Kanserden Hayatını Kaybeden Erma Bombeck’in Ders Niteliğindeki Son Sözleri

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Amerikalı ünlü köşe yazarı Erma Bombeck, 22 Nisan 1996’da kanser yüzünden hayatını kaybetti. Kendine has mizahi bakış açısıyla yazdığı köşesi büyük bir ilgiyle takip ediliyordu.
Köşesinde hayat, annelik ve evlilik gibi sosyal konulardan bahseden Erma Bombeck, kansere yenik düşmeden önceki son yazısında hayat hakkındaki pişmanlıklarını ve sahip olduğumuz hayatın ne kadar değerli olduğunun altını son kez çizmiş.
Okudukça tüylerinizi diken diken edecek Erma Bombeck’in son sözleri “Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer” hepimize hayatta neyin ciddiye alınıp neyin alınmayacağını, önemli olan şeyin ne olduğunu kendi dilinden son kez anlatılıyor:
Hayatımı yeniden yaşayabilseydim eğer; Hastayken yatağa girer dinlenirdim. Ben olmadığım zaman her şey kötüye gidecek diye düşünmezdim…

Gül şeklindeki pembe mumu saklamaz yakardım. Daha az konuşur, ama daha çok dinlerdim.Yerler kirlense, masa örtüm lekelense bile daha çok arkadaşımı akşam yemeğine davet ederdim. Oturma odasında TV seyrederken, patlamış mısır yer. Yerler leke olacak diye korkmazdım. Bana gençliğini anlatmaya çalışan dedeme daha çok vakit ayırırdım. Kocamın sorumluluklarını daha çok paylaşırdım…
Saçım bozulmasın diye, arabanın camının açılmasını önlemezdim.

Eteğimin lekelenmesine aldırmadan çimlere otururdum. TV seyrederken daha az, hayata bakarken daha çok ağlar ve gülerdim.. Ömür boyu garantilidir denilen hiçbir şeyi satın almazdım. Hamileliğimin bir an önce sona erip, doğum yapmayı dilemek yerine, hamile olduğum her anın tadını çıkarır ve içimde bir canlı yaratmanın ne kadar harika olduğunu fark ederdim. Bu o kadar nadir bir olay ki, mucize gibi bir şey.
Çocuklarım beni öpmek istediklerinde, asla “Önce git ellerini yüzünü yıka” demezdim. Onlara daha çok “seni seviyorum”, ondan da daha çok “özür dilerim” derdim.


Ama başka bir hayat verilseydi en çok yapacağım şey; her dakikasını değerlendirmek olurdu…

Dikkatle bak, gerçekten gör, yaşa, vazgeçme. Küçük şeyler için şikayet etmekten vazgeç. Bana benzemeyenler, benden daha çok şeye sahip olanlar ve kimin ne yaptığı beni ilgilendirmezdi. Bunun yerine, ilişkilerimi güçlendirmeye çalışırdım. Sahip olduğunuz ruhsal, fiziksel ve duygusal her şey için şükredin. Tek bir hayatınız var ve bir gün sona eriyor. Umarım her gününüzü değerlendirirsiniz.
Hayatta sahip olduğumuz zamanın ne kadar değerli olduğuna ilişkin içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.?

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/