Burada Hayatınızı Değiştirebilecek 15 Fikir Var, Sizin 5 dakikanız Var mı?

Hayatın kolay olduğunu söyleyen insanlar var. Onlar da bunun hiç de böyle olmadığını biliyorlar. Ama bildikleri daha değerli bir şey daha var:
Düşünme şekliniz yaşamınızda elde ettiğiniz sonuçları belirler.
Fakat düşünmek zor iştir. Bu yüzden yeterince sık yapmıyoruz. Helen Keller bununla ilgili şöyle diyor:

“İnsanlar düşünmekten hoşlanmazlar. Çünkü eğer biri düşünürse, bazı sonuçlara ulaşır ve bu sonuçlar her zaman pozitif değildir.”

Şimdi size sonsuza dek yaşama şeklinizi değiştirecek birtakım düşüncelerden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

1) Büyük düşün, küçük davran

Büyük bir şirket kurmak ister misiniz? İnsanların hayatlarını değiştirmek? Dünyaya katkıda bulunmak? Bir milyon dolar kazanmak?
Fikir düşünürken hiçbir şeyin sizi engellemesine izin vermeyin. Tıpkı aşağıdaki örnekler gibi…
● “Çok zor.”
● “Diğer insanlar zaten yapıyor.”
Ne olmuş yani? Sen de yükseklere nişan al. Kaybedecek bir şeyin yok. Sadece küçük davrandığından emin ol. İşe koy ve pratikte kal. Tek ihtiyacın olan büyük bir kazanç. Ancak kendinize düşük hedefler koyduğunuzda, sonuç her zaman düşük kalacak.
2) Problemler aslında cevaplanmamış sorulardır

İnsanların bir sorunla karşılaştığında korkmaları çok anlamsızdır. Bir problem üzerine stres yaşarsanız, prensipte hayatınızı sabote etmiş olursunuz. O yüzden sorunun karşısında çıldırmak tamamen gereksiz.
Bunu hatırlayın: Bir sorun, cevaplanmamış bir sorudan başka bir şey değildir. Öyleyse sakin olun. Ve cevabı bulun.


3) İlişkilerinizi sağlam bir temele inşa edin

Yanlış ilişkilerin temelinde yanlış nedenler vardır: para, yalnızlık korkusu, ilgiye ihtiyaç duyma gibi. İlişkiniz bu temellerden birine dayanıyorsa ya da birçok kez geliştirmeye çalışmış olduğunuz halde berbat gidiyorsa son verme zamanı!
Sevginin tersi yoktur. Birini sevdiğinde ondan aynı anda nefret edemezsin. Dolayısıyla tüm ilişkilerin temeli şu değerlere dayanmalıdır: Sevgi, saygı, destek, güven, sabır, kahkaha, üzüntü.
4) Hayatta hiçbir şey bedava değildir

Nasıl döndürürseniz döndürün, bir şey için mutlaka ya para ya zaman ya da diğer kaynaklarla bir şekilde ödeme yaparsınız.
Hayat iştir. Akıllı iş adamları kaynaklarını akıllıca harcarlar. Nasıl? Hesap yaparak. Kaynaklarınızı dikkatli harcayın (özellikle zamanı).


5) Karar vermekten asla korkma

Karar vermemenin hiçbir zararı olmayacağını düşünebilirsiniz, ama yanılıyorsunuz. Karar vermenin en kötü yanı tetiği bir türlü çekememe durumudur.
Beklemek, ertelemek, şüphe etmek, çok fazla araştırma yapmak… Bunların hepsi işe yaramaz ve zaman tüketen şeyler. Stratejinizi oluşturun ve ne zaman yapman gerektiğinize kesin karar verin. Yanlış bir karar verdiğinizde ilgili kişiden (bu kendin de olabilirsin) özür dileyin ve başka bir karar verin.
6) Bugün bir lider olmaya karar verin

Bazen bir lidersindir, bazen bir takipçi. Mesela iş yerinde liderken, evde bir lideri takip eden takipçi olabilirsiniz. Bunda yanlış bir şey yok. Ayrıca lider olmanın, unvanınızla da hiçbir ilgisi yok.
Yanlış olanın ne olduğunu biliyor musunuz? Herkes birbirine baktığında kimse sorumluluk almak istemez. Sorumluluk almaya karar verin. Buna karar verdiğiniz anda bir lidere dönüşüyorsunuz!


7) Verimlilik sonuç yaratmaz

“Hiçbir şey”den “bir şey”e gitmene yardımcı olan tek bir şey var: Çalışmak. Çalışmadığınız sürece ne kadar zekice çalıştığınızın da bir önemi yok. Verimlilik aşaması disiplinli bir düzene oturmuş olan çalışma alışkanlığı üzerine inşa edilebilir.
Çalışma olmadığı sürece efektif çalışmadan bahsedemiyoruz bile. Dolayısıyla önemli olan sonuçlar! İşleri halledin ve bir sonraki şeye geçin.
8) Kendini bir satışçı olarak düşün

Herkes bir satış elemanıdır. Bir ilişkinin ilk anlarında kendinizi karşınızdaki kişiye bir satış elemanı gibi pazarlamaya çalışırsınız. Bir iş başvurusu yaparken de aynı şey geçerlidir.
Satış yaparken şeffaf, dürüst ve net olun. Zaten sizden hoşlanmayan insanlarla zamanınızı boşa harcamayın. Satışlar, sizi veya ürününüzü kaç kişinin istemediği ile ilgili değildir. Bu, bunu yapan insanları bulmakla ilgilidir.


9) Özgüvenini geliştirmek istiyorsan, becerilerini geliştir

Kendinize inanmıyorsanız, bu inancı motivasyonel paylaşımlarda, konuşmalarda veya kitaplarda aramaya çalışmayın.
Özgüven bir şeyde iyiye giderek gelişir. Özgüven öğrenerek, yaparak, sonuçları görerek ve bu süreci yıllarca tekrarlayarak oluşur. Bunu başardığınız sürece güveniniz her gün yavaş yavaş artacak.

10) Arkadaşlarına değer ver

Bizler sosyal hayvanlarız. Yalnız kaldığımızda erken ölürüz. Arkadaşa ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz, ama inanın var. Birbirinize iyi davranın. Ve arkadaşlarınızın da kendi hayatlarına sahip olmalarına saygı gösterin.
Dostluklara özellikle büyüdüğünüzde ve daha fazla sorumluluk aldığınızda daha da önem vermeye başlayın. Her şey değişir. İnsanlar da değişiyor. Ancak bazı bağlar ebedi kalabilir.
11) Gördüğün her şeye inanma

“Bana bak! Bana bak!” dünyasında yaşıyoruz. Herkes ünlü olmak istiyor ve görünüşe ayak uydurmak için her şeyi yapıyor.
Her yerde gördüğün tüm başarı hikayelerine inanma. YouTuberlar, Instagram modelleri, milyoner girişimciler… Hepsi uzaktan mükemmel görünüyorlar. Ama uzaktan baktığınızda sadece dışını görüyorsunuz.

12) Eleştiriyi sevmeyi öğren

Birisi size eleştiri yapmak için zaman ayırdığında, müteşekkir olmalısınız. Neden? Çünkü bu senin için yakıt demek! Bu, daha uzun sürede katedeceğiniz yolu daha kısa sürede almanızı sağlar.
Kendinizi, ürününüzü veya hizmetinizi geliştirmek için eleştirileri kullanabilirsiniz. Bazen bir eleştiri anlamsız gelebilir ve sizi kızdırabilir, bu da iyi bir şeydir. Bu tür bir öfke yararlıdır. Sizi hırslandırır, diri tutar!
Asla eleştiriyi kabullenemeyen az olgunlaşmış insanlardan olmayın. Bir şampiyon gibi davranın ve eleştirileri ciddiye alın.


13) Vücudunu umursamayan biri, hiçbir şeyi umursayamaz

İster beğenin ister beğenmeyin ama sağlığınızı tamamen kontrol etmiyorsunuz.
Ayağa kalkın ve hareket edin! Ve lütfen bu sadece birkaç gün sürmesin. Bunu her gün yapın. Çünkü bunu bile yapamayan biriyseniz kendinizden ne bekleyebilirsiniz? Bunu yaşamın zor zamanları için pratik olarak görün, çünkü ne kadar güçlü olursanız o kadar iyi.
14) Mutluluk bir seçimdir

Düşüncelerini kontrol ediyorsunuz. Bu, hayatınızla ne yaptığınıza karar verdiğiniz anlamına gelir. Eğer tatminsiz, öfkeli veya sinirliyseniz, hayatınız da öyledir.
Sakın şu tür şeyler düşünmeyin:

“Asla mutlu olamam. Bunun için zengin olmam, lüks bir araba ve büyük bir ev sahibi olmam gerekiyor. ”

Bu çok yanlış! Şu anki hayatınızda da mutlu biri olabilirsiniz. Tek gereken bunun kararını vermek.


15) Bir şey yarat

Bir şey yarattığınızda (ne olduğu önemli değil), aktif olarak bir şeyler yapıyorsunuz demektir. Ya bir sorunu çözersiniz ya da insanları eğlendirirsiniz.
Bu yüzden başkalarından çok fazla bilgi, içerik ve eğlence almak yerine bu zamanın birazını bunları oluşturmak için harcayabilirsiniz. Sürekli tüketici olmak yerine biraz da üretici olmaya çalışın. Tek başınıza bir şey yaratmak zorunda değilsiniz, başkalarıyla da yapabilirsiniz.
Ne yaparsan yap: Kendini işe yarar birine dönüştür.
Bu tür içerikleri okurken iç geçirmekle kalmayın; dışarı çıkın ve bir şeyler yapın.
Hadi!
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/