Barınaktan Aldığınız Köpek Hayatınızı Değiştirebilir

                 Öncelikle, “türcülük” nedir bilmekte fayda var. Kısaca şu şekilde açıklanabilir. Bir odada açlık sınırında bir insan ve bir şempanze var. Hangisini beslersiniz? Eğer daha salak ve işe yaramaz olduğunu düşündüğünüz için şempanzeyi aç bırakırsanız, kendinizden farklı olan türü eleyerek türcülük yapmış olursunuz.

                İşte, 21.yüzyılın ırkçılığı da türcülük olmak üzere. Mesela, neden kölelik çoktan kaldırılmış olmasına rağmen hala satılan insanlar gördüğümüzde insanlık dışı olduğu konusunda hemfikirsek, aynı şekilde ileride ticari mal muamelesi yapılan hayvanların gördüğü muamele de ilerde benzer bir şekilde anımsanacak.

                 Peki ya siz, gittikçe yalnızlaşan dünyada evinizde sizi karşılamaya ilk gelecek olan, sevimli ifadesi ve sizi her an dinliyormuş gibi gelen sakin doğasıyla huzuru patilerinde size sunan, ilkel çağlarda kalmış da olsa sizi korumak için verdiği mücadele ile gözlerinizi dolduran bir köpeği barınaktan sahiplenmek ve hayatını kurtarmak mı istersiniz, yoksa satın alarak bu masum dostlarımızı ticari mal olarak gören insanları destekleyerek mi?

                Belki de bu düşünce her zaman için aklınızın ucundaydı ancak bir köpekle ilgilenmek için yeterli vaktiniz ve enerjiniz olmadığını düşündüğünüz için almayı ertelemiş olabilirsiniz. Bunun için ise mutualist bir ilişki kurarak köpeğinizi çok uygun fiyatlara gezdirebileceğiniz pek çok site bulunmakta. Hem öğrencilere maddi yardımcı olabilecek, hem ucuza köpeğinizi gezdirebilecek hem de köpeğinizin hakettiği bakımı verebileceğinizi bilerek içiniz rahat bir şekilde köpek evlat edinebileceksiniz. Sevap pointler adeta havada uçuşuyor! Hem köpek sahiplen hem öğrenciye yardım et!

               Ancak dikkat etmeniz gereken bazı noktalar yok değil. Bir köpek sahibi olmanın getirdiği sorumlulukların bilincinde olmalısınız. Mesela bu köpek bir organizma biliyorsunuz değil mi? Hastalanabilir, başına bir şey gelebilir ve ailenizin bir parçasını nasıl bırakmazsanız köpeğinizi de bırakmamalı, terketmemelisiniz. Çoğu zaman sizin ilgi sevgi ihtiyacınızı masum hareketleriyle karşılayacak olan köpeğinizin de sevgi ve ilgi ihtiyacı var. Ayrıca bu köpekler diğerlerine göre çok daha hassaslar çünkü bir kez daha terkedilmeyi kaldıramayabilirler.

                Her şeye rağmen, bir köpek sahibi olmak size, varsa çocuğunuza sorumluluk sahibi ve önyargısız, duygusal zekası yüksek pozitif bir insan olma niteliklerini aşılar.

Kategoriler: İş, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/