Google’ın Avrupa’daki En Büyük Ofisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zeynep Güçlükol

Zeynep Güçlükol

Bogazici University

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Google hakkında merak edilen konuları Google’ın Zürih’teki ofisini gezerken sizler için yazıya döktük.
IMG_20160126_162933Ofiste Neler Var?
Google’ın Avrupa’daki en büyük ofisi olan, tüm dünyanın en yüksek refah seviyesine sahip olduğu kabul edilen Zürih’te konumlanan Google Zürih ofisi, iki adet büyük binadan oluşmakta ve bununla kalmayıp fiziksel şartlarını gün geçtikçe zenginleştirmekte. Google’ın çalışanlarının motivasyonunu, akla bile gelmeyecek temalarda çalışma ortamları yaratarak desteklediğini duymuşsunuzdur. Her katta çalışanlar için düşülmüş, ulaşılması kolay küçük mutfaklar var.  Ofiste, James Bond temalı bir oda ve bu odada kitaplıkta yer alan gizli kapıyla açılan mahzenden tutun da Lego odasına kadar her türden insanı rahatlatabilen ve eğlendirebilen odalar var.
1294150_pic_970x641Uyku odaları, Google ofislerinde zaten meşhurdur. Aman dikkat edin, bir gün eğer girecek olursanız parmak uçlarınızda yürüyün ki dinlenmeye gelen Googler’lar rahatsız olmasın. Türk evlerinde salonlarda görmeye alışkın olduğumuz bitkilerle dolu bir jungle odası ile de karşılaşırsanız şaşırmayın bizden söylemesi.

camenzind-evolution-design-google-offices-designboom-02

Google Zürih, Avrupa’nın en büyük Google ofisi olduğunu söylemiştik. Bunun yanı sıra dünyanın en çeşitli milletlerinden çalışanları barındıran ofis (neredeyse 150 milletten!). Bünyesinde 3000’den fazla yazılım mühendisini barındırıyor ancak az da olsa satış-pazarlama departmanında çalışanlara sahip. Ofisteki en büyük departman YouTube, ikincisi ise Android. Neredeyse her gün ziyaret ettiğimiz YouTube’un güncellemelerinin bu ofisten yapılması biraz ilginç hissettiriyor doğrusu.

Biraz da nasıl Googler olunuyor ondan bahsedelim.
9QPzd4pPeki Google Zürih Ofisi’nde İş ve Staj İmkanları Neler?
İşe alım ve staja alım süreci her sene belirlenen tarihlerde başvurularla başlıyor. İstenilen özelliklere uygun bir CV’niz varsa bir sonraki aşamaya geçebiliyorsunuz. Asıl önemli ve eleyici olan aşama ise mülakat süreci. Mülakatlar, internet üzerinden gerçekleştiriliyor, bir Word dosyasına verilen problemi çözmek için kurduğunuz algoritmanızı ve onun kodunu yazıyorsunuz. Sizle mülakatı yapan kişi ise uygun görüldüğünüz ekibin direktörü oluyor.
cum-face-google-bani-din-publicitate-lista-celor-1311409867Google’da çalışanlar, mülakatlar için önceden algoritma kurma üzerine çalışılması gerektiğini ve bu mülakatların çalışınca o kadar da zor olmadığını, geçilebileceğini söylüyorlar.
İşe yeni alınan bir Googler’a Noogler deniyor ve ilk gün Noogler şapkasıyla (pervaneli olan) ofisin ortasındaki yemekhaneye açılan büyük kaydıraktan kayılması isteniyor. Eğer olur da denk gelirseniz kaydıraktan kaymak oldukça eğlenceli. 
google-zurich-office-slideAsla Pes Etme!
Bizi şaşırtan bir olaysa, ofis çıkışında kendi aramızda Türkçe konuşurken bizi fark edip yanımıza gelen, Google’da çalışan Türk yazılım mühendisi oldu. Türkiye’de üniversiteden mezun olduktan sonra, önce Microsoft’ta sonra Facebook’ta çalışmış, şimdi ise Google’da çalışıyor. Kendisi,  Google gibi büyük şirketlerde çalışmak için, üniversitede ya da mezun olunca, biraz özveriyle kendini geliştirmenin yeterli olacağını ve sanılanın aksine buralarda çalışmanın çok da zor olmadığını, olabildiğince çok yere pes etmeden başvurulması gerektiğini söyledi. Önümüzde böyle bir örnek varken, size tavsiyemiz istediğiniz yolda kendinizi geliştirmeniz ve asla pes etmemenizdir.

https://www.youtube.com/watch?v=FBWq2Y10mis%20

Facebook'ta Paylaşnew-twitter-paylas

Kategoriler: Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/