Hobi Edinmek: Düşük Bütçeli Edinebileceğiniz 30 Hobi

Hobi edinmek daha kaliteli vakit geçirmenizi sağlar. Boş vakitlerinizi en az maliyetle en verimli şekilde geçirmek ister misiniz? Düşük bütçeli edinebileceğiniz hobileri sizin için derledik. İyi okumalar dileriz.


1) Blog Açmak

hobi edinmek

Eğer yazı yazmayı seven biri iseniz online blog açmak edinebileceğiniz en verimli hobilerin başında gelir. Hem yazarak kendinizi rahatlatabilir hem de yeni bir çevre edinebilirsiniz. Sizinle aynı endişeleri yaşayan, aynı sevinci paylaşan insanlarla blog yazılarınız sayesinde tanışıp bağ kurabilirsiniz. Hatta yazılarınız yeterince okuyucuya ulaşırsa bu hobiniz bir para kazanma aracına dönüşebilir. Aklınızdakileri yazmak ve bu maceraya atılmak için yapmanız gereken tek şey bilgisayarınızı karşınıza alarak yazmaya başlamak.


2) Koleksiyon Yapmak

hobi edinmek

Hobi edinmek denilince akla gelen ilk hobilerin başında sanırım koleksiyon yapmak gelir. Çocukluğunuzdan beri eminim ki etrafınızda en az bir kişi ilgi duyduğu bir şeyi biriktiriyordur. Bu kimi zaman oyun kartı olabilir, kimi zaman peçete, pul, gazoz kapağı… Koleksiyonunu yapacağınız ürünlerin haddi hesabı yoktur. Üstelik para harcamak zorunda da değilsiniz. Yapmanız gereken tek şey ne biriktirmek istediğinize karar vermek. Biriktirdiğiniz ürünler bazen sizi eski güzel bir ana götürür. Bazen tarihiyle büyüler. Ayrıca unutmayın, ne koleksiyonu yaparsanız yapın mutlaka bir ilgilisini bulursunuz.


3) Enstrüman Çalmak

hobi edinmek

Müzik ruhun gıdasıdır. Belki şarkı söylemek için sesinizi beğenmiyor olabilirsiniz. Ancak bir enstrüman çalarak ruhunuzu besleyebilir, oldukça hoş vakit geçirebilirsiniz. Üstelik başlangıç seviyesinde çok büyük paralar harcamanıza da gerek yok. Kendi enstrümanınızı kendiniz yapabileceğiniz gibi en uygun fiyatlı enstrümanlara da yönelebilirsiniz. Üstelik online platformlar sayesinde artık ücretsiz ders alabilirsiniz.


4) Yemek Yapmak

yemek yapmak

Yemek yapmak nasıl hobi edinmek olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak normal hayatınıza katacağınız birkaç küçük dokunuş ile yemek yapmak da bir hobi olabilir. Elinizde olan malzemeleri ortaya koyup sezgisel bir tarif çıkarabilir veya internetten bulabileceğiniz farklı pişirme teknikleri ve farklı tariflerle yemeğinize renk katabilirsiniz. Yemek yapmak hem diğer hobilere göre daha az maliyetli (her zaman yaptığınız bir harcama) ve lezzetli karın doyurucu bir aktivite olacaktır.


5) Nakış/El İşi Yapmak

hobi edinmek

Kendinizi iplere bırakmak ister misiniz? Yaratıcılığınızı konuşturacağınız üstelik aynı zamanda da üreteceğiniz bir hobi. Dilerseniz kendinize bir kazak örebilir, dilerseniz duvarınızı süsleyecek el işi tablolar yapabilirsiniz.


6) Origami Yapmak

origami yapmak

İhtiyacınız olan tek şey kağıt. İlk etapta daha önce kullandığınız, işe yaramaz kağıtlarla yaparak kağıt israfının önüne geçebilirsiniz. Hem saatlerinizi alacak hem de ortaya çıkan görüntüyle sizi mutlu edecek bir hobidir. Üstelik origami ile yaptığınız objeleri evinizin belli yerlerine koyarak evinizi baştan dekore edebilirsiniz.


7) Bitki Yetiştirmek

bitki yetiştirmek

Bitki yetiştirmek pek çok hobiye göre daha az maliyetli bir hobidir. Oldukça ucuz fiyatlara bulabileceğiniz tohum paketleri ya da arkadaşlarınızdan alabileceğiniz birkaç küçük köklü çiçek/bitki ile hobinizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Bitkinizin günden güne büyüyüşünü görmek, çiçek açışını izlemek içinizi ferahlatacak ve tatmin olma duygusunu yaşatacaktır. Üstelik evinize güzel renk getirecek hatta belki harika kokularla dolduracaktır.


8) Gönüllü Olmak

gönüllü olmak

Eğer boş vakitleriniz çok fazla ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız çeşitli gönüllü işlere başlayarak harika bir hobi edinebilirsiniz. Gönüllü olarak bazı çevre kuruluşlarında çalışarak yaşadığınız çevreyi ve dünyayı güzelleştirebilir, yardıma muhtaç insanlara destek sağlayabilir, evsiz ve bakıma muhtaç hayvanlara yardım edebilirsiniz. Gönüllü olarak hobi edinmek hem sizin vaktinizi dolduracak hem de etrafınıza yardım ederek mutlu olmanızı sağlayacaktır.


9) Meditasyon Yapmak

meditasyon yapmak

Meditasyon yapmak yeni yeni bir hobi olarak nitelendirilmeye başladı. Oldukça yoğun bir tempoda çalışırken kendinize ayıracağınız küçük zaman dilimlerinde hem bir hobi edinebilir hem de bu hobi ile rahatlayabilirsiniz. Stresinizi olabildiğince en aza indirecek bu hobi aynı zamanda yaşam kalitenizi de arttıracaktır. Pek çok meditasyon uygulamasına göz atarak çok cüzi bir fiyata veya bedavaya bu hobiyi edinerek kendinize iyi gelecek bir adım atabilirsiniz.


10) Podcast Dinlemek/Kaydetmek

hobi edinmek

Podcatsler son dönemde hayatımıza giren oldukça da beğenilen bir akım oldu. Dilerseniz bir konu üzerine olan podcastleri dinleyebilir, dilerseniz de kendiniz bir konu üzerinde podcastler kaydederek paylaşabilirsiniz. Hobi edinmek denilince akla gelen vakit ayırmak yerine başka bir iş yaparken de edinebileceğiniz bir hobidir podcast. Podcast dinlemek; işe, okula giderken uzun otobüs yolculuklarınızı verimli hale getirmek için atabileceğiniz en harika adım olabilir.


11) Fotoğraf Çekmek

hobi edinmek

Fotoğraf çekmek artık neredeyse hiç maliyeti olmayan bir hobi haline geldi. Pek çoğumuzun sahip olduğu akıllı cep telefonlarının kameraları sayesinde neredeyse profesyonel bir kamera ile çekilmiş kadar güzel kareler yakalayabilirsiniz. Üstelik fotoğraf çekmek için bambaşka mekanlara gitmenize de gerek yok. Her gün vakit geçirdiğiniz alanlardaki küçük detayları yakalayarak birbirinden harika görseller yakalayabilirsiniz. Dilerseniz sevdiklerinizin pozlarını çekerek hem onlara harika hediyeler vermiş olur hem de güzel bir hobi sahibi olmuş olursunuz.


12) Yeni Bir Dil Öğrenmek

dil öğrenmek

Hobi edinmek bazen geleceğiniz için atacağınız oldukça önemli adımlar olabilir. Bir dil öğrenmek geleceğiniz için oldukça önemli olacaktır. Evrensel dil olan İngilizcenin yanı sıra yeni bir dil öğrenek hem iş hayatınızda bir adım öne geçebilir hem de ufkunuzu genişletebilirsiniz.


13) Şehir Turu Yapmak

şehir turu yapmak

Yaşadığınız şehri ne kadar tanıyorsunuz? Boş vakitlerinizde yaşadığınız semtin hiç gezmediğiniz sokaklarında turlar atabilir, bilmediğiniz semtleri gezebilirsiniz. Hem hobi edinmiş olursunuz hem de yaşadığınız şehrin güzelliklerini keşfedersiniz.


14) Online Ders Almak

online ders almak

2020 yılının mart ayında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi ile her şey online platformlarda erişilebilir bir hale geldi. Normal koşullarda başka şehirlere hatta ülkeye giderek alabileceğiniz eğitimlere bu sayede online platformlarda erişebilirsiniz. Evinizde, kendi masanızda dilediğiniz eğitimleri alabilirsiniz. Hobi edinirken kendinizi de geliştirebileceğinizi unutmayın.


15) Kod Yazmak

hobi edinmek

Teknolojinin bu denli gelişmesi hayatımıza yeni kavramlar katıyor. Her sürecin online olarak sürdürüldüğü bugünlerde kod yazmak oldukça önemli bir hale geldi. Üstelik kod yazmak için yıllarca okuyup üniversite bitirmenize gerek yok. Alacağınız küçük eğitimlerle bir dil öğrenerek kod yazmaya başlayabilirsiniz. Hatta dilerseniz yazacağınız kod ile kendinize bir oyun yazabilir veya yazılımcı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.


16) Kamp Yapmak

kamp yapmak

Hobi edinmek bazı durumlarda doğayla iç içe geçireceğiniz harika vakte imkan sağlar. Hafta sonları dilerseniz tek başınıza dilerseniz de arkadaşlarınızla yakınlarınızda bulunan kamp alanlarından birine gidebilirsiniz. Doğada teknolojiden ve sosyal medyadan biraz olsun uzak kalmak inan çok iyi gelecek. Üstelik temiz açık hava da cabası…


17) Müze Gezmek

müze gezmek

Bir müze kartı çıkarttırarak bir yıl boyunca çevrenizdeki tüm müzeleri gezebilirsiniz. Eğer öğrenciyseniz pek çok müzeyi ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Kültürel miraslarla tanışmak için daha ne bekliyorsunuz?


18) Sudoku Çözün

sudoku çözmek

En masrafsız hobilerden birisi de sudoku çözmektir. Sudokuyu dilerseniz online platformlardan dilerseniz oldukça cüzi bir meblağa alacağınız sudoku kitaplardan çözerek vaktinizi geçirebilirsiniz. Sudoku ile dolu dolu vakit geçirirken aynı zamanda zihinsel gelişiminizi de desteklersiniz. Sudoku çözmek zihinsel gelişim hobisi olarak da bilinir.


19) Bisiklet Sürün

bisiklet sürmek

Hobi edinmek bazen hareket etmenizi sağlayarak sağlıklı bir yaşama kavuşmanız için bir aracı olabilir. Bisiklet kullanmak hem hareket etmenizi sağlar, hem doğa dostu bir ulaşım ağı kullanarak karbon ayak izinizi küçültür hem de saatlerce vakit geçirebileceğiniz bir hobi haline gelir. Atacağınız her pedal pek çok yönden hayatınız için olumlu olacaktır.


20) Astronomi İle İlgilenmek

hobi edinmek

Gökyüzü her yerden erişebileceğiniz koca bir deryadır. Eğer çok ışık alan bir şehirde yaşamıyorsanız gökyüzüne ve yıldızlara görerek oldukça hakim olabilirsiniz. Bu alanda yazılan pek çok uygulama sayesinde hangi nokta hangi gezegen veya yıldız görebilir ona göre araştırma yapabilirsiniz. Hatta belki ilerleyen zamanlarda bir teleskop edinip onunla gökyüzünü izleyebilirsiniz.


21) Boyama Yapmak

boyama yapmak

Boyama yapmak özellikle pandemi ile hayatımıza renk katmaya başladı. Çocukken saatlerce vakit geçirdiğimiz boyama kitaplarının yetişkinlere göre hazırlanmış versiyonlarından edinerek harika vakit geçirebileceğiniz birer hobi edinemebilirsiniz. Boyama kitabının yanı sıra kendi hayal gücünüzü kullanarak çizimler yapabilir ve o çizimleri boyayabilirsiniz.


22) Not Almaya Başlayın

hobi edinmek

Hafızanız ne kadar iyi olursa olsun küçük detaylar genel olarak hep unutulur. Bazen o küçük detaylar hayatınıza dair önemli ipuçları olabilirler. Bu bağlamda onları unutmamak önemlidir. Ara ara alacağınız notlar ile yaşadığınız güzel anları hep yanınızda taşıyabilirsiniz. Geçmişi değil geleceği de yazabilirsiniz. O gün, hafta yapacaklarınızı not almanız önünüzü daha rahat görmenizi sağlayacaktır.


23) Oymacılık Yapın

hobi edinmek

 

Oymacılık, hobi edinmek isteyenler için oldukça uygun bir aktivitedir. Tahtaya vereceğiniz şekli evinizde dekorasyon amacı ile kullanabilirsiniz. Oldukça uygun maliyetli olan bu hobi sayesinde tüm sinirinizi stresinizi tahtaya vererek rahatlayacaksınız da. Üstelik kendinizi geliştirdiğiniz takdirde edinmiş olacağınız bu hobi bir mesleğe ve para kazanma aracına dönüşebilir.


24) Uçurtma Yapın

hobi edinmek

Uçurtmalar pek çoğumuzun çocukluğunun en güzel zamanlarıdır. Neden o güzel anları bu yaşlarımızda da canlandırmıyoruz. Pek çok şehirde uçurtma uçurmak için özel alanlar yapıldı. O alanlara giderek kendi yaptığınız uçurtmanızı uçurabilirsiniz. Hatta birkaç arkadaş birlikte gidip en uzun kuyruklu uçurtmayı yapma yarışı dahi yapabilirsiniz.


25) Yapboz Yapmak

yapboz yapmak

Yapboz yapmak hem sinirinizi stresinizi atacağınız hem de evinizin dekorasyonuna katkı sağlayacağınız bir hobidir. Vaktinize, yapacağınız alanın genişliğine göre yapbozunuzun parça sayısını seçerek yapmaya başlayabilirsiniz. Çok beğenirseniz çerveçeletip duvarınıza asabilirsiniz.


26) Seramikle Çalışın

hobi edinmek

Pek çok şehirde bulabileceğiniz seramik kurslarının yanı sıra oldukça uygun fiyatlara alabileceğiniz kil hamurları ile gönlünüzce çalışarak dilediğiniz ürünü yapabilirsiniz. Dilerseniz takılarınızı yapabilir dilerseniz bardak tabak yaparak yemeklerinizi kendi yaptığınız tabaklarda yiyebilirsiniz.


27) Tiyatroyla İlgilenmeye Başlayın

hobi edinmek

Tiyatro insanın hayatında mutlaka olması gereken sanat dallarından birisidir. Tiyatro sayesinde rol yaparak anın sinir ve stresinden uzaklaşabilir, olmadığınız biri olarak yaşam tecrübesi edinebilirsiniz. Doğaçlama tiyatro ile ilgilerniseniz anlık yaratıcılığınızın ne kadar geliştiğini görüp hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilirsiniz.


28) Kendi Biranızı Kendiniz Yapın

hobi edinmek

Hobi edinmek bazen damak tadınızı destekleyebilir. Hazır biralar günden güne pahalanırken kendi damak zevkinize göre biranızı yapabilirsiniz. Uygun fiyatlara bulabileceğiniz bira kitini satın alarak işe başlayabilirsiniz. Ardından farklı aromalarla kendi bira lezzetinizi oluşturabilirsiniz. 

Editörün Notu: Eğer kahve seviyorsanız mutlaka kahve aromalı bira yapmayı denemelisiniz.


29) Dans Etmeyi Öğrenin

hobi edinmek

Mutlaka gözünüze hitap eden bir dans türü vardır. Bu dans türünün eğitimini veren bir kursa yazılabilir veya internet üzerinden izleyeceğiniz videolar ile evde kendiniz öğrenebilirsiniz. Bu sayede ortamlarda dansınızla etraftaki bakışları üstünüzde toplayabilirsiniz.


30) Tişörtünüzü Boyayın

tişört boyama

Eskimiş artık giymek istemediğiniz tişörtlerinize renk katarak yeniden kullanmayı denemek ister misiniz? Sadece eskimiş tişörtlerinizi değil, almış olduğunuz yeni tişörtleri de boyayarak kendi zevkinizi giyiminize yansıtabilirsiniz. 

This post is also available in: English

Kategoriler: Fayda, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/