Maskeleri Bir Kenara Bırakın

Merhaba güzel insan! Maskelerden bahsedelim biraz. Şu hepimizin kullandıklarından yada kullanmaya mecbur(!) bırakıldıklarımız. Keşke değişik konseptli festivallerde,balolarda yada sadece evimizin duvarını süslemek için aldığımız dekoratif olanlar olsa bahsettiğim, onlar baya sevimliler. Hayır onlar değil,maalesef. 

Evde,okulda,iş yerinde,belki de bakkala giderken yada yolda tanıdık birini görünce taktığımız maskeler,ah o maskeler. Herkesin ve bizimde herkese karşı olan beklentilerimiz sebebiyle oluştular,yıllardan beri,belki insanlık amacının sadece avcılık ve yaşamaktan ibaret olduğunu düşünmeyi bıraktıklarından beri. Her şey belki bir annenin çocuğundan bekledikleri ile başladı ve çocuk direkt yüzüne annesinin istediği maskeyi geçirdi,arkadaşlarının ve müdürlerinin istedikleriyle buna devam etti. 
Kısaca başka bir insanın bizi görmek istediği halimize büründük. Neden? Tepki ve eleştiri yağmurundan sağ çıkmak için. Hepimiz belki bir sürü maske takmak zorunda kalmadık ama bir şekilde bu kaçışı değerlendirdik. Mesela küçükken başkaları tarafından alınan bir hediyeyi beğenmediğimizde, bir yere gittiğimizde sırf iyi izlenim bırakmak adına,o amaçla yapmadım desek bile,gayet kibar ve aşırı saygılı olduğumuz zamanlarda… Bir anlık bile olsun olmadığımız biri gibi davranmak kolay geldi. Belli kalıplara oturmuş tiplemeleri yapmak basittir ve bunu kaçırmadan yaptık. 
Belkide farkında bile değilizdir. Küçük maskeleri takmak sıkıntı gelmemiştir bazı zamanlarda. Hayat bir gezi defteri. Kendimizi bulmak için verdiğimiz sürükleyici macera. Bu macera da kendimizi bulmak için ise,bizim olmadığını bildiğimiz şeyleri takmanın amacı nedir? Dogmalar, küçüklük öğretileri yada kolay yol olduğu için mi? Kendinize sorun. Belki daha farklı bir sebeptir. Sizin yolculuğunuzda sizin olmayanları taşımak, fazladan yük değil midir? Onları bir kenara bırakın, belki farkına bile varmadığınız ağırlıklardan kurtulun. Kendiniz olun herkese karşı. Dayanılmaz hafifliği yaşayın. Başkalarının beklentileri ve kalıplaşmış dogmalardan sıyrılın. Maskelerinizi çöpe atın.Siz kendiniz iken zaten gayet iyisiniz.
Görüşürüz, güzel insan! 
Kategoriler: Motivasyon, Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/