Evinizde Doğaya Yer Verin: Evdeki Bitkilerinizin Size Sağladığı 5 Şaşırtıcı Fayda

Arkadaşlarımızın ya da çalışma arkadaşlarımızın evlerinde veya ofislerinde bitki yetiştirdikleriniz görürüz. Kendimiz için düşündüğümüzdeyse… Zahmetli ve bir o kadar da ilgi bekleyen bu bitkileri yetiştirmek size göre değil mi? Dışarıda güzel ve huzur veren bu yeşillikleri evinizde istemiyorsanız bu içeriği okuduktan sonra tekrar düşünün.
Evdeki bitkilerin sandığınızdan çok faydası var. Onları sulamak, ilgilenmek için bir rutin oluşturmanın ötesinde faydalardan bahsediyorum. Ayrıca, hala ikna olmadıysanız daha az ilgi isteyen bitkilere de göz atabilirsiniz.
Bitkilerin faydalarını duymuş olsanız bile bunların gerçekliğinden emin olmayabilirsiniz. Bitkileriniz sizi gerçekten mutlu edebilir mi? Hava kalitesini gerçekten iyileştirir mi? Araştırmacılar iddiaları incelediler ve gerçeği buldular. İşte evinizde bitki bulundurmanın bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları…


1) Zihinsel Sağlığınızı İyileştirmeye Yardım Ederler

Bitkiler sadece onları sıkıp meyve suyunu içtiğimizde faydalı değiller. Onları evde bulundurmak zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Birleşik Krallık’taki araştırmacılar, doğada yaşayan insanların olmayanlardan daha mutlu hissettiklerini keşfettiler. Bu sadece kırsal kesimde yaşayanlarla da ilgili değil, sadece evdeki yeşilliklere bakmak bile buna yardımcı olacaktır.
Durumun böyle olduğuna dair birkaç teori var. Bunlardan biri, bitkilerin dış mekan hakkında düşünmenizi sağlaması; kırsal ve açık alanlar hakkında düşünüyorsunuz.  Özellikle şehir içinde yaşıyorsanız bitkiler kendinizi daha az “kutu içinde” hissetmenize yardımcı olur.
Bitkilerin de çevrelerindeki huzuru hissetme duyguları vardır. Yoğun gününüzü umursamazlar, orada otururlar ve büyürler. Bitkiler sabırlı ve uysal olurken, evde bu atmosferi yaratmaya yardımcı olurlar. İnsanların etrafında acele ediyormuş gibi hissetmek yerine, bitkilerin sakinleştirici doğasına uyum sağlayabilirsiniz.
Hava kalitesi faydasını da unutmamak lazım. Bitkiler havaya oksijen salar ve karbondioksiti alır. Onların evde bulunması, evinizin havasını sizin için daha faydalı hale getirecektir. Tabii ki, daha fazla oksijen vücudunuzun da daha etkili çalışmasına yardımcı olur. Beyniniz daha az yorgun ve bulanık hisseder, yani tüm bağlantılar iyileştirilir. Akıl sağlığınızı desteklemeye yardımcı olan doğru hormon türlerini serbest bırakırsınız.
Depresyon veya anksiyeteden muzdaripseniz, evinize bitki almak isteyebilirsiniz. Faydalı olanları arayın. Her gün sulamak için yeterli zamanınız olduğunu düşünmüyorsanız, çok fazla suya ihtiyaç duymayan kaktüsleri ve benzeri bitkileri almaya dikkat edin. Bir şey ile ilgilenme fikrini seviyorsanız, biraz daha fazla iş gerektiren çiçek ve bitkileri tercih edebilirsiniz.


2) Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirirler

Bitkilerin gücünden faydalanan sadece zihinsel sağlığınız değil, fiziksel sağlığınız da faydalanır. Bitkiler, özellikle grip mevsiminde bağışıklık sistemine çok ihtiyaç duyulan bir destek vermeye yardımcı olur.
Bunun bir kısmı zihinsel faydalarla bağlantılıdır. Daha fazla uyuduğunuzda ve kendinizi daha rahat hissettiğinizde, bağışıklık sisteminiz daha fazla çalışacaktır.
Bitkilerde bulunan “phytoncides”, bitkilerden elde edilen antimikrobiyal allelokimyasal uçucu organik bileşikler, ve diğer havadan taşınan kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar gün boyunca hissettiğiniz stres miktarını azaltmaya yardımcı olur. Onların bu faydayı kazandıklarını görmene bile gerek yok! Daha az stresli hissettiğinizde, bağışıklık sisteminiz doğal bir destek alır. Arkadaşlarınız grip olurken siz olmadığınızı fark ediyorsanız bu bitkilerinizin mahareti.
Norveç’teki çalışmalar, evde bitkilerin kullanılmasıyla hastalıkların% 60 oranında düştüğünü göstermiştir. Tüm hastalıklara faydası olmasa da, bitkilere yatırım yapmanıza değecektir.


3) Üretkenliğinizi Arttırırlar

Çalışamadığınızı ve bunun sürüp gittiğini hiç hissettiniz mi? Burada önemli olan evinizin dekore edilme şeklidir. Daha fazla resim, dekorasyon ve bitkileri olanların daha verimli çalışma alanları olduğu kanıtlanmıştır. Bunlar size neden çalıştığınızı ve hayattaki hedeflerinizi hatırlatır.
Ayrıca herhangi bir şekilde  kişiselleştirmemiş alanlar, şevkinizi kırabilir. Sonunda ilgilenmediğiniz ve zihinsel sağlığınıza acı veren bir alan elde edersiniz. Günün sonunda çalışma modundan çıkmakta zorlandığınızda daha stresli ve endişeli hissedersiniz, sonrasında ise tatmin duygusu hissedemezsiniz. Bitkiler bu duygudan kurtulmanıza yardımcı olur. Çalışma alanınıza veya evinize renk ekleyerek üretkenliğinizi artırmak için zihninize gereken zihinsel desteği verin.
Bir bitki gördüğünüzde yeni bir ilham ve yaratıcılık kazanacaksınız. Birdenbire, son üç saat boyunca mücadele ettiğiniz işin tamamlanması çok daha kolay hale gelecek ve patronunuzu etkilemek için yeni bir perspektiften  düşüneceksiniz. Bu faydayı elde etmek için pek çok bitkiye ihtiyacınız yok. Sadece bir çift bile olumlu çalışma alanı yaratmanıza yardımcı olacaktır.


4) İlişkilerinizi Geliştirmeye Yardımcı Olurlar

Hayatınızdaki ilişkileri geliştirmenin bir yolunu bulmak istemez miydiniz? Bitki yetiştirmek kesinlikle bunu yapmanın bir yoludur. Evcil hayvanlar da gelişmiş ilişkilerinize faydalı gelir  ancak bitkiler daha az sorumluluk gerektirir.
Bitki sahibi olduğunuzda şefkat duygusu hissedersiniz. Evinizde bakmanız gereken başka bir canlı vardır. Bitkiler için empati hissedersiniz, bu da hayatınızdaki diğer insanlar için şefkat ve empati duygusuna yol açacaktır.
Bitkilerle konuşmanın büyümelerine yardımcı olmanın iyi bir yolu olduğunu gösteren çalışmalar var. Sizin gelişiminiz onların size sağladığı oksijenle olurken onların gelişimi de verdiğiniz karbondioksit sayesinde olacaktır. Bu, konuşmak bir bağlantı kurmaktan daha fazlasını gerçekleştirir, bir hayat inşa eder.
Bitkiler özellikle az sayıda sosyal çevreye sahip olanlar, özellikle de eve bağlı olanlar için faydalıdır. Hayata canlı bir şey daha ekleyerek tamamen yalnız hissetmemelerini sağlar.


5) Öğrenmenize Yardımcı Olurlar

Bitkilerin verimlilik seviyelerini artırmaya yardımcı olduğunu hatırlıyor musunuz? Ayrıca, öğrenme yeteneklerinizi artırmanıza da yardımcı olurlar. Bu kesinlikle üretkenlikle bağlantılıdır. Evdeki bitkiler, görevlere odaklanmayı çok daha kolay hale getirir, odak ve zihinsel netliği artırmaya yardımcı olur.
Hem yetişkinler hem de çocuklar evde bitkiler bulundurmak faydalı olacaktır. Çocukların öğrenmesi daha kolay hale gelirken yetişkinler de işlerine daha fazla odaklanacaktır.
Çalışmalar, odadaki bitkilerin dikkati % 70 arttığını göstermiştir. Birisi ne kadar dikkatli olursa, konuları hatırlama olasılığı o kadar artar.

Hediye gelen çiçeklerimi bile meşguliyet gibi bahanelerle ilgisiz bırakarak solmasına sebep oldum fakat artık bence de yeşillenmenin tam zamanı. Fiziksel ve mental olarak sağlığa faydalarını düşünürsek bir bitkinin sorumluluğunu alma zamanı sizin için de gelmiştir belki de.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/