Einstein’ın Eşine İmzalattığı “Bu Kadar da Olmaz” Dedirten Evlilik Sözleşmesi

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Ünlü bilim insanı Albert Einstein evlilik sözleşmesi fikrine sıcak bakan biriydi. Çünkü çok mutlu bir evlilik hayatı geçirmiyordu. Sözleşme ile sorunların üstesinden geleceğini sansa da işler istediği gibi gitmedi. Ayrıca Einstein’ın iyi bir aile bireyi, iyi bir baba olduğu ise her zaman tartışma konusuydu.

“Babamdan bahsederken dilim niye mi bu kadar zehir saçıyor? Haberiniz yok mu? Cümle âlem biliyor zannediyordum. Babam bizi; annemi, ağabeyimi ve beni 1914 Ağustos’unda Berlin’deki peronda terk etti. O günden sonra da savaş ilan edildi.”

Okuduğunuz bu zehirli cümleler Albert Einstein’in oğlu Eduard Einstein’e ait.
Zeki ve tanınan insanların özel hayatı her zaman merak konusu olmuştur. Tarihin gördüğü en önemli bilim insanları arasına adını yazdıran ve zekâsıyla bilinen Albert Einstein’ın evlilik hayatı maalesef profesyonel hayatı kadar iyi gitmiyordu.

Einstein Evlilik Sözleşmesi

Einstein Evlilik Sözleşmesi
1924 yılına geldiklerinde eşi Mileva Maric ile ayrılma noktasına gelen Einstein, çocukları için evliliğini kurtarmak istedi. Bu doğrultuda Einstein bir sözleşme hazırladı ve kabul etmesi için eşine sundu. Einstein eşi ile sözleşmesi kapsamında bazı sorumluluklar tanımlamıştı. Albert Einstein evlilik sözleşmesi gereği eşi Mileva Maric’ten bu sorumlulukları yerine getirmesini bekliyordu. İşte o sözleşme ve şartları;

A. Aşağıdakilerden sorumlu olacaksın:

1) Giysilerimin ve çamaşırlarımın düzenli olduğundan;
2) Üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden;
3) Yatak odamla çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından.

B. Toplumsal sebepler kaçınılmaz bir şekilde gerektirmediği takdirde benimle tüm kişisel ilişkini keseceksin. Özellikle aşağıdakileri talep etmeyeceksin:

1) Evde seninle birlikte oturmamı;
2) Seninle dışarıya ya da seyahate çıkmamı.

C. Benimle ilişkinde aşağıdakileri gözeteceksin:

1) Benden fiziksel yakınlık beklemeyecek, bana hiçbir şekilde sitem etmeyeceksin;
2) İstediğim anda benimle konuşmayı keseceksin;
3) İstediğim anda yatak odam ya da çalışma odamdan şikâyet etmeden ayrılacaksın.

D. Beni hiçbir zaman çocuklarımızın önünde sözlerin ya da davranışlarınla aşağılamayacaksın.

Maleva Maric bu şartları istemeden de olsa kabul etti ancak evlilikleri artık kurtarılabilecek durumda değildi. Birkaç sonra çocuklarını da alan Mileva Maric, eşini Berlin’de bıraktı ve Zürih’e taşındı. Aynı yıl Albert Einstein ikinci derece kuzeni olan Elsa Löwenthal ile evlendi. Mileva ise bir daha hiç evlenmedi.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/