Çocuğunuz Gerçekten Güvende Mi?

               Günümüzde gittikçe yaygınlaşan çocuk kaçırma vakaları hepimizi acımasız dünya sendromuna sokmuş durumda ve çocuklarımız için her geçen gün daha çok endişeleniyoruz. Onların bir saniye bile dışarıda yalnız olması düşüncesi bizleri korkutuyor ve bu akıl almaz endişenin altında eziliyoruz, psikolojimiz bozuluyor. Peki buna alternatif çözümler neler?

            Çocuğumuzu işte ya da dışarda arkadaşlarımızla vakit geçirirken emanet edeceğimiz güvenilir bakıcılara ihtiyacımız var, bunun için yeni açılan ve henüz ücretsiz olan sitelerden birini önerebilirim. Öğrenciyegelir.com sayesinde çocuğunuzu yine  referanslı bir genç yetişkine emanet edebilir, içiniz rahat bir şekilde işlerinizi halledebilirsiniz.

          Oyun ablalığı ve abiliği bu aralar son derece popüler olmakla birlikte genç, enerjik ve fıtık ameliyatı yüzünden birkaç ay gelemeyecek olan yaşlı bakıcılara göre çok daha mantıklı, kolay ve ekonomik.

           Özellikle son zamanlarda gittikçe artan bu vakalar ile ilgili birkaç komplo teorisi yok değil. Bunlardan en popüleri bu olaylarda bir artış yaşanmadığı sadece eskiden üstü örtülen olayların artık insanların daha da modernleşmesiyle ortaya çıkmaya başladığı teorisi. Aralarında şeriat ve idam arasında bağlantı kurulan ve bunun hükümetin kasıtlı olarak basına yansıttığı ve ön plana taşıdığı üzerine teoriler de olan iddialar çocuğumuzu her daim güvende tutmamız gerektiği gerçeğini göz önünde bulundurmamız gerekmesini değiştirmiyor.

          Çocuğumuzu kime emanet edeceğimizden sonra en önemli ikinci faktör çocuğumuzu doğru şekilde eğitmek ve dikkat etmesi gereken konuları ona çocuk dilinden anlatmak. Bu konuyla ilgili size söylemek istediğim en ilginç örnek Kırmızı Başlıklı Kız romanını okuyan çocukların istismar edildiğini anlamaları ve hissetmeleri olabilir. “Ellerin neden bu kadar büyük, peki ya gözlerin?” replikleri aslında çocukların yetişkin istismarına uğramasını anlatıyor ve bunu okuyan çocuklar onlara yapılanların aslında kötü bir şey olduğunu kurtun ağzından dökülenlerden anlıyor. Böyle önemli bir kitabın o yıllarda yazılmış olması, çocukluktan ergenliğe geçiş aşamasının çoğu ünlü ressam tarafından çıplak bir şekilde resmedilmiş olması gösteriyor ki, çocuk istismarı her zaman için önemli bir sorundu. Çocuğumuzu her zaman bilinçli yetiştirmeli ve korumak için en iyisini yapmalı, tanımadığımız insanlara asla emanet etmemeli, parkta ve açık alanda gözümüzün önünden ayırmamalıyız.

Sizin ve sevdiklerinizin sağlık, mutluluk ve güvenlik içinde yaşadığı bir ömür dilerim.

 

Yorumlar (0) Yorum Yap

/