Sonuçlar Şaşırtıcı: Her Gün Teşekkür Ettiğiniz 3 Şeyi Yazın ve Neler Olacağını İzleyin

Hepimiz daha iyi bir fiziksel sağlık için temel formülü biliyoruz; daha az abur cubur yemek ve daha fazla egzersiz yapmak. Aynı şey daha büyük mutluluklar için de söylenebilir. Elbette zihinsel sağlık oldukça karmaşıktır. Fakat günlük huzurun nasıl sağlanacağına dair araştırmalar belirgin şekilde şunu söylüyor: minnettarlığınızı geliştirin.
Harvard araştırmacısı ve yazar Shawn Achorhas bu konuyu şu şekilde ele alıyor:
Shawn Achorhas “21 gün boyunca her gün minnettar olduğunuz üç şeyi yazmak kadar basit bir egzersiz, iyimserlik seviyenizi önemli ölçüde artırır ve bu önünüzdeki altı ay boyunca etkilidir.” diyor. Diğer araştırmalar da minnettarlığın iradeyi artırdığını, sakin kalmanıza yardımcı olduğunu ve hatta çalışanların moralini artırabileceğini gösteriyor.
Bunların hepsi hem ilginç hem de yararlı, ancak akıllara şu soru geliyor: Hayatınızdaki iyi şeylerin üzerinde durmak neden bu kadar güçlü bir etkiye sahip? Yeni bir beyin araştırması bu soruyu büyüleyici sonuçlarla açıklıyor.


Beyniniz minnet duygusunun farkında

Araştırma için, Prathik Kini liderliğindeki Indiana Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, anksiyete veya depresyondan muzdarip 43 deneği bir araya getirdi. Bu grubun yarısına basit bir minnet, teşekkür egzersizi verildi; hayatlarındaki insanlara teşekkür mektupları yazdılar ve üç ay sonra 43 kişinin tümü beyin taramasından geçti.
Bu beyin taramaları sırasında deneklere bir soru soruldu: “Bir hayırsever size bir miktar para verdi. Minnettarlığının bir ifadesi olarak bu paranın bir kısmını hayır kurumlarına bağışlamak ister misini?” Soruya “evet” yanıtını verenlerin beyinlerinde belirli bir aktivite modeli keşfedildi. Ancak bu bulguların en ilginç kısmı değildi.
Peki neydi? “Minnettarlık görevini aylar önce tamamlayan katılımcılar, görevden iki hafta sonra araştırma ekibine daha fazla minnettarlık hissettiklerini bildirmekle kalmadı, aynı zamanda aylar sonra beyin taramasında minnettarlıkla ilgili daha fazla beyin aktivitesi gösterdiler. Psikoloji yazarı Christian Jarrett, Science of Us blogunda bu ‘derin’ ve ‘uzun süreli’ sinirsel etkileri özellikle dikkate değer olarak açıklıyor.
Sonuç, sinir bilimciler için ilginç ama geri kalanımız için de potansiyel olarak yararlı. Bu, beyninizle minnettarlık hissetme konusunda ne kadar çok pratik yaparsanız  beyninizin bu zihniyete o kadar çok uyum sağladığını gösteriyor. Beyninizin, çalıştırılabilen ve güçlendirilebilen bir tür şükran ‘kasına’ sahip olduğunu bile düşünebilirsiniz. Minnettarlık hissetmek için çaba sarf ederseniz bu duygu gelecekte kendiliğinden size dönecektir.
Kısacası, minnettarlık pratiği yapmak beyninizde sağlıklı, kendi kendini sürdüren bir döngüyü başlatıyor gibi görünüyor. Şimdi iyi olan şeyleri saymak, onları daha sonra fark etmeyi ve saymayı kolaylaştırır ve hayatınızda ne kadar iyi şey görürseniz, muhtemelen o kadar mutlu ve başarılı olursunuz.
Ya da Jarrett’ın araştırmayı özetlediği gibi: “Minnettarlığı ne kadar çok uygularsanız ona o kadar çok uyum sağlarsınız ve psikolojik faydalarından o kadar çok yararlanabilirsiniz.”
Bugün ne için minnettarsınız?

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/