Elon Musk’ın Mühendisleri Mağarada Mahsur Kalan Çocuklar İçin Denizaltı Üretecek

Yaklaşık olarak iki haftadır Tayland’da bir mağarada mahsur kalan çocukları, tüm dünya kaygıyla ve çözüm umuduyla yakından takip ediyor.

Çözüm arayışları ve alternatif planlar iyiden iyiye arttı. Elon Musk da Twitter üzerinden bu çözüme dahil oldu.

Elon Musk’ın yeni diyebileceğimiz şirketi Boring Company yüzeyin altında ulaşım çalışmaları yürüttüğü için ekibinde hayli deneyimli mühendisler ve radar ekipmanları var.

Destek önerisinin ardından üzerinde çalıştıkları çözümü aşağıdaki iki Tweet ile duyurdu.

“Tayland’daki mağara uzmanlarımızdan bazı güzel geribildirimler aldık. Bir kaçış podunu tasarlamak bu tip bir deneme için yeterince güvenli olabilir. Ayrıca hava kilitlerine sahip bir şişirilebilir tüp üretmek mümkün. Bu tüpün çalışma olasılığı zorlu şartlar altında daha düşük fakat çalışırsa gerçekten güzel olacak.”

“Tayland’dan güzel haberler var. Ana amaç Falcon 9 roketinin sıvı oksijen transfer borusunu kullanan küçük, çocuk boyutlarında bir denizaltı olarak kullanmak. Bu araç iki dalgıç tarafından taşınabilecek kadar hafif ve dar boşluklardan geçebilecek kadar da küçük olacak. Ayrıca çok da sağlam.”


Elon Musk Tayland’a mühendislerin yola çıktığını söyledi.

Plana göre 10 saatten daha kısa sürede üretilecek, çocukların sığabileceği boyutta bir denizaltı en kısa ve umut verici çözüm.


Denizaltının hızlıca üretilecek olmasını da mümkün kılacak detay, SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9’un transfer tüpünün kullanılacak olması.

Bu projenin uygulanabilmesi için Tayland’ın da onayı gerekiyor. Karar olumlu olursa mevcut yöntemlerle kurtarılması imkânsız olarak görünen 12 masum çocuk ve antrenörleri gün yüzüne çıkabilecek.
Yine de hangi çözümle olursa olsun, iyi haberler gelmesini ümit ediyoruz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/