk Üniversitesi kampüs çevresini daha çok yeşillendirebilmek için Orman Bölge Müdürlüğü ile ortak bir proje yürütüyor. Selçuk Üniversitesi’nin kampüs içerisinde belirleyeceği sınırlar çerçevesinde Orman Bölge Müdürlüğü, öncelikle sahanın toprak analizlerini yaparak ağaçlandırmaya uygun alanlar için ağaçlandırma veya toprak muhafaza uygulama projesi hazırlayacak. Projede hedeflenen rakamlar 1 milyon 800 bin metrekarelik alanda 12 değişik türden 153 bin fidan dikilmesi. Üç yıl sürecek bu proje yaklaşık 700 bin TL’ye mal olcak. Selçuk Üniversitesi GreenMetric Ranking’de Dünya çapında 349. sırada yer alıyor.

En kapsamlı üniversite platformu UniverList.com seni bekliyor.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/