140 Gencin İntiharına Sebep Olan Mavi Balina İsimli Oyun Bunu Nasıl Yapıyor?

Onlarca genci intihara sürükleyen Mavi Balina (Blue Whale) adlı oyun ölümlere sebep olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’da 14 yaşındaki Furkan Şen adlı gencin de trajik bir biçimde hayatını kaybetmesi üzerine oyun tekrardan gündeme geldi.

Mavi Balina (Blue Whale) Nedir?

2013 yılında Rusya’dan çıkmış ve herhangi bir yerde satışı bulunmayan, ancak internet üzerinde çeşitli sitelerde, yöneticiler tarafından davet yollanarak ulaşılan oyunun; Oynayan kişinin bilgisayarına çeşitli virüsler sokularak şantaj yoluyla talimatları yerine getirmesi ve son olarak kendi yaşamına son vermesi istendiği ifade ediliyor.
Oyunun temeli ise 50 adet görevden oluşmakta ve her güne bir görev verilerek ilerlemekte. Oyunun dışarıya sızdırılan bilgilere göre özellikleri; Kişinin psikolojisini zayıflatıp telkine açık bir hale getirmek ve hayata bakış açısını gittikçe karanlık bir yola sürükleyip son vermekte.
Örnek olarak bazı görevler; “Bir jilet ile elinize, “f43” çizin ve fotoğrafını gönderin”. Görevler ilerledikçe oyuncuyu güçten düşüren oyun, oyuncudan “Gece 04.00 saatinde uyan ve sana yolladığımız görüntüleri izle.” gibi görevler ile de kişinin ruhsal dengesini iyice bozmayı amaçlıyor.

Oyunu Kim Yaptı?

Oyunun kurucusu Philipp Budeikin adlı Rus genç, 2016 yılının Kasım ayı itibari ile suçunu itiraf ederek “intihara teşvik” suçuyla hapishanede bulunmaktadır.
Ruhsal dengesi bozuk olduğu iddia edilen Budeikin, 140’a yakın genci intihara sürüklemiş ve girdiği hapishanede işkenceye maruz kalmış; şu an ise St.Petersburg’da bir hapishanede tek kişilik hücrede bulunuyor.
Her ne kadar oyunun kurucusu hapishanede olsa bile oyunu sahiplenen başka insanlar bu oyunu yönetmeye ve gençlere zarar vermeye devam ediyor.
Kategoriler: Legal, Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/